Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Beauceron

Beauceron, iri atletik yapılı iş köpeğidir. İri, kaslı yapısına karşın hantal değildir. Uzun bir burun yapısı vardır. Uzun, kuvvetli bir görüntüye sahip başı gövde ile orantılıdır. Kulaklar baş üzerine yerleşmiştir. Kesilerek dik bir görüntü sağlanabileceği gibi kesilmeden doğal olarakta bırakılabilir.
Doğal kulak yapısı yanağa doğru kıvrık ve çok uzun değildir. Koyu ela ve kahverengi olabilen gözleri yatay ve hafif oval görünümlüdür. Boyun düz ve gövdeye uyumludur. Göğüs, geniş, uzun ve derindir. Kürkü tek katlı, kısa ve yoğundur. Yumuşak ve ipeksi yapıdaki kürkü, siyah – kahverengi, siyah – kahverengi – gri (alaca) olarak iki renk kombinasyonunda görülebilir. Yanaklarında, göz üstünde nokta biçiminde, göğüs kısmında ve bacaklarda sarımsı (sincabi ) tüyleri vardır. Kuyruk, dize kadar uzundur. Koşu dışında kuyruğunu kıvrık “J” biçiminde tutar. Ön ve arka ayaklar büyük, yuvarlak ve kompak yapılıdır. En belirgin özelliği ise çift tırnaklı olmasıdır.

Karekteri

Beauceron, zeki, nazik, korkusuz, kendisine güven duyan ve sadık bir ırktır. Cesur ama bir o kadarda ihtiyatlıdır. Yabancılarla arası iyi değildir. Yabancılara karşı tetikte ve dikkatlidir. Çocuklarla çok iyi anlaşır. Ailesine karşı sevgi doludur ve çok iyi koruyuculuk yapar. Sahibine çok bağlıdır. Çalışmaya çok istekli olan Beauceron’un bir köşede oturmasını bekleyemezsiniz. Ev içerisinde bir gölge gibi sahibini takip eder ve hareketlidir. Komutları öğrenebilir, doğasından gelen iz sürme, koruma, çeviklik ve itaat gibi fonksiyonları ile ailesi için iyi bir bekçidir.

Yaşam Ortamı

Beauceron, bahçe yaşamına uygun bir köpektir. Bahçe de kendisini daha mutlu hissedecektir.

Egzersiz İhtiyacı

Beauceron, zihinsel ve fiziksel bütün aktivitelere ihtiyaç duyar. Bütün aktiviteleri en iyi biçimde yapar. Değişikliğe ihtiyacı vardır. Düzenli uzun yürüyüşler yaptırmalı ve güvenli bir alanda özgürce koşmalarına izin vermelisiniz.

Bakımı

Kısa ve tek katlı tüylerin traş ihtiyacı yoktur. Ortalama bakıma ihtiyacı olan tüyleri bir miktar dökülür. Haftada 1 veya 2 kez fırçalanarak ölü tüylerin alınması yeterlidir. Özellikle tüy döküm dönemlerinde fırçalamaya özen gösterilmelidir. Aksi halde kanepe, halı, elbise ve ev içerisinde tüylerini bulabilirsiniz.

Kökeni

Fransa’da yaygın olarak bilinen ırkın kökeni 16. Yy’a kadar uzanır. 1578 yılı Rönesans el yazmalarında yer alan Fransız çoban köpeğinin farklılaşması ile Beauceron ve Berger de Brie (Briard) olarak iki ırkın geliştiği düşünülmektedir. Beauceron 1863 senesinde Paris’te ilk köpek Fuarında Pierre Megnin tarafından tanıtılmış ve 1897 senesinde kurulmuş olan ilk çoban köpeği kulübünce Beauceron ve Briard iki farklı ırk olarak kabul edilmiştir. Berger de Beauce (Beauceron) kısa düz tüylü, Berger de Brie (Briard) ise uzun tüylüdür. Her iki ırkın mizacı seçici üreme programları ile geliştirilmiş ve 1889 senesinde, cins adı ve standartları belirlenmiştir. Onsekizinci yüzyılın sonuna doğru, kuvvetli ve kötü hava şartlarına dirençli bir cins haline getirilmiştir. Kırsal hayata ayak uydurabilen, çalışkan bir çoban köpeğidir. Sürüsünü savunurken cesur ve hırçındır. İnsanlarla ilişkilerinde naziktir. İyi bir çoban köpeği olmasının beraberinde bekçlik ve koruma özelliğiyle Fransız ordusu tarafından savaş döneminde aktif olarak kullanılmıştır. Bekçiliğinin beraberinde savaş döneminde mesaj taşımak, mayın tespit, yaralı bulmak, ön hatlara yiyecek ve mühimat taşımak için de kullanılmıştır. Beauceron, Berger de Beauce, Bas Rouge (kırmızı çorap) olarak pek çok isimle tanına ırk muhtemelen Doberman ırkının gelişmesine katkıda bulunmuştur. İkinci dünya savaşı’na kadar nerdeyse Fransa dışında bilinmeyen Beauceron, 27 Haziran 2007 tarihinde ABDn Kennel Club, 11 Şubat 2008 tarihinde Westminster Kennel Club Dog Show tarafından çoban köpeği olarak tanımlanmış ve tanıtılmıştır. Bugün hala Fransa’da çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılmasının beraberinde, Fransız polisi ve ordusu tarafından da kullanılacak olan Beauceron, Batı Avrupa ve Kuzey ABD’da bekçi ve refakatçi olarak popülerlik kazanıyor olmakla beraber ABD’da nadir olarak görülmektedir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma *****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik ****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 65 – 70 cm
Yükseklik Dişide 61 – 68 cm
Kilo Erkekde 32 – 45 Kg
Kilo Dişide 30 – 39 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek katlı, Düz, Yumuşak Yapılı
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Banyo ihtiyacı vardır
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah, gri, kahverengi yada kızıl siyah
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, Kararlı, Korkusuz, Kendine Güvenen, Asil, Sadık, Sevecen
Kötü Huyları
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma, Arama
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Mide dönmesi, Kalça çıkığı, Doğmasal kalp rahatsızlıkları
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu İş Köpeği
Diğer İsimleri Beauce Shepherd, Berger de Beauce
Bağlı Olduğu klüp FCI, UKC, NKC, NABC, APRI, ACR, DRA, NAPR
Kökeni Fransa
 

E-Bülten