Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

American Indian Dog

ABDn yerli köpeği ya da Kızılderili köpeği olarak bilinen bu çok eski köpekAmerican Indian Dog ırkı, geçmiş çağlarda kızılderililer tarafından çok çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere yetiştirilmiştir.
American Indian iri ya da orta irilikte bir yapıya sahiptir.Başı uzun, üçgen biçiminde, burun ince uzundur. Dik kulaklara, büyük ve anlamlı gözlere sahiptir. İki göz arasındaki mesafe açıktır. Kürkü iki tabakadan oluşur. Alt katman su ve rüzgar geçirmez özelliktedir.Tüylerin özel yapısı ile köpeklere özgü kokudan yoksun ve hipoallerjeniktir. Rengi ise siyahtan beyaza kadar her renkte ve çok çeşitli varyasyonlarda olabilir. Kızılderili köpekleri için belirgin bir kürk yapısı mevcut değildir çünkü çağlar boyunca estetikten çok işlevlerine göre yetiştirilmişlerdir. Ayrıca ayakları karda daha kolay yürümesini ve yüzmesini sağlamayı başaran perdeli bir yapıya sahiptir.

Karakteri

Kızılderili köpekleri eskiden yerliler tarafından balıkçılıkta ve her çeşit kara avında av köpeği olarak kullanılmıştır. Ayrıca kabilenin erkek ve kadınları uzaktayken yaşlıları ve çocukları korumak için eğitilmiş, bekçilik ve koruma içgüdüleri yüksek köpeklerdir. Kabilelerin göçleri sırasında nakliyatta kızak köpekleri olarak da görev yapmış olan American Indian Dog, bir hayli zeki ve hisleri güçlü hayvanlardır. Aile üyelerine karşı sadık ve çocuklar ile geçimi çok iyidir. 

Yaşam Ortamı

Evde kapalı kalmaya ve apartman dairelerinde beslenmeye uygun değildir. Çok fazla enerjik ve egzersize ihtiyaç duyan köpekler olmamasına rağmen açık havada serbest dolaşmaya, özgürlüğe düşkündür. Yalnız kalmaktan hoşlanmaz, insanlarla iletişime ihtiyaç duyar. Hava şartlarına karşı dayanıklı, daha çok kasaba tarzı yerleşimlerde, çiftlik evlerinde yaşamaya uygun bir ırktır.

Egzersiz İhtiyacı

Bahçeli bir evde ekstra egzersize ihtiyaç duymaz. Enerjik ve her çeşit aktiviteye ayak uyduran yardımcı köpeklerdir.

Bakımı

American Indian Dog’lar ekstra tüy bakımına ihtiyaç duymaz. Ancak düzenli şekilde fırçalamak sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmasını sağlamaktadır. Tüylerinin özel yapısı sebebiyle astım ve allerji problemi olan insanlarca tercih edilir.

Kökeni

Eski çağlarda kızılderililer tarafından yetiştirilmiş, avcılıkta, bekçilikte kullanılmış, eti yenmiş ve postundan yararlanılmış, hatta kutsal sayılıp dini törenlerde kullanılmışlardır. Muhtemelen ataları sürü halinde yaşamakta olan vahşi köpekler olduğundan kabile yaşamına bir hayli iyi adapte olmuşlardır. İspanyollar tarafından atlar evcilleştirilmeden önce nakliyatta köpekler kullanılmaktaydı. Bu dönemlerde American Indian Dog, kızılderililer tarafından Kuzey ABD’nın geniş bozkırlarında kabilenin eşya ve gereçlerini taşımak amacı ile kullanılmıştır. Kökeni çok eskilere dayanan American Indian Dog’un, ne yazık ki ABDn hükümetinin yerli kabilelere karşı uyguladığı politika sebebiyle nesli tükenme noktasına gelmiştir. Günümüzde soy ağacını bilmek nerdeyse imkansız olduğundan bazı yetiştiriciler tarafından tekrar elde edilmeye çalışılmaktadır.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı ***
Oyunculuk **
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 48 – 54 cm
Yükseklik Dişide 46 – 51 cm
Kilo Erkekde 14 – 21 Kg
Kilo Dişide 11 – 18 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Su geçirmez.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulanabilir.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyahtan, Beyaza kadar her renkte ve çok çeşitli varyasyonlarda olabilir.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Zeki, Çalışkan, Sadık, Uyumlu, Yalnız kalmayı sevmez.
Kötü Huyları
Yetenekli Olduğu Görevler Avcı, Bekçi, Koruma
Yaşadığı iklim Soğuk İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Bilinen herhangi bir sağlık problemi yoktur.
Yaşam Süresi 14 – 20 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Çoban
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp American Indian Dog Registry or IPDBA registry
Kökeni Amerika
 

E-Bülten