Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

American Hairless Terrier

Yapı olarak, ABDn Tüysüz Terrierleri orta ebatlarda Rat TerrierlerleAmerican Hairless Terrier aynıdır. Rat Terrierler hemde bu cinsin atasıdır. ABDn Tüysüz Terrier’i kaslı yapılıdır, kuvvetli omuzları, derin göğüsleri, kalın ensesi, güçlü bacakları vardır.
Rat Terrier’lerinkine benzeyen kulakları tetikte olduğu zaman dikleşir. Cildi pembedir, üzerinde gri, siyah, altın ya da kızıl renkli lekeler vardır. İki Tüysüz Terrier’in çiftleştirilmesinden her zaman bütünüyle tüysüz yavrular olur. Tüysüz Terrier ile tüylü köpeklerin çiftleştirilmesinden tüylü köpeğin tüysüzlük genleri taşıyıp taşımamasına göre çeşitli sonuçlar olabilir. Tüysüz yavrular doğduklarında tüm vücutları seyrek tüylerle kaplıdır. Yavru kafasından başlayarak bütün tüylerini ağır ağır altı haftalık oluncaya dek döker. Altı haftalıktan itibaren vücudunun tamamı ölene dek tüysüz kalacaktır. Ama normal kaşları ve bıyıkları vardır.

Karakteri

ABD Tüysüz Terrier’i dikkatli, akıllı ve sevecen bir köpektir. Ayrıca çok meraklı ve hayat doludur. Bu sevgi dolu köpek herkes için, özellikle de yaşlılar için kusursuz bir dosttur. Çocuklarla, özellikle küçüklükten beri beraber yetiştirilirlerse, çok iyi anlaşırlar. ABD Tüysüz Terrier’i, diğer köpek türlerinin tam tersine, heyecanlandığında veya korktuğunda havlar. Bölgelerini muhafaza etmeye bir hayli düşkündürler, inatçıdırlar ancak yabancılara karşı saldırgan değillerdir. ABD Tüysüz Terrierleri iyi bekçi köpeği olurlar. İyi yüzücü değillerdir. Bu ırkın terbiye edilmesi biraz zor olabilir.

Yaşam Ortamı

ABD Tüysüz Terrier’leri apartman yaşamına uygundur. İç mekanlarda bir hayli hareketli köpeklerdir, bahçeye gereksinimleri yoktur. Bu ırkın pek çok köpeğin tam tersine ter bezleri olduğu için ağızlarından salya akmaz ve vücut ısılarını dengelemek için nefes nefese solumazlar. Soğuk havalarda elbise giydirmek gerekli olabilir. Rat Terrierler gibi ABD Tüysüz Terrierler de kazmayı çok severler ve etrafı çitlerle çevrili bir bahçeden kolayca kaçabilirler.

Egzersiz İhtiyacı

Bu ırk mücadeleci oyunlardan ve dışarda sıçrayıp oynamaktan zevk alır.

Bakımı

Bu köpekler için gerekli tek özel bakım onları güneş yanıklarından ve soğuktan korumaktır. Eğer ciltleri kurursa, lanolinsiz bir losyon sürülebilir. Bu tür doğal olarak tüy dökmez ve pirelenmez ancak deri hücreleri yaklaşık 20 günde bir dökülür bu nedenle biraz kepekli gözükebilir. ABD Tüysüz Terrierler tüylerinin olmadığını unutup dışarıda sıçrayıp hoplarlar, dolayısı ile ciltlerinde çizikler ve kesikler sıkça görülür. Bu ırk tüye karşı alerjisi olanlar için çok uygundur.

Kökeni

1972’de enteresan bir olay gerçekleşti; ABD’dan Lousianalı Willie ve Edwin Scott’un orta büyüklükteki Rat Terrier’inin bütünüyle tüysüz, dişi bir yavrusu oldu. Daha sonra bu dişi yavru çiftleştirildi ve bir tüysüz dişi daha doğdu. Ama daha sonraki doğumlarında terrier’nin başka tüysüz yavrusu olmadı. Sonunda, dokuz yaşındayken bir erkek, bir dişi tüysüz yavru doğurdu. Bu tüysüz yavrular, bu ırkın üremesi ve özelliklerinin sabitleştirilmesi için oluşturulan üreme programının kaynağı oldular. Scott çifti bir genetikçi ve bir veterinerin rehberliğinde çalıştı. Bu grup oluşturdukları yeni ırkın adını ABD Tüysüz Terrier koydular. Bunlar esasen Asya ve Afrikadaki tüysüz köpeklerden farklıydılar, çünkü tüysüz yavrular elde etmek için Powderpuff çeşitlemesine gerek yoktu. Ayrıca, bu köpeklerde premolar diş eksikliği görülmüyordu ve tüysüz ırklarda görülen üreme komplikasyonlarına rastlanmıyordu. Bu özelliklerinden dolayı, Scottların tüysüz köpeği ve onun soyu, köpek dünyasında benzersizdir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma *****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik **
Koruma özelliği ****
Egzersiz ihtiyacı **
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Küçük
Yükseklik Erkekde 18 – 41 cm
Yükseklik Dişide 18 – 41 cm
Kilo Erkekde 2,5 – 7 Kg
Kilo Dişide 2,5 – 7 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Tüysüz
Tüy Yapısı Tüysüz
Fırçalanma İhtiyacı
Traş ve Banyo Tüyleri olmadığı için derisine yumuşatıcı krem kullanılabilir.
Tüy Dökümü Tüy dökmez
Taşıdığı Renkler Cildi pembedir, Gri, Siyah, Altın, Kızıl renkli lekelidir.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Dikkatli, Akıllı, Sevecen, Meraklı, Hayat dolu.
Kötü Huyları Korktuğunda havlar, Toprağı kazmayı sever.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Deri hastalıkları, Ter bezleri bulunduğundan sivilce oluşumu.
Yaşam Süresi 14 – 16 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp UKC (United Kennel Club), NKC (National Kennel Club), AHTF (American Hairless Terrier Federation), AHRTC (American Hairless Rat Terrier Club), CKC (Continental Kennel Club), APRI (American Pet Registry Inc)
Kökeni Amerika

 

E-Bülten