Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

annesiz yavru kedi bakımı nasıl olmalı ?

Eğer annesi tarafından terk edilmiş ya da ailesini bir sebeple kaybetmiş yavru bir kedi buldunuz ise yapabilecekleriniz ile alakalı tüm ayrıntıları bu rehberden öğrenebilirsiniz ve umarız size yardımcı olabiliriz.

Yavru kedinin yalnız ve terk edilmiş olduğundan emin olun

Bu büyük sorumluluğun altına girmeden yani yavru kediyi bulunduğu yerden almadan önce annesinin o bölgede olmadığından emin olmanız en doğru sonucu doğuracaktır. Zira bizlerin yapmaya çalışmakta olduğu bakım ve beslenme desteği hiçbir zaman Anne Bakımının yerine geçemez. Bu yüzden anne nerde sorusunu sormanızda fayda var. Anne kedi; beslenme, çevre kontrolü ve yavruları koruma amaçlı bölgeden uzaklaşabilir. Burada dikkat edilecek ilk husus yavruların uzaktan kontrolüdür. Eğer yavrular temiz, bir arada sessizce yatıyorlarsa, karınları da hafif şişkin ise anne kedi büyük ihtimal bebekleri ile rağbetleniyor ve yukarda saydığımız hedefler doğrultusunda yuvadan uzaklaşmış ve başına kötü bir durum gelmemiş ise (trafik kazası, insan ve hayvan saldırıları gibi.) muhakkak geri dönecektir. Birkaç saat o bölgeyi takip etmenizde fayda bulunur. Yavruların yanına 3 saatten uzun bir süre annenin gelmediğini görürseniz ya da yavrular pis, bakımsız, sürekli miyavlayan ve karınlarında bir şişlik yok ise bu yavruların öksüz olma ihtimalleri yüksektir. 4 haftalıktan küçük yavru kedilerin bakımları ciddi özveri ve rağbet isteyen bir durumdur. Eğer böyle bir sorumluluğun altına giremeyeceğinizi düşünüyorsanız annenin gelmesini beklemeniz en uygun davranış olacaktır.

Vücut Sıcaklığı ve İlk yardım

Yavru kediyi elinize aldığınızda hissedeceğiniz ilk şey düşük vücut sıcaklığıdır. Uzun süre yalnız ve anne bakımından uzak kalan yavrulardaki ilk değişiklik vücut ısılarında olmaktadır. Zira 3 haftalıktan küçük yavrularda vücut ısısının korunmasına yönelik sistemler çalışmamaktadır. Bu yüzden yavrularda kısa bir süre içinde vücut ısısı düşer. İlk önce onu sıcak tutacak bir battaniye içerisine koyun. Battaniyenin altına var ise sıcak su torbası yoksa sıcak su doldurulmuş bir pet şişe konulmalıdır. Yoğun sıcak suyla direkt temas ettirmeyin. Battaniyenin üstünden torbaya elinizi değdiğinizde elinizi yakmayacak bir sıcaklık sağlamanız gerekmekte. Eğer yavru kedi halsiz ve kendini bırakmış halde ise vücut ısısını yükseltmeye çalışmaktan sonra kan şekerini arttırmaya çalışmalı yani beslemeye çalışmalısınız. İlk destek olarak biraz şekerli sudan (%5-10) birkaç damla ağzına damlatabilirsiniz. Bir su bardağına(200 ml) ½ ya da 1 tatlı kaşığı(10 gr) bal bu orana yakın bir değer sağlar. Eğer yavru yutkunamayacak şekilde halsiz ise balı parmağınızla ağız kenarına sürerek yalanma refleksini oluşturmayı deneyin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra en hızlı biçimde bir Veteriner Kliniğine uğramanız gerekiyor. Hem genel durumunun muayenesi hem de bakım metotlarını detaylı anlatımı için çoğu Veteriner Hekim size bedava dağıttığı olarak yardım edecektir.

Genel muayenesi yapıldıktan, bakım ayrıntılarını öğrendikten sonra eve götürebilirsiniz. Eğer Veteriner Hekim ek bir tavsiye getirmemiş ise evde onun bir kutu yatak hazırlayın. Bu amaçla çok geniş ve çok yüksek olmayan bir karton kutu işinizi görecektir. İçine sıcak kalması amaçlı bir battaniye koyun. Ufaklığı da hazırladığınız bu yatağın içerisine yerleştirin. Mümkünse çok ışık almayan sıcak bir oda (18-21⁰C) ufaklık için iyi olacaktır. 4 haftalık olana kadar vücut sıcaklık kontrolü en önemli hususlardandır.

Besleme

Beslenmede akla gelen ilk pastörize inek sütü kullanımıdır. Fakat inek sütü kediler hem yeterince besleyici değil hem de ishale neden olabilecek özelliktedir. En ideali kolay hazırlanabilir yavru kedi/köpek süt tozlarından kullanmaktır. Bunu herhangi bir Veteriner Kliniğinden ya da Pet mağazasından temin edebilirsiniz. Yine aynı yerlerde satılan yavru kedi/köpek biberon setlerinden de almanız gerekmekte. Eğer bunları bulamıyorsanız keçi sütü ufaklıklar için en uygunidir.

Biberon seti ve süt tozunu temin ettiyseniz öncelikle biberon ağızlığının açılması gerekmektedir. Biberon ağızlığının en üstüne ‘’X’’ harfi biçiminde makasla bir delik açmanız gerekir. Eğer çok küçük bir delik açarsanız yavrunun zor süt içmesine ve çabuk yorulmasına. Büyük bir delik açarsanız sütün yavrunun ağzına dolmasına ve nefes alamamasına sebep olacaktır.

Biberonu hazırladıktan sonra içerisine aldığınız süt tozunun karışım oranlarına uygun süt hazırlanır. Yavru baş tarafı hafif yukarda olacak biçimde eğimli; sırtüstü yatar pozisyonda bir elinize alınır. Diğer elinize alacağınız biberon ile yavaşça beslenmeye çalışılır. Biberon yaklaşık 45 derece açı ile tutulmalı ve sıkılmamalıdır. Yavru emebileceği kuvvette sütü çekmelidir. Sizin şişeyi sıkarak yoğun bir basınçla emzirmeye çalışmamanız gerekir.  Zira sütü akciğerlerine kaçırma riskiniz bulunur. Eğer böyle bir şey gelişirse ufaklığı baş aşağı tutarak göğsüne hafif masaj yapmanız gerekir. Tüm uğraşlarınıza rağmen ufaklık yemiyorsa bir Veteriner Hekim ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Ortalama bir kedi yavrusu her 100gr lık vücut ağırlığı için 30ml süte ihtiyaç duyar. 1 haftalığa kadar olan yavrular her 2-3 saatte bir, 2 haftalıklar 4-6 saatte bir, 3 haftalık ve sonraki yaştakiler 6-8 saatte bir beslenmelidir. Eğer gelişmesi çok hızlı değil ise ve öğünlerin yeterli gelmediğini düşünüyorsanız ek öğünler verebilirsiniz. Bunun dışında zorla fazla vermeye çalışmayın. Karın şişkinliği sizin için güzel bir görsel uyarıdır.

Besleme sonrası meydana gelebilecek mide gazları için sırtına hafifçe vurarak bu gazı çıkarmayı deneyin.

4-5 haftalıktan büyük yavru kediler için artık sütle beslemeye çok gerek yoktur. Çeşitli markalar tarafından hazırlanmış konserve mamalardan kullanmaya başlayabilirsiniz. Parçalar büyük geliyor ise konserveyi rondodan geçirip öyle verebilirsiniz. Veteriner sınıfı özel diet mamalarından da kullanabilirsiniz. (Hills a/d, Royal Canine Recovery, Purina CN gibi )

İdrar ve Dışkı yaptırma

Normal ortamlarında anne kediler yavruların idrar ve dışkı yapma isteklerini tetiklemek için yavruların arka bölgelerini yalarlar. Öksüz yavrularda bu uyarımı hafif ıslak mendilin bu bölgenin yavaşça silinmesi ile sağlanır. Her öğün sonrası nemli bir pamuk ya da bebekler için özel olarak hazırlanmış ıslak mendil (alkolsüz) ile bölge yavaşça silinir. Birkaç silme sonrası ufaklığın idrar yapması gözlenir. Dışkılama için buna ilave olarak karın bölgesine de aynı anda masaj uygulanabilir. Çok hızlı ve sıklıkla yapılan silme hareketi deride tahrişe neden olabilir. Yine bölgede dışkı ve idrarla bulaşık alanlar tahrişe sebebiyet verir. İdrar yapımı ve dışkılama sonrası bölge iyice temizlendikten sonra temiz bir bez bölgedeki nem alınır.

4 Haftalıktan büyük yavrular artık kuma yapabilecek pozisyona gelmişlerdir. 4 haftalıktan sonra yavrular öğünleri sonrası bentonit denilen hazır doğal kedi kumları üzerine konularak orda zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Başlangıç için kristal kum kullanımı çok iyi değildir. 8 haftalık olmasına karşın hala kuma yapmayı öğrenememiş kedi yavruları için görsel bir örnek gerekiyor. Yani ondan büyük ve kuma tuvalet yapmasını bilen bir başka kedi ile beraber yaşaması ona bakarak kısa bir süre içinde tuvalet eğitimini ufaklığa kazandıracaktır.

Genel Temizlik ve Parazit Kontrolü

Dışarıdan aldığınız yavru kedi çok ama çok kirli olsa dahi ilk birkaç gün yıkanmamalıdır. Bebekler için hazırlanmış bebek ıslak mendilleri ile genel bir temizliği yapılabilir. Bunun dışında her besleme sonrasında ufaklıkların anneleri gibi; kirli olabilecek bölgeleri hafif nemli bir bez ile silmeniz yararlı olacaktır. Özellikle ağız kenarlarında bulaşık olabilecek süt artıkları yavaş hareketler ile çok bastırmadan nemli bez ile silinmelidir. 1 Haftalık bakım sonrası her şey yolunda gidiyor ise ufaklığa cereyan aldırmadan hızlı bir şekilde yıkanıp kurutulabilir.

İshal olan yavruların popoları dışkı ile bulaşık ise o bölgenin ılık suyla yıkanması gerekiyor. Yıkama sonrası fön makinesi en düşük hızda ve yakıcı olmayan sıcaklıkta kullanmak mümkündür.

Yavruların temizliği amaçlı kulak içleri de kontrol yapılmalıdır. Yoğun siyah pisliğin varlığı normal bir kir olabileceği gibi bazı kulak akarlarının varlığına da işaret olabilir. Böyle bir durum varlığında bir Veteriner Hekim ile diyaloğa geçmelisiniz.

Eğer yavru kedinizin üstünde pire görürseniz bir Veteriner Hekim ile görüşerek yaşına uygun pire ilaçlarından birini kullanınız. Eğer yavrunuz pire ilacı kullanamayacağınız kadar ufak ise pire tarağı ile pireleri uzaklaştırmaya çalışın. Bunun için önce ufaklığı tekrar kullanmayacağınız beyaz bir havlu-bez içerisine koyun yavaşça tarayın. Dökülen pirelerin üzerine havlu ile kapatıp işlem bitince havluyu dış ortamda bulunun bir çöpe atın. Pire temizliği sonrası dilerseniz ufaklığı özel bebek şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Ufaklık pire ilacı kullanabilecek yaştaysa Veteriner Hekiminizin önereceği bir ilacı kullanmanız yeterli olacaktır.

Diğer deri ile alakalı hastalıklar yönünden ufaklığın vücut yüzeyini kontrol edin. Belli bir alanda dökülmeler kabuklanmalar var ise ve sürekli bir kaşınma hali bulunuyorsa Veteriner Hekiminiz ile görüşün.

Oyun

Sizin için en kolay kısmı bu bölüm büyük ihtimalle. Ufaklığın temel ihtiyaçları olan sıcak bir yuva ve beslenme dışında onun sosyalizasyonu ve mutlu bir ruh hali için ihtiyacı olan en temel şeylerden biri oyundur. Özel bir oyuncağa ihtiyacınız yok, parmaklarınızı önünde gezdirmeniz bile oyun için yeterlidir. Ufak bir ip, küçük bir ambalaj oyun için yeterlidir. Genlerinde var olan avcılık becerisi, ufak bir nesnenin önünden geçmesi ile aktive olacaktır. Beslenme ve dinlenme vakitleri dışında yapacağınız oyun oynama aktivitesi hem onun vücut kondisyonunu iyi tutacak hem de mental becerilerini arttıracaktır.

6 Haftalıktan büyük yavrular için artık rutin yavru kedi bakım prosedürlerini takip edebilirsiniz.

Son olarak; tüm bu anlatılan hususlar yoğun bir emek ve sevgi ile üstesinden gelinebilecek konulardır. Fakat başarılı bir sonuç alamayarak ufaklığın kaybı yaşanır ise; inanın hata sizde değildir. Sizler ne kadar uğraşsanız da koruyamayacağınız bazı durumlar var. Son ana kadar fedakârca yaptığınız her şey, sizin için bir kazançtı eğer olurda tekrar böyle bir durumla karşılaşırsanız korkmayın siz artık tecrübeli bir yavru kedi bakıcısısınız ve Petist Veteriner Kliniği olarak daima yanınızdayız.

E-Bülten