Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Belgian Groenendael

Belgian Groenendael, Fransa ve Belçika’da Chien de Berger Belge olarak tanınan dört Belçika çoban köpeği ırkından en popüleridir. Irkın tarifindeBelgian Groenendael çoğu kez kare tanımlaması yapılır.
Uzunluğu ile yüksekliği nerdeyse eşit olan Belgian Groenendael kaslı, yapılı, kıvrak, çevik ve soylu bir görünüme sahiptir. Güçlü ve kaslı yapısına karşın ağır bir köpek görüntüsü yoktur. Ön bacakları düz ve birbirine paraleldir. Ön bacaklardaki rudimenter 1. Parmak tercihe göre uzaklaştırılabilir, fakat arka bacaklardakilerin uzaklaştırılması bir zorunluluktur. Kürkü çok gür, orta uzunlukta siyah renktedir. Kalın bir alt tabakası vardır. Tüyler boyun çevresinde, karında, bacaklarda ve kuyrukta daha uzundur. Kulakları dik, burun hafifçe daralan bir yapıdadır. Küçük badem biçiminde koyu renkte gözleri, meraklı ve tetikte duran bir ifadesi vardır. Burun ucu siyah renktedir.

Karakteri

Belgian Groenendael çok zeki ve itaatkar bir ırktır. Güçlü koruyucu ve bekçi içgüdülerine sahip, ciddi ve dikkatli bir köpektir. Bazıları çok utangaç ve hassas olabilir. Bu ırk erken yaşta sosyalleştirilmeli ve uzman bir eğitim aldırılmalıdır. Eğitim sırasında sert ve sabırsız olunduğu takdirde uyum sorunları yaşanılabilir. Koruyucu içgüdüleri doğuştan kuvvetli olduğu için yavruyken yabancılara alıştırılmaları, sosyalleştirilmeleri oldukça önemlidir. Hem iş, hem de showlarda itaat konusunda sahibini memnun eden uysal bir köpektir. Çok iyi polis köpeği ve koruma köpeği olur. Aslında koruma ve bekçilik bu ırkın uzmanlık alanı sayılır, ancak ev peti olarak da koruyucu, itaatkar, sadık ve sevecen karakteri ile iyi bir seçim olabilir. Çocuklarla erken dönemde bir araya getirilirse iyi anlaşır. Yeterli düzeyde dikkat, özen ve emek verildiğinde karşılığını mükemmel şekilde gösterir. Belgian Groenendael diğer köpeklere, köpek dışındaki küçük petlere ve yabancılara karşı agresyon gösterebilir. Çoban köpeklerinde görülen tipik davranışlar, söz gelimi koşma, daireler çizme, insanların topuklarını ısırma gibi davranışlar gözlenebilir. Ev peti olarak alınacaksa davranışları dikkatle gözlenmeli, fazla çekingen, ürkek ya da agresif köpekler tercih edilmemelidir. 

Yaşam Ortamı

Belgian Groenendael yeterli egzersiz yaptırıldığı sürece apartman dairesinde yaşayabilir. Ev içinde orta derecede aktif olan ırk, orta büyüklükte korumalı bahçesi olan bir evde daha mutlu olur. Ev dışında bakılabilir fakat sahibiyle olmayı tercih edecektir.

Egzersiz İhtiyacı

Belgian Groenendael aktif dış yaşama alışkın bir iş köpeğidir. Bu sebeple egzersiz gereksinimi yüksektir. Mümkün olduğunca güvenli bölgeler de tasmasız koşu yapmasına izin verilmelidir.

Bakımı

Belgian Groenendael orta uzunlukta, düz ve bir hayli düz bir dış katmandan ve yoğun bir iç tabakadan oluşan güzel bir kürke sahiptir. Tüylerin hergün fırçalanması ve taranması gerekir. Tüy dökme devresinde ise ekstra bakım gerektirmektedir. Oluşan kıtıkların kesilmesi, parmak aralarında ve kulaklardaki tüylerin de kısaltılması gerekir. Yılda iki kez şiddetli tüy döker. Yıl boyunca da hafif şekilde tüy dökülmesi devam eder.

Kökeni

Belçika orijinli bir ırktır. Çoban köpeği olarak yetiştirilmiş dört Belçika köpek ırkından birisidir. İsmini bir Belçika şehri olan Groenendael’den alır. Diğer varyasyonlarla ayrımı kürk yapısı ve rengine göre yapılır. American Kennel Club (AKC) 1959’da bu dört ırktan üçünü fotoğrafı olarak kabul etmiş (Malinese, Tervueren ve Groenendael), British Kennel Club ve United Kennel Club (UKC) ise hepsini tek bir ırk olarak kayıtlara geçirmiştir. Groenendael Belçikalı bir yetiştirici olan Nicholas Rose tarafından bir çift siyah çoban köpeğinden yetiştirilmiş ve bu iki köpeğin progenileri ırkın oluşturulmasında stok olarak kullanılmıştır. Çok zeki ve koruyucu içgüdüleri kuvvetli olan Belgian Groenendael çoban köpeği, polis köpeği, asker köpeği, narkotikte arama ve kurtarma köpeği, aile köpeği ve bekçi köpeği olarak nerdeyse her görevde ve heryerde kullanılmıştır. Günümüzde ise Groenendael daha çok ev peti olarak kullanılıyor.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme **
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış *
İtaat seviyesi *****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 61 – 66 cm
Yükseklik Dişide 56 – 61 cm
Kilo Erkekde 29 – 34 Kg
Kilo Dişide 27 – 32 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift katlı, Oldukça düz bir dış katman, Yoğun iç tabaka, Gür, Yünlü yapıda.
Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Tüy dökme devresinde ekstra bakım gerekmektedir. Oluşan kıtıkların kesilmesi, Parmak aralarında ve kulaklardaki tüylerin de kısaltılması gerekir.
Tüy Dökümü Çok tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Sadık, İtaatkar, Zeki, Ciddi, Dikkatli, Bazıları utangaç ve hassas olabilir.
Kötü Huyları Çoban köpeklerinde görülen koşma, Daireler çizme, İnsanların topuklarını ısırma gibi davranışlar gözlenebilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Arama, Asker, Bekçi, Çoban, Kurtarma, Polis.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Epilepsi, Göz problemleri, Kalça displazisi, Bilek displazisi, Allerji, Obesite.
Yaşam Süresi 12 – 14 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Çoban
Diğer İsimleri Groenendael, Chien de Berger Belge.
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 1), KC (GB), UKC
Kökeni Belçika
 

E-Bülten