Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

American Water Spaniel

ABDn su spanieli aktif ve kaslı bir köpektir. Kıvırcık ya da dalgalı tüyAmerican Water Spaniel yapısına sahip orta boy bir ırktır. Kürkün yapısı, rengi ve vücudun orantılı oluşu ırkın özelliklerini belirleyen kriterlerdir.
Vücudu fazla kompakt ya da kare değil, uzunluğu hafifçe yüksekliğinden fazladır. Başı vücuduyla orantılı bir büyüklükte, orta uzunluktadır. Duruşu çevik, güvenli, çekici ve zekidir. Orta büyüklükte gözler birbirinden uzaktır, dışa çıkık ya da içe çökük değildir. Göz kapakları sıkıdır, göz altında torbalanma yapmaz. Göz rengi ela, kahverengi ya da kürküyle uyumlu daha koyu renkte olabilir. Sarı renk göz kabul edilmez. Kürk yapısı dalgalı ya da kıvırcık, rengi koyu kızıl, kahve rengi ya da koyu çikolata rengi olabilir. 

Karakteri

Çok amaçlı bir av köpeği olmasının yanında, cana yakın oluşu, tüm aile fertlerine yakın bağlılığı ve çocuklar ile iyi anlaşması sayesinde iyi bir aile köpeği olma özelliğine de sahiptir. Hassas, memnun etmeyi seven, enerjik, oyuncu bir karakteri vardır. Yavruyken itaat eğitimi aldırılabilir. Eğitime çok yatkın bir karakteri vardır. ABDn su spanielinin avcılık doğasında vardır. Zorlu şartlarda, suda, ormanda avlanmak için uygundur. ABDn Water Spaniel ördek, sülün, orman tavuğu, bıldırcın ve tavşan avında kullanılabilir. Avı bulup getirme konusunda çok yeteneklidir ve bir fok kadar iyi yüzme özelliğine sahiptir. 4 – 5 avın düşmesini bekleyebilir ve hepsini birden bulup getirebilir. Havlama eğilimi yüksektir, iyi bir bekçi köpeği olabilir.

Yaşam Ortamı

Özünde bir av köpeği olmasına karşın, yumuşak karakteri ve eğitime yatkın zeki bir köpek oluşu sebebiyle aileler tarafından ev köpeği olarak da tercih edilir. Kennelda yaşamaya uygun değildir. Ev içinde barınması ve günlük egzersizler için açık havaya çıkması gereklidir.

Egzersiz İhtiyacı

Aktif ve enerjik bir köpek olan ABDn Water Spaniel, günlük düzenli egzersizler yaptırılarak fiziksel ve zihinsel olarak çalıştırılmalıdır.

Bakımı

ABDn Water Spanielin 2 haftada bir vücudun genel itibari ile fırçalanması yeterlidir. Buna karşın kulaklarının hergün fırçalanması gerekir. Beslenme sırasında bir spaniel mama kabı kullanılmazsa kulak içlerine yiyecekler girebilir. Kulaklar sık sık kontrolden geçirilmeli ve kulak kanalının üst kısmındaki tüyler hava girişini arttıracak şekilde kesilmelidir.

Kökeni

ABDn Water Spaniel, İrlanda Water Spaniel, Curly-Coated (kıvırcık-kürklü) Retriever ve eski İngiliz Water Spaniel ırklarının melezlenmesiyle ortaya çıkmış ABD’ya özgü bir köpek ırkıdır. ABD’da skif ya da kanolardan avı bulup getirmesi ve karada da aynı kolaylıkla çalışması için safkan olarak yetiştirilmiş üstün özelliklere ve dayanıklılığa sahip bir köpektir. ABDn Water Spaniel AKC tarafından 1940’ta ırk olarak kabul edilmiştir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 38 – 46 cm
Yükseklik Dişide 38 – 46 cm
Kilo Erkekde 13 – 20 Kg
Kilo Dişide 11 – 18 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Çift katmanlı, Yumuşak, Kıvırcık, Dalgalı, Su geçirmez.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı azdır.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Koyu Kızıl, Kahverengi, Koyu Çikolata rengi.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Sadık, Cana yakın, Zeki ve yüzmeyi sever.
Kötü Huyları Havlama eğilimi yüksek.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Orta Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Retinal Displazi, Katarakt, Kulak Enfeksiyonlarına hassasiyet.
Yaşam Süresi 12 – 15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Sportif
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, UKC, KC, NAHRA, FCI (Group 8)
Kökeni Amerika
 

E-Bülten