Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Berger De Picard

Berger de Picard Fransa’da halen kullanılan bir bir çoban köpeğidir.Berger De Picard Vücut yapısı orta büyüklükte, kaslıdır ve boyu yüksekliğinden fazladır. Başı vücuduyla orantılı, kafatası ve burun eşit uzunluktadır.
Kulakları dik, kulak kaidesi geniş ve uçları yuvarlaktır. Kürkü iki tabakadan oluşan uzun tüylü (5-6 cm) ve kaba yapıdadır. Vücuttaki tüylerin tam tersine baştaki tüyler kısa olup göz üstünde, burun ucunda ve çenede kaş, bıyık, sakal oluşturur. Burun ucu büyük ve her zaman siyah renktedir. Tüylerinin rengi gri, gri-siyah gölgeli, gri-mavi, gri-kızıl, ya da açık kahverengidir. Bazen göğüs bölgesi ve ayak uçları beyaz olabilir. 

Karakteri

Berger de Picard, Fransa’da yapılan hayvancılığın İngiltere’den farklı yapıda olması sebebiyle İngiliz çoban köpeklerine fazla benzemez. İngiltere’de hayvancılık daimi açık meralarda yapıldığı için köpekler daha hareketli, koyunları gütmeye elverişli tabiattadır. Oysa Fransa’da koyunların gündüz açıkta, gece kapalı barınaklarda bakılması ve çevrede çok fazla yırtıcı hayvan olması sebebiyle çoban köpeklerinin koruyucu ve bekçi içgüdüleri de gelişmiştir. Bu sebeple Berger’ler koruma ve polis köpeği olmaya yatkın hayvanlardır. Canlı, enerjik, sahibine düşkün olmalarının beraberinde çocuklar ile ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Berger Picard sosyal bir köpek ırkıdır, bu sebeple yavru zamanlarında arkadaşlar, komşular ve yabancılarla biraraya gelmeye alıştırılmalıdır. Avlanma içgüdüsü genelde yoktur, fakat bazılarında havlama problemi olabilir. Berger aileden izole edilip bahçede beslenecek bir tür değildir. O her zaman sahibiyle birlikte olmak ister. Ev içinde Berger bir hayli sakin bir köpektir ve günün bir bölümünde yalnız başına kalmaya alışabilir.

Yaşam Ortamı

Berger Picard, düzenli egzersiz yaptırıldığı takdirde rahatça apartman dairesinde beslenebilir. Bahçeli bir evde besleniyorsa, gün içerisinde yeterince hareket ettiği sürece bahçenin büyüklüğü önemli değildir. Ancak alan ne kadar geniş olursa olsun Berger kendi haline bırakılırsa bahçede tek başına olmak yerine evde sahibiyle ve aileyle beraber olmayı tercih eder.

Egzersiz İhtiyacı

Bu ırk bir hayli fazla egzersize ihtiyaç duyar. Yüzmekten, uzun yürüyüşlerden ve sahibi bisiklete binerken yanında koşmaktan hoşlanır.

Bakımı

Kürkünün kalın ve su geçirmez üst tabakasının ayda bir ya da iki kez fırçalanması ve taranması yeterlidir. Hatta mümkünse yalnızca tüy döküm mevsimi olan ilkbahar ve sonbaharda bir kaç gün boyunca fırçalanması çok daha uygun olur. Tüyler yıkanmamalı ve traş edilmemelidir. Bu ırkın köpeklere özgü kokusu yoktur.

Kökeni

Berger de Picard ismini Fransa’nın kuzeydoğusunda bulunan Picardie bölgesinden alır ve bilinen en eski çoban köpeği ırklarından birisidir. Bazı kaynaklara göre MS 800 senelerinde Keltler tarafından, bazılarına göre ise orta çağda Asya’dan Avrupa’ya gelen kavimler tarafından getirilmiştir. Bazı araştırmacılar ise bu ırkın daha yaygın olarak bilinen Briard ve Beauceron ile ya da Hollanda ve Belçika çoban köpekleri ile ortak orijinleri olduğunu savunmaktadır. I. Ve II. Dünya savaşları sırasında nesli tükenme noktasına gelmiş, çağımızda Fransa’da 3000, Almanya’da ise 350 kadar Berger kalmıştır. Berger de Picard 1 Ocak 1994’te United Kennel Club tarafından fotoğrafı olarak tanınmıştır.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik ****
Koruma özelliği ****
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 55 – 60 cm
Yükseklik Dişide 55 – 60 cm
Kilo Erkekde 23 – 32 Kg
Kilo Dişide 23 – 32 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Su geçirmez, Kaba yapılı.
Fırçalanma İhtiyacı 2 haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulanabilir.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Gri, Gri – Siyah gölgeli, Gri – Mavi, Gri – Kızıl, Açık Kahverengi.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Canlı, Enerjik, Sadık, Sosyal, Yüzmeyi sever.
Kötü Huyları Bazılarında Havlama eğilimi.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Çoban, Koruma, Polis
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Nadiren Kalça displazisi, Göz enfeksiyonları, Progresif Retinal Atrofi, Retinal Displazi.
Yaşam Süresi 13 – 14 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Çoban
Diğer İsimleri Picardy Shepherd Dog
Bağlı Olduğu klüp CKC, FCI, UKC, NKC, APRI
Kökeni Fransa

E-Bülten