Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Australian Shepherd Dog

Avustralya Heeler, Hall’s Heeler, Queensland Heeler ve Blue HeelerAustralian Shepherd Dog isimleriyle de bilinen Avustralya Çoban köpeği sağlam bünyeli, kaslı, kuvvetli, çalışkan ve çok çeviktir. Vücudu yüksekliğinden biraz daha uzundur ve hafif kıvrık kuyruğu bileklerine ulaşır. Önden bakıldığında ön bacakları fevkalade düzgün durur.
Kafası geniştir ve bir hayli sivri uçlu geniş kulakları arasında hafifçe yuvarlaklaşır. Oval gözleri koyu kahverengidir. Dişleri makas gibi birbirine geçmelidir. Hava koşullarına dayanıklı çift katlı kürkü, kısa, yoğun alt tüy tabakas ve kısa, düz üst tüy tabakasından oluşur. Kızıl benekli olanlarda benekler tüm vücuda eşit dağılmışdır ancak kafasında daha koyu renkli lekeler olabilir.

Karakteri

Çalışkan ve sürü güden bu ırk, arka bahçede yalnız başına oturmayı sevmez. En akıllı ırklardan olan Avustralya Çoban köpeği çok çabuk sıkılabilir, bu da ciddi davranış bozukluklarına yol açar. Bu köpekler hareketli olayların bir parçası olmalıdır. Sadıktırlar, koruyucu ve dikkatlidirler. Mükemmel bir koruma köpeğidir. Cesur ve güvenilirdir. İtaatkarlıkta ve sürü gütmede çok başarılıdır. Küçüklükten yapılan sıkı eğitim ve gördüğü günlük ilgi neticesinde mutlu ve iyi bir köpek olur. Genellikle tek bnir kişiyi sahip olarak kabul eder. Bazen tanımadıkları insanlardan ve köpeklerden kuşkulanabilirler ve çok agresif olabilirler çünkü hakimiyet kurmayı severler. Küçüklüğünden beri tanıdığı aile bireylerinin çocukları haricindeki diğer çocuklar ile iyi anlaşmazlar. Bu köpekler havlamaz. Yavruları beyaz doğar ama yetişkin halinin rengini patilerinin altında görebilirsiniz.

Yaşam Ortamı

Apartman hayatı için öneri edilmez ya da en azından çok büyük bir bahçe gereklidir.

Egzersiz İhtiyacı

Bu hayvanların inanılmaz dayanıklılığı ve kuvveti vardır ve onlara yaptıracağınız her çeşit aktiviteden hoşlanırlar. Egzersiz onlar için fevkalade önemlidir, yeteri kadar egzersiz yapmadıkları zaman canları sıkılır ve tahrip edici olabilirler.

Bakımı

Sert, kısa kıllı, hava şartlarına dayanıklı kürkü az bakım ister ve taraması çok kolaydır. Sıkı kıllı bir fırça ile taranmalıdır.

Kökeni

19. Yüzyılda öncü yerleşimciler büyük hayvan çiftliklerinde sığırları gütmek için Avustralya Çoban Köpeklerini geliştirdiler. Göçmenlerin Avrupa’dan yanı sıra getirdikleri ve o zamanki adları Blue Hellers olan köpekler, uzun mesafelere ve yeni kıtanın iklimine alışamadılar. Böylece çiftçiler yeni üreme deneylerine başladılar. Avustralya Çoban Köpeği, İskoçya’dan gelen blue merle Collie ile vahşi Avustralya Dingolarının bir karışımından elde edilmiştir. Avustralya Kelpie, Dalmaçyalı ve Bull Terrier de bu karışıma eklenmiştir. Bu karışımın sonucu ortaya eşine çok az rastlanılan, sürüyü sessizce ama gücüyle güden, sığırları zor, kuru ve sıcak iklim şartlarında uzun mesafeler boyunca gütmeye istekli, kusursuz bir çoban köpeği çıkmıştır. Koruma ve gütme içgüdüleri çok kuvvetlidir. Avustralya Çoban Köpeği AKC tarafından 1980’de tanınmıştır.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış *
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı ****
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 43 – 51 cm
Yükseklik Dişide 43 – 48 cm
Kilo Erkekde 15 – 16 Kg
Kilo Dişide 14 – 16 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift katlı, Kısa, Yoğun alt tabaka, Kısa, Düz üst tabaka.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Kızıl, Ciğer rengi, Mavi tonlarıyla karışık Beyaz, Krem.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Zeki, Cesur, Enerjik, Yalnız kalmayı sevmez, Sadık, Yabancılara ve diğer köpeklere hakimiyet kurmayı sever.
Kötü Huyları Çok çabuk sıkılabilir, bu da ciddi davranış bozukluklarına yol açar.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça çıkığı, Sağırlık, Katarakt, Koroner Kalp hastalığı (CHD)
Yaşam Süresi 12 – 15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Çoban
Diğer İsimleri Aussies
Bağlı Olduğu klüp AKC, Australia National Kennel Club (ANKC), KC (GB)
Kökeni Avustralya
 

E-Bülten