Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Bedlington Terrier

Bu köpek aslan yürekli ve kuzu görünüşlü olarak tarif edilir. Geriye doğruBedlington Terrier eğrilen armut biçimli kafası ve kıvırcık tüylü boynuyla görünüşü gerçektende bir kuzununkini andırır.
Kafasının tepesinden burnuna doğru aralıksız bir çizgi alçalarak gider. Gözleri küçüktür ve derindir. Sivri bir kuyruğu ve tavşan gibi ayakları vardır. Kalın çift katlı kürkü yumuşak ve sert tüylerin karışımından oluşur ve mavi veya kumlu renktedir. Gözlerinin üzerinde, bacaklarında, göğsünde ve kalçasında ten rengi benekler olabilir. Bedlington’un özellikle yavaş hareket ettiği zamanlarda tipik yaylanarak yürüyüşü vardır.

Karakteri

Dikkatli çiftleştirme neticesinde bugünün Bedlington Terrierleri daha arkadaş canlısı ve ilgilidirler. Oyuncu ve neşeli bu köpekler çocuklara çok sevecendirler ve yabancılara karşı da bir hayli arkadaşça davranırlar. Sadıktırlar, hareketlidirler ve inatçıdırlar. Bu ırk kedileri ve diğer ev hayvanlarını sevmeyi küçükken öğrenmelidir. Genelde diğer köpeklerle iyi anlaşırlar ama kendine üstünlük kurmaya çalışan köpeklerden uzak tutulmalıdır çünkü bir kere mücadeleye davet edilirlerse o sakin görünüşlerine rağmen korkunç kavgacı olabilirler. Cesur ve enerjik olan bu köpekler çok hızlı koşabilirler. Çok neşeli ve hevesli bir kazıcıdır. 

Yaşam Ortamı

Bu ırk yeteri kadar egzersiz yaptırıldığı sürece apartmanda yaşayabilir. İç mekanlarda bir hayli hareketlidirler ve bahçe olmadan da yapabilirler.

Egzersiz İhtiyacı

Bu aktif köpeğin çok egzersize ihtiyacı vardır, ve diğer terrierler gibi hareketsiz kalınca canı sıkılır ve yaramaz yapmaya başlar.

Bakımı

Çok az tüy döker ve yaklaşık altı haftada bir özel şekilde kesilmelidir. Düzenli olarak fırçalanmalı ve kulakları temizlenmelidir. Sık sık yıkamak diğer ırklarda olduğu gibi cildinin çabuk kurumasına sebep olmaz ama yine de fazla sık yıkanırsa tüyleri güçsüzleşir. Bu ırk allerjisi olanlar için idealdir.

Kökeni

Bedlington Terrier’nin orijinal adı Rothbury Terrier’di. Rothbury İngiliz sınırındaki bir yerin adıdır. Buradaki çingeneler bu ırkı tilki, tavşan ve porsuk avlamakta iyi bir köpek olarak kullandılar. 1825’te bir Rothbury köpeği ile Bedlington dişi köpeği çiftleştirildi ve Bedlington Terrier oluştu. Bazı kaynaklar Otterhound ve Dandie Dinmont Terrier’in de bu ırka katkıda bulunmuş olabileceğinden bahseder. Bugün İngiltere’de bazı üreticiler Bedlingtonları Whippet ve Greyhoundlarla çiftleştirip Lurcher köpeklerini elde ederler. Bedlington ilk defa değişik bir ırk olarak 1877’de tanınmıştır.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme **
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik ***
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı ****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 41 – 43 cm
Yükseklik Dişide 38 – 41 cm
Kilo Erkekde 8 – 10 Kg
Kilo Dişide 8 – 10 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı ,Çift katlı, Bukleli, Kalın yapılı Sık, Yumuşak ve Sert tüylerin karışımından oluşur.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı çok fazladır. Profesyonel traş gerekir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Mavi, Kum rengi, Gözlerinin üstünde, Bacaklarında, Göğsünde, Kalçasında ten rengi benekler olabilir.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Arkadaş canlısı, Oyuncu, Neşeli, Sadık, Hareketli, İnatçı.
Kötü Huyları Aşırı Havlama.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Porsuk, Rat, Tilki, Tavşan Avcısı.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Genetik Bakır zehirlenmesi, Tiroid problemleri, Göz problemleri.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri Rothbury Terrier
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 3), KC (GB), UKC
Kökeni İngiltere

E-Bülten