Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Belgian Malinois

Belgian Malinois, Fransa ve Belçika’da Chien de Berger Belge olarak tanınan dört Belçika çoban köpeği ırkından birisidir. Uzunluğu ile yüksekliği hemenBelgian Malinois hemen eşit olan Belgian Malinois, kaslı bir yapıda, kıvrak, çevik ve soylu bir görünüme sahiptir. Ön bacakları düz ve birbirine paraleldir.
Ön bacaklardaki rudimenter 1. Parmak tercihe göre uzaklaştırılabilir, fakat arka bacaklardakilerin uzaklaştırılması bir zorunluluktur. Kısa tüylü kürkü açık kahverengi, kızıl ya da koyu kızıl renkte olabilir. Kürkünün kalın bir alt tabakası vardır. Tüylerin uç kısımları siyah renktedir. Kulak uçları siyahtır ve burunda siyah maske vardır. Göğüste ve ayak uçlarında bir miktar beyaz renkte bölge kabul edilebilir. Boyun çevresinde tüyler daha uzun olup bir yele görüntüsü oluşturur. Küçük badem biçiminde koyu renkte gözleri, meraklı ve tetikte duran bir ifadesi vardır. Kulakları eşkenar üçgen biçimindedir ve dik durur. Burun ucu siyah renkte, daralan bir yapıdadır, fakat sivrileşmez.

Karakteri

Belgian Malinois çok zeki ve itaatkar bir ırktır. Güçlü koruyucu ve bekçi içgüdülerine sahip, ciddi ve dikkatli bir köpektir. Bazıları çok utangaç ve hassas olabilir. Bu ırk erken yaşta sosyalleştirilmeli ve uzman bir eğitim aldırılmalıdır. Eğitim sırasında sert ve sabırsız olunduğu takdirde uyum sorunları yaşanılabilir. Koruyucu içgüdüleri doğuştan kuvvetli olduğu için yavruyken yabancılara alıştırılmaları, sosyalleştirilmeleri oldukça önemlidir. İtaat konusunda sahibini memnun eden uysal bir köpektir. Çok iyi polis köpeği ve koruma köpeği olur. Ancak ev peti olarak da koruyucu, itaatkar, sadık ve sevecen karakteri ile iyi bir seçim olabilir. Çocuklarla erken dönemde bir araya getirilirse iyi anlaşır. Belgian Malinoise diğer köpeklere, köpek dışındaki küçük petlere ve yabancılara karşı agresyon gösterebilir. Çoban köpeklerinde görülen tipik davranışlar, söz gelimi koşma, daireler çizme, insanların topuklarını ısırma gibi davranışlar gözlenebilir.

Yaşam Ortamı

Yeterli egzersiz yaptırıldığı sürece apartman dairesinde yaşayabilir. Ev içinde orta derecede aktifi olan ırk, orta büyüklükte korumalı bahçesi olan bir evde daha mutlu olur. Bütün iklimlere adapte olabilir, ancak ılıman iklim koşullarına daha alışıktır. Ev dışında bakılabilir fakat sahibiyle yeteri kadar vakit geçirmeli ve düzenli egzersizleri, fiziksel ve zihinsel aktiviteleri ihmal edilmemelidir.

Egzersiz İhtiyacı

Belgian Malinoise aktif dış yaşama alışkın bir iş köpeğidir. Bu sebeple egzersiz gereksinimi yüksektir. Mümkün olduğunca güvenli bölgeler de tasmasız koşu yapmasına izin verilmelidir.

Bakımı

Kısa tüylü yumuşak kürkünün bakımı kolaydır. Düzenli olarak haftada bir fırçalanmalı, gerekmediği sürece yıkanmamalıdır. Çünkü yıkamak kürkün su geçirmez özelliğini sağlamayı başaran yağ tabakasına zarar vermektedir. Belgian Malinoise senede iki kez şiddetli tüy döker, ancak yıl boyu hafif şekilde tüy dökülmesi devam eder.

Kökeni

Belçika orijinli bir ırktır. Çoban köpeği olarak yetiştirilmiş dört Belçika köpek ırkından birisidir. İsmini bir Belçika şehri olan Malines’tan alır. Diğer varyasyonlarla ayrımı kürk yapısı ve rengine göre yapılır. American Kennel Club (AKC) bu dört ırktan üçünü fotoğrafı olarak kabul etmiş (Malinese, Tervueren ve Groenendael), British Kennel Club ve United Kennel Club (UKC) ise hepsini tek bir ırk olarak kayıtlara geçirmiştir. Belgian Malinosis ilk defa 1891’de fotoğrafı olarak Belçika çoban köpeği olarak tanınmış, 1912’de AKC tarafından Belçika çoban köpeği olarak kaydedilmiş, 1959’da ise Belgian Malinosis olarak kabul edilmiştir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış *
İtaat seviyesi *****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 61 – 66 cm
Yükseklik Dişide 56 – 61 cm
Kilo Erkekde 24 – 29 Kg
Kilo Dişide 24 – 29 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Yoğun alt tabakası, Düz üst tabaka, Tüyler su geçirmez özellikte, Sert.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerekmediği sürece yıkanmamalıdır.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Açık kahverengi, Kızıl, Koyu Kızıl, Tüylerin uç kısımları, Kulak uçları, Siyah renkte, Burunda siyah maske vardır.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Sadık, İtaatkar, Zeki, Ciddi, Dikkatli, Bazıları utangaç ve hassas olabilir.
Kötü Huyları Çoban köpeklerinde görülen koşma, Daireler çizme, İnsanların topuklarını ısırma gibi davranışlar gözlenebilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Çoban, Polis.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Epilepsi, Göz problemleri, Kalça displazisi, Bilek displazisi, Allerji.
Yaşam Süresi 12 – 14 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Çoban
Diğer İsimleri Malinois, Chien de Berger Belge
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 1), KC (GB), UKC
Kökeni Belçika

 

E-Bülten