Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Bichon Frise

Bichon Frise, 7-10 cm uzunluğundaki yumuşak ve ipeksi alt kürk ve çok sıkı olmayan kıvırcık dış kürkü ile çifte kürke sahip sevimli tüy yumağı birBichon Frise köpektir. Bu tüyler allerjik değildir.
Genellikle bütünüyle beyazdır; fakat gri veya kayısı rengi tüyler de kabul edilir. Yarışmalarda “poodle” kesimli veya yalnızca yüz ve ayaklarda kesimin yapıldığı uzun tüylü köpek olarak sergilenebilir. Irkın tüy bakımı ona yuvarlak bir görüntü verecek şekilde yapılır. Ucu sivrileşmeyen orta uzunlukta bir yüze sahiptir. Alın çıkıntısı belli belirsiz göze çarpar. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Yuvarlak ve koyu renkli gözleri, bol tüylü sarkık kulakları vardır. 

Karakteri

Bichon, insanla olmaya bayılan en sevimli küçük köpek ırklarından biridir. Bağımsız bir ruhu vardır. Zeki, sevgi dolu, cesur ve canlıdır. Bu göz alıcı kibar köpek nedensiz yere havlayan köpeklerden değildir. Yaşanması kolay kendisinden emin hayat dolu bir doğası vardır. Eğitimi kolaydır. Mutlu olmak için insana ihtiyaçları vardır. Doğal olarak sosyal köpeklerdir ve ailenin bir parçası oldukları zaman gerçekten mutlu olurlar. Ayrıca diğer ev hayvanları ve köpeklerin de bulunduğu çocuklu ailelerde de mutlu olabilirler. Pek çok diğer küçük ırk köpek gibi tuvalet eğitimini almakta biraz zorlanabilirler. Bichon Frise, 1980’lerin en popüler kucak köpeklerinden birisidir. Para için dikkatsizce üretilmesi sebebiyle ısırmaya eğilimli huysuz bireyler yetiştirilmiştir. Bir Bichon almak istediğinizde dikkatli bir üreticiden alınması öneri edilir.

Yaşam Ortamı

Bichon Frise yeterli egzersiz sağlandığı sürece mutlu bir biçimde apartmanda yaşayabilir. Evde çok hareketli olmadıklarından bahçesiz bir evde de mutlu olabilirler.

Egzersiz İhtiyacı

Bu aktif küçük köpekler oyun sırasında günlük egzersiz gereksinimlerinin çoğunu karşılayabilirler. Yine de açık alanda yürüyüş ve koşturmaktan da büyük keyif alırlar.

Bakımı

Bu ırk sık sık taranmalı ve ayda bir yıkanmalıdır. Yaklaşık her 4 haftada bir de uzman traş gereklidir. Göz ve kulak çevresi küt uçlu bir makasla kırpılmalı ve göz çevresi lekelenmeye karşı düzenli şekilde temizlenmelidir. Bichon hemen hemen hiç tüy dökmez. Bu sebeple allerjik kişiler için uygun bir ırktır.

Kökeni

Bichon Frise ilk kez Barbet Su Spaniel’i ve Poodle melezi olarak 14. Yüzyılda görüldü. Bichon, İspanyol tüccarlar tarafından Fransaya getirildi ve 16. Yüzyılda Fransız sarayının maskotuna dönüştü. Popüler bir gösteri köpeğiydi. Bugün Bichon Frise temel olarak bir eşlik ve yarışma köpeğidir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi *****
Eğitilebilirlik ****
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı **
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Oyuncak
Yükseklik Erkekde 23 – 30 cm
Yükseklik Dişide 23 – 28 cm
Kilo Erkekde 3 – 5 Kg
Kilo Dişide 3 – 5 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Çift katlı, Alt tabaka Yumuşak ve ipeksi, Dış tabakası Kıvırcık.
Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Ayda bir profesyonel traş ve banyo ihtiyacı vardır. Göz ve kulak çevresi küt uçlu bir makasla kırpılmalı ve göz çevresi lekelenmeye karşı düzenli olarak temizlenmelidir.
Tüy Dökümü Tüy dökmez
Taşıdığı Renkler Beyaz renktedir, Gri, Kayısı rengi de kabul edilir.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Zeki, Sevgi dolu, Cesur, Enerjik.
Kötü Huyları Isırmaya eğilimli
Yetenekli Olduğu Görevler Şov
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Göz akıntısı, Katarak, Deri Hastalıkları, Kulak Hastalıkları, Epilepsi, Diz kapağı bozuklukları, Pire allerjisi.
Yaşam Süresi 15 Yıl ve Daha Fazla
Diğerleri
Irk grubu Sportif olmayan
Diğer İsimleri Tenerife Dog, Bichon Tenerife, Bichon a poil Frise
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB), UKC
Kökeni Tenerife – Kanarya Adaları

E-Bülten