Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Belgian Laekenois

Belgian Laekenois, Fransa ve Belçika’da Chien de Berger Belge olarakBelgian Laekenois tanınan dört Belçika çoban köpeği ırkından birisidir. Kürk rengi kahverengi ya da kızıl üzerine siyah örtülü olabilir.
Tüyler kıvırcık ve kaba yapılıdır. Uzunluğu 5 cm kadar olabilir. Kuyruktaki kaba yapılı tüyler fırça benzeri bir görüntü oluşturur ancak ekstra tüy söz konusu değildir. Vücut yapısı sağlam ve orantılıdır. Irkın tarifinde çoğu kez kare tanımlaması yapılır. Uzunluğu ile yüksekliği nerdeyse eşit olan Belgian Laekenois, kaslı, yapılı, kıvrak, çevik ve soylu bir görünüme sahiptir. Güçlü ve kaslı olmasına karşın ağır bir köpek görüntüsü yoktur. Ön bacakları düz ve birbirine paraleldir. Ön bacaklardaki rudimenter 1. Parmak tercihe göre uzaklaştırılabilir, fakat arka bacaklardakilerin uzaklaştırılması bir zorunluluktur. Küçük badem biçiminde koyu renkte gözleri, meraklı ve tetikte duran bir ifadesi vardır. Kulakları eşkenar üçgen biçimindedir ve dik durur. Burun ucu siyah renkte, uca doğru giderek daralan bir yapıdadır, fakat sivrileşmez.

Karakteri

Dört Belçika çoban köpeği ırkından en farklı olan ve nadir görülen Belgian Laekenois, çok zeki ve itaatkar bir köpektir. Güçlü bir koruyuculuk ve bekçilik iç güdülerine sahip, ciddi ve dikkatli bir köpektir. Bazıları çok utangaç ve hassas olabilir. Eğitim sırasında sert ve sabırsız olunduğu takdirde uyum sorunları yaşanılabilir. Koruyuculuk içgüdüleri doğuştan kuvvetli olduğu için yavruyken yabancılara alıştırılmaları ve sosyalleştirilmeleri oldukça önemlidir. Erken yaşta uzman bir eğitim aldırılmalı ve sosyalleştirilmelidir. Hem iş, hem de showlarda itaat konusunda sahibini memnun eden uysal bir köpektir. Çok iyi polis köpeği ve koruma köpeği olur. Aslında koruma ve bekçilik bu ırkın uzmanlık alanı sayılır ancak ev peti olarak da koruyucu, itaatkar, sadık ve sevecen karakteri ile iyi bir seçim olabilir. Belgian Laekenois problemlerle karşılaşıldığında nasıl davranılması gerektiğini bilen deneyimli bir köpek sahibi tarafından daha rahat idare edilir. Çocuklarla erken dönemde bir araya getirilirse iyi anlaşır. Diğer köpeklere, köpek dışındaki küçük petlere ve yabancılara karşı agresyon gösterebilir. Çoban köpeklerinde görülen tipik davranışlar, söz gelimi koşma, daireler çizme, insanların topuklarını ısırma gibi davranışlar gözlenebilir. Ev peti olarak alınacaksa davranışları dikkatle gözlenmeli, fazla çekingen, ürkek ya da agresif köpekler tercih edilmemelidir. İş köpeği olarak yetiştirilenlerin, eğitim ve idaresi daha zor olabilir.

Yaşam Ortamı

Belgian Laekenois yeterli egzersiz yaptırıldığı sürece apartman dairesinde yaşayabilir. Ev içinde orta derecede aktif olan ırk, orta büyüklükte korumalı bahçesi olan bir evde daha mutlu olabilir fakat sahibiyle olmayı tercih edecektir. Tüm iklimlere uyum sağlayabilir ancak ılıman iklimlerde yaşamaya daha yatkındır.

Egzersiz İhtiyacı

Belgian Laekenois aktif dış yaşama alışkın bir iş köpeğidir. Bu sebeple egzersiz gereksinimi yüksektir. Mümkün olduğunca güvenli bölgeler de tasmasız koşu yapmasına izin verilmelidir.

Bakımı

Laekenois’in sert ve kıvırcık tüyleri kürkün kalitesine göre ortalama yılda iki kez traş edilmelidir. Fazla ve ölü tüyler uzaklaştırılmalıdır. Uzun süre bakım gerektirmemesi açısından tüylerin çok kısa traş edilmesi yolundaki tavsiyelerden kaçınılmalıdır. Tüyler hafif bir traşla çok az oranda kısaltıldıktan sonra kalın dişli tarakla fırçalanmalıdır. Kürkün açık kahverengi kısımları genelde kuru, kaba ve hafif keçeleşmiş bir yapıdadır. Bu kısımlar kaba görünümlü, fakat kıvırcık olmamalıdır. Çok gerekli olmadıkça banyo yapılmaması, kürkün su geçirmez özelliğinin korunması açısından önem arzeder. Bu ırk nerdeyse hiç tüy dökmez.

Kökeni

Belgian Leakenois dört Belçika çoban köpeği ırkından en nadir görülenidir. Dünyanın bir çok yerinde bu dört ırkın tümü Belçika Çoban Köpeği olarak kabul edilip ayrı ırklar olarak değerlendirilmemektedir. ABD’da AKC tarafından 1959’a kadar hepsi beraber Belçika Çoban Köpeği olarak geçmekte, 1959’dan sonra ise Groenendael, Tervuren ve Malinois ayrı ırklar olarak kabul edilmekte, Leakenois tanınmamaktadır. Günümüzde dört ırk içinde popülaritesi en az olmasına karşın, geçmişte Leakenois iyi bir bekçi ve çoban köpeği olarak yaygın kullanılmakta ve “sahip olunacak köpek” olarak değerlendirilmekteydi. Akıllı ve çok yönlü bir köpek olan Leakenois, yalnızca çoban köpeği olarak değil, koruma, kimyasal madde kontrolü, iz sürme, arama-kurtarma, kızak köpeği olarak ve son zamanlarda hasta, yaşlı ve engelli insanların tedavisinde terapi ve asistan köpekleri olarak kullanılmıştır. Günümüzde Belçika ırklarından Groenendael ve Tervuren daha çok ev peti olarak kullanılırken, Leakonois ve Malinois daha çok bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılıyor.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme **
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış *
İtaat seviyesi *****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 61 – 66 cm
Yükseklik Dişide 56 – 61 cm
Kilo Erkekde 24 – 29 Kg
Kilo Dişide 24 – 29 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Kıvırcık, Sert.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Yılda iki kez traş edilmelidir. Tüyler hafif bir traşla çok az oranda kısaltıldıktan sonra kalın dişli tarakla fırçalanmalıdır. Kürkün açık kahverengi kısımları genellikle kuru, kaba ve hafif keçeleşmiş bir yapıdadır. Bu kısımlar kaba görünümlü, fakat kıvırcık olmamalıdır. Çok gerekli olmadıkça banyo yapılmaması, kürkün su geçirmez özelliğinin korunması açısından önem taşır.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Kahverengi, Kızıl üzerine Siyah.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Sadık, İtaatkar, Zeki, Ciddi, Dikkatli, Bazıları utangaç ve hassas olabilir.
Kötü Huyları Çoban köpeklerinde görülen koşma, Daireler çizme, İnsanların topuklarını ısırma gibi davranışlar gözlenebilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Çoban, Polis.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Epilepsi, Göz problemleri, Kalça displazisi, Bilek displazisi, Allerji, Obesite.
Yaşam Süresi 12 – 14 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Çoban
Diğer İsimleri Laekenois, Lackense, Chien de Berger Belge.
Bağlı Olduğu klüp AKC
Kökeni Belçika

E-Bülten