Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Basset Hound

Kafası büyüktür, yuvarlakça bir kafatası ve belirgin bir tepesi vardır. Basset Hound Burnunun ve ağzının bulunduğu düzlem kafatasının üstüne paraleldir.
Derisi üzerinde bol durur ve kafasında katmanlaşır. Kadife gibi yumuşak kulakları çok uzundur ve burnunun üstüyle aynı hizaya iner. Kulakları düz durmaz, katlıdır. İri dişleri birbiriyle makas gibi veya aynı hizada birleşir. Dudakları aşağı sarkar. Üzgün bakışlı kahverengi gözlerindeki ifade yumuşaktır. Basset’nin belirgin bir deri sarkması vardır. Göğsü derindir ve ön bacaklarının önünde genişler. Patileri büyüktür ve arka butları yuvarlaktır. Köpek düşünerek hareket eder, hareketleri sakar değildir. Kürkü kısa ve sert tüylüdür, parlaktır. Rengi genel olarak beyaz üzerine kestane rengi veya kum rengi lekelidir.

Karakteri

Basset Hound tatlı, nazik, sadık, barışçıl ve iyi huyludur. Aile hayatına iyi uyum sağlar. Yumuşaktır ama çekingen değildir; sahibine karşı çok sevecendir, çocuklar ile arkadaştır. Genellikle ısırmaz ama biraz inatçı olabilir. Yiyecek vermeniz için size oyunlar, numaralar yapmayı sever. Gür, müzikal bir havlaması vardır. Ev hayatına alışmaları biraz güçtür ama sakin, sabırlı bir eğitim ile ve olumlu motivasyonla terbiye edilebilir. 

Yaşam Ortamı

Basset Hound apartman hayatına uygundur. İç mekanlarda çok hareketsizdirler ama eğer olanakları olursa dışarda saatlerce oyun oynayıp koşarlar. Bahçeye çıkmasalar da olur ama onları daha sağlıklı ve formda tutmak için koşup oynayacakları fırsatlar yaratmalısınız.

Egzersiz İhtiyacı

Basset Hound köpeklerinin daha sağlıklı olmaları için çok egzersiz yapmaları gerekir. Ancak egzersiz için aşırı zorlanmamalıdır. İmkanı olursa bu ırk saatlerce koşup oynar.

Bakımı

Gereğinden fazla beslenen Basset Hound’larda fazla kilogram omurgalarına ve bacaklarına çok yük getirir. Kısa bacaklı ve uzun, ağır bir gövdesi olduğu için topallık ve felç gibi problemleri olabilir. Mide ve barsakları gaz yapmaya meyillidir, o yüzden onları günde 1 öğün çok büyük bir yemekle beslemek yerine, 2 veya 3 küçük öğünle beslemek daha akıllıca olur. Düz, kısa kıllı kürkünün bakımı kolaydır. Sıkı ve sert kıllı bir fırça ile taranıp fırçalanmalıdır. Bu ırk sürekli olarak tüy döker.

Kökeni

Basset Hound ismi Fransızcada alçak manasına gelen “bas” kelimesinden gelir. Bazı kaynaklarda Basset Hound köpeklerinin diğer Fransız av tazılarının genetik olarak cüce olan yavrularından türediği belirtilse de, bu ırkın Bloodhound köpeklerinden türeyen bir hayli eski bir ırk olduğu bilinmektedir. Araştırmalara göre, Basset Houndların ilk ünü 1863’te Paris Köpek Şov’unda ortaya çıkmıştır. Ünü İngiltere’ye yayılmıştır ve iki grup köpek üreticisi arasında heyecanlı tartışmalar çıkmıştır. Bir grup bu köpekleri av köpeği olarak korumak isterken öbür grup onları arkadaş köpeğe çevirmek istemişlerdir. Bu iki grup arasında ise Amerikan üreticiler hem insanları çok memnun eden hem de avcılık özelliklerini koruyan bir arkadaş köpek geliştirmişlerdir. Bu ırk, Amerikan Köpek Kulübü (AKC) tarafından 1885’te tanınmıştır. Bu ırk mağaralarda olduğu gibi açık alanlarda da avcılık yapar, dolayısı ile tilki, tavşan, ve sülün avlamada kullanılır. Bassetler grup halinde veya tek olarak avlanırlar. Mükemmel duyma becerisi vardır ama refleksleri biraz yavaştır. Yavaş adımları yürüyen avcılar için idealdir ve avları korkutup kaçırmaz. Basset’nin burnu nerdeyse Bloodhound’unki kadar iyidir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik **
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı ***
Oyunculuk **
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 30 – 38 cm
Yükseklik Dişide 28 – 36 cm
Kilo Erkekde 23 – 29 Kg
Kilo Dişide 20 – 27 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Yumuşak, Düz, Parlak.
Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Çok tüy döker
Taşıdığı Renkler Beyaz – Kestane rengi, Beyaz – Kum rengi.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Nazik, Sadık, Barışçıl, İyi huylu, Bazen inatçı olabilir.
Kötü Huyları İnatçılık, Koku peşinden gitmesi.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, İz sürücü.
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Orta Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Omurga problemleri, Omurlar arası Fıtık, Topallık, Felç, Kulak hastalıkları, Obesite, Entropion.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Tazı
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 6), KC (GB)
Kökeni İngiltere
 

E-Bülten