Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Australian Terrier

Avustralya Terrieri, Aussie olarak da bilinen küçük, kuvvetli, cesur ve canlı bir köpek ırkıdır. Avustralya ‘da çok amaçlı iş köpeği olarak yetiştirilmiştir.Australian Terrier Gövdesi, uzunluğu yüksekliğine göre fazla olacak biçimde alçak ve uzunca bir köpektir.
Kulakları dik, boynu uzun ve belirgin bir eğime sahiptir. Başı vücudu gibi uzundur ve her zaman dik tutulur. Kuyruğu alışılmış olarak yarıdan daha kısa olacak biçimde kesilir ve dik durur. Kürkü kaba yapılıdır. Yaklaşık 6 – 6,5 cm uzunluğunda bir dış katmandan ve yumuşak kısa alt tabakadan oluşur. Baş üzerinde ve boyun bölgesinde daha uzun ve yumuşak yapılı tüyler bulunmaktadır. Kürk rengi mavi – ten, kum regi ya da düz kızıl olabilir. Gözleri küçük, koyu kahverengi ya da siyah renklidir.

Karakteri

Avustralya Terrieri enerjik, atik, cesur ve kendisine güven duyan bir köpektir. Bir fare ve yılan avcısı olarak doğal bir agresifliğe sahiptir. Arkadaş olarak ise oldukça sevecen, duygularını dışa vuran sadık bir köpektir. Aussie’ler uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Aile ile devamlı iletişim halinde olmaktan mutlu olurlar. Doğuştan gelen ve eğitim ile önüne geçilmesi mümkün olmayan içgüdüleri vardır. Bunlardan biri toprağı kazmak diğeri ise geçmişte ahırlardan, kilerden fareleri uzak tutmak için beslenmeleri ve bu yönde yetiştirilmeleri sebebiyle fare ve diğer küçük hayvanları kovalamalarıdır. Bir başka dikkat çekici fonksiyonları ise çok iyi zıplama yeteneklerinin olmasıdır. Aussie’ler doğuştan bekçilik içgüdüsüne sahiptir. Eve yaklaşan yabancı bir insan ya da hayvan olduğunda hemen tepki verirler. 

Yaşam Ortamı

Özünde bir iş köpeği olmasına karşın sadakat ve sahibine bağlılığı sebebiyle eş değerde bir ev köpeği olabilir. Tüm iklimlere ve yaşam koşullarına adapte olabilen dayanıklı bir ırktır. Sürekli sahibine yakın olmaktan hoşlanır. Şehirde ya da şehir dışında çiftlik ortamında rahat bir biçimde yaşayabilir. Apartman yaşamı için idealdir.

Egzersiz İhtiyacı

Avustralya Terrieri ev içinde yeteri kadar aktif olup, düzenli yürüyüşler yaptırıldığı takdirde bahçesiz bir evde yaşayabilir. Kemirgenleri ve küçük hayvanları kovalama içgüdüsü oldukça güçlü olduğu için tasmasız dolaştırılmamalıdır. Adaptasyon beceriyi çok kuvvetli olan bu ırk sizin sağlayabileceğiniz egzersiz olanaklarına uyum sağlayacaktır. Yinede güvenli bir bölgede serbetçe oyun oynamaktan ve koşmaktan çok mutlu olacaktır..

Bakımı

Aussie çok az tüy döker ve kürkü minimum bakım gerektirir. Haftada en az bir kez tüylerin fırçalanması yağ salgısını uyararak kürkün parlamasını sağlar. Irk standartı olarak sert tüy yapısına sahip olan Aussie 1 aydan daha sık yıkanmamalı ve kuruturken fırçalanmalıdır. Göz ve kulak çevresindeki tüyler gerektiğinde kısaltılmalı, tırnakları düzenli şekilde kesilmelidir.

Kökeni

Avustralya Terrieri Avustralya’ya yerleşen toprak sahipleri tarafından yetiştirilmiş en küçük iş Terrieridir. Bu ırk Avustralya’da yetiştirilip tanınmış ilk köpek ırkıdır. Bu ırkın üretilmesinde ahırlardan, deniz kenarlarından ve madenlerden kemirgenleri uzak tutan, bekçi köpeği ve çoban köpeği gibi bir çok işe birden yarayan çok amaçlı bir iş köpeği yetiştirmek üzere İngiltere’den ilk gelen kaba tüylü kısa bacaklı köpekler kullanılmıştır. Dışarıdan gelen köpeklerin ırkları konusunda kesin kayıtlar olmamakla beraber Scotch dog of Great Britain, Dandie Dinmont Terrier, Skye Terrier, Cairn Terrier ve Yorkshire Terrier ırklarının atalarının kullanıldığı düşünülmektedir. Elde edilen ırk istenilen özellikle ve forma eriştikten sonra ilk defa 1897’de Avustralya Terrieri olarak isimlendirilmiş, 1933’te İngiltere kennel klubü, 1960’ta ise AKC tarafından fotoğrafı olarak kabul edilmiştir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme **
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış *
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik ****
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı ***
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Oyuncak
Yükseklik Erkekde 23 – 28 cm
Yükseklik Dişide 23 – 28 cm
Kilo Erkekde 4 – 6 Kg
Kilo Dişide 4 – 6 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift katmanlı, Sert, Düz, Sık, Alt tabaka yumuşak.
Fırçalanma İhtiyacı 2 haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo 1 aydan daha sık yıkanmamalı ve kuruturken fırçalanmalıdır. Göz ve kulak çevresindeki tüyler gerektiğinde kısaltılmalıdır.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Mavi, Ten, Kum rengi, Düz Kızıl.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Enerjik, Atik, Cesur, Kendine güvenen, Sadık, Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz, Tehdit durumunda saldırgan olabilir.
Kötü Huyları Toprağı kazmak, Fare ve diğer küçük hayvanları kovalamak.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Diabetes Mellitus, Allerjiler, Patella Çıkığı, Epilepsi, Koma, Görme bozuklukları, Kanser.
Yaşam Süresi 15 Yıl ve Üzeri
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri Aussie
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 3), KC (GB), UKC
Kökeni Avustralya
 

E-Bülten