Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Bergamasco Çoban Köpeği

İki yüzyıl önce Fenikeli tüccarlar çok tüylü bazı çoban köpeği türlerini Avrupa’ya getiriler,bunlar Maremma çoban Köpeği’nin yetiştiği Toskana’da, daha sonra Bergamasco’nun yetiştiği Kuzey İtalya’da toplandılar. Bu cins ismini Bergamasco bölgesinin vadilerinden akmıştır.

Bergamasco çoban köpeği tüyleri sebebi ile dünyanın en enteresan görünen köpek ırklarından birisidir. Rasta yapılmış gibi görünen tüylü bu köpek İtalya kökenlidir ve ortaya çıkış zamanı eksiksiz olarak bilinmemekle beraber bir hayli eski bir ırk olduğu düşünülür. Asıl görevi çoban köpekliği olan Bergamasco ırkı bugün de çoban köpeği olarak kullanılmasının beraberinde bekçi, arama kurtarma köpeği, koruma gibi farklı işlerde insanlara yardım eden ırklardan birisidir.

Fiziksel özellikler

Bergamasco çoban köpeği denilince ilk akla gelen şey kendisine has tüyleridir. Uzun ve karışık hatta düğümlenmiş olan tüyleri bu köpekleri soğuktan ve yağmurdan koruma işlevine sahiptir. Yani “aman bu köpeğin tüylerinin hali ne” diye düşünüp tüylerini kestirmek veya tarayıp düğümlerini açmaya çalışmak doğru değildir. Ortalama ömrü 10-15 yıl arasında olan Bergamasco çoban köpeğinin boyu dişilerde 56-58,erkeklerde 58-65 cm, kiloysa dişilerde 28-32,erkeklerde 32-38 kg arasındadır.

Temel Özellikleri

Bergamasco, karakteri kusursuz bir köpektir. Saygılı, sadık, zeki, cesur ve çalışkandır; belleği güçlüdür. En basit hayat koşullarına kolayca uyum sağlar ve az besinle yetinebilir. Enerjik ve etkili bir efendisi var ise, doğal inatçılığının üstesinden gelinebilir.

Tüyleri kalın ve karmakarışıktır. Bu özellik onu yağmurdan ve soğuktan korur. Yılda iki kez yıkanması gerekli ve yeterlidir. Ancak yıkanırken, en güzel özelliği olan tüylerindeki düğümlerin bozulmamasına özen gösterilmelidir..

Karakteri

Bergamasco çoban köpeği için enteresan ve sevimli bir görüntünün mükemmel bir karakter ile birleşimi demek pek de yanlış olmaz. Zira bu köpekler hem sadık, hem cesur hem akıllı ve zeki hem de gayet çalışkandır. Tüm bu fonksiyonları bünyesinde toplaması da tatlı görüntüsü ile birleşince ortaya çıkan köpek için kusursuz denilebilir. Ancak bir kötü özelliği de vardır; inatçılık. Ama bu özelliği doğru bir eğitimle aşılabilir. Belleği güçlüdür. En basit hayat koşullarına kolayca uyum sağlar ve az besinle yetinebilir. Enerjik ve etkili bir efendisi var ise, doğal inatçılığının üstesinden gelinebilir. Diğer hayvanlarla dost olabilen Bergamasco çoban köpeği söz konusu çocuklar olduğundaysa muhteşem ilişkiler kurabilir. Kısacası bu tatlı köpekler için aile köpeği tanımını da kullanabiliriz.
Bergamasco çoban köpeği yumuşak başlı ve duygusal karakteri ile de tanınıyor. Ayrıca isminde her ne kadar çoban köpeği ibaresi bulunsa da Bergamasco çoban köpekleri arama-kurtarma ve bekçilik konularında da oldukça başarılılar.

Neler Yapar?

Yapısı ve karakteri kusursuz bir çoban köpeğidir. Sürüyü sever ve enerjik bir çoban köpeğidir. Her türlü hava koşuluna dayanır. Bunun beraberinde asgari bir eğitim ile bekçi köpeği (özellikle fabrika ve işyerlerinde) ve muhafız olarak kullanılabilir.

Yangın, sel, deprem gibi dramatik olaylarda yardımcı olabilir. İnsana eşlik eden bir köpek olarak efendisine karşı takındığı yumuşak ve duygulu tutumla ayırt edilir. Ne var ki, apartman hayatına uyum sağlayamaz.

Bakımı

Bergamasco çoban köpeği bakımı için senede en fazla 2 kez tüylerinin düğümlerini bozmadan yıkamak yeterlidir. Ayrıca enerjik olan bu köpeklerin yeterli egzersiz yapmalarını da sağlamak önemlidir.

Kökeni

İki yüzseneden uzun bir süre önce Fenikeli tüccarlar, çok tüylü bazı çoban köpeklerini Avrupa’ya getirdiler. Bunlar önceleri, Maremma çoban Köpeği’nin yetiştiği Toskana’da, daha sonra Bergamasco’nun yetiştiği Kuzey İtalya’da toplandılar. Bu cins ismini Bergamasco bölgesinin vadilerinden akmıştır.

Fenikeli çoban köpekleri daha sonra Fransa ve İspanya’ya yayıldılar ve buralarda çok mükemmel cinsler haline geldiler.

E-Bülten