Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Black Russian Terrier

Siyah Rus Terrieri iri bir köpektir. Güçlü sinirlere sahip bu nadir Rus ırkı dayanıklı ve sağlam yapılıdır. Güçlü, sakin ve dikkatlidir. Geniş ve uzun kafatası kuvvetli bir görünüm sergiler. Bıyık ve sakalları kafanın iri ve dikdörtgen görüntüsüne katkıda bulunmaktadır. Alın çıkıntısı belirgindir, ancak çok göze batmaz.
Burun iri ve siyahtır. Dudaklar gergin ve siyahtır. Çeneler iri ve kuvvetlidür. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler orta büyüklükte ve birbirinden ayrı konumlanmıştır. Göz kenarları siyah ve badem şeklindedir. Kulaklar üçgen, düşük ve uç kısmı yuvarlaktır. Kulağın uzunluğu göz kenarının dış kenarına kadar gelir. Kulaklar bir hayli yukardan konumludur. Boyun kalın, kaslı ve kuvvetlidür. Vücut uzunluğu köpeğe kare görünüm verecek şekilde omuz yüksekliği ile orantılı olmalıdır. Omuz sırt çizgisinden hafifçe yükselir. Boyun altı sarkıntısı çok belirgin değildir. Büyük ve ayı pençesivari patileri siyah renkte, sağlam ve kalın tabanlıdır. Tırnaklar iri ve koyu renktedir. Vücudun uzunluğu omuz yüksekliği ile orantılıdır. Sırt çizgisi yere paralel ancak dümdüz değildir. Ön bacaklar yere dik ve kemiklidir. Omuzlar kuvvetli ve adalelidir. Dirsekler içe veya dışa dönük değildir.  Arka bacaklar kaslı ve kuvvetlidür. Topuklar kuvvetli ve yere diktir. Siyah Rus Terrierin kuvvetli ve dengeli bir yürüyüşü vardır. Kuyruk kesik ve diktir. Su geçirmez kürkü siyahtır.

Karakteri

Siyah Rus Terrieri cesur ve dikkatli bir köpektir. Yabancılara karşı kuşkucu ve 1,5 – 2 yaşından itibaren kuvvetli bir koruma güdüsü vardır. Yavrular doğru yönlendirme amacı ile sevgiyle büyütülmelidir. Yavrular duyarlı, oyuncu, adapte olmaya hazır ve kolay eğitilir. Meraklıdırlar ve herşeyi keşfetmek için yaklaşırlar. Erişkin olduklarında bile çocuklara karşı oyuncudur. Erkekler çocukları severken dişiler onlarla oynamaya pek eğilimli değildir. Bu ırk diğer hayvanlar ve insanlarla yoğun bir beraber olma isteği vardır. Siyah Rus Terrieri kuvvetli ve dengeli bir karaktere sahiptir. Erkekler diğer dominant erkeklerle anlaşamazsa da diğer köpeklerle kavga etmekten kaçınırlar. Kolay tuvalet eğitimi alır ve tasma ile gezmeyi de kolay kabul eder. Siyah Rus Terrieri eğitim egzersizlerinden çok hoşlanır. Bu ırk yalnızca gerektiğinde havlar ve ailesi tehlike altındayken kendi insiyatifi ile harekete geçer. Siyah Rus Terrieri geç olgunlaşır. Evde bakımları kolaydır.

Yaşam Ortamı

Siyah Rus Terrieri yeterli egzersiz sağlandığında bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Ev içinde pek hareketli değildir.

Egzersiz İhtiyacı

Siyah Rus Terrieri daima uzun yürüyüşlere hazırdır. Su ve karda oynamaktan da büyük keyif alır.

Bakımı

Su geçirmez kürkü sert, telsi, sık ve dalgalı 4-10 cm uzunluğundaki tüylerden oluşur. Siyah Rus Terrierinin sık kaşları ve sakalı vardır. Boynundaki tüyler yele oluşturur. Alt kürkü sıktır. Yılda 2-3 kez uzman bir tüy bakımı gerekir. Haftada en az bir kaç kez tüyleri fırçalanmalıdır. Kulakları ve patilerindeki tüylerin kısa tutulması da önemlidir. Siyah Rus Terrieri yeterli fırçalanırsa az tüy döker.

Kökeni

Kırklı senelerde ordu kontrolündeki Red Star köpek üretim çiftliği kendi gereksinimleri için yeni bir köpek geliştirmeye başladı. Sovyet üretici uzmanları tarafından geliştirilen bir program kullandılar. Amaç, iri, dayanıklı ve atik, ülkedeki büyük iklim farklılıklarına dayanabilecek çok yönlü bir köpek üretmekti. Üreticiler Dev Schnauzer, Rottweiler ve Airedale Terrier ile Rus Su Köpeğini çaprazlamaya başladılar. Bu karışıma yaklaşık 20 ırk daha eklendi. Sadece en iyi köpekler üretimde kullanıldı. Sonunda dengeli bir karaktere sahip bir köpek elde ettiler ancak görünüm henüz oturmamıştı. O dönemler yalnızca karakter önemliydi. Bir kaç yıl sonra Rus “DOSAAF” ürecileri (DOSAAF bir askeri organizsyondur) Red Star Çitfliğinden köpek satın almaya başladılar. İyi fonksiyonları görmezden gelmeden dış görünümü standardize etmeye başardılar. Mayıs 1984’de ırk FCI tarafından “Siyah Rus Terrieri” olarak tanındı. Siyah Rus Terrieri, Malinois Fransız Ordusu için neyse Rus Ordusu için de aynı anlamı taşımaktadır. Siyah Rus Terrieri nedensiz saldırganlık dışında Alman Çoban Köpeğinin sahibi olduğu tüm özelliklere sahiptir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk **
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Dev
Yükseklik Erkekde 64 – 74 cm
Yükseklik Dişide 64 – 72 cm
Kilo Erkekde 36 – 65 Kg
Kilo Dişide 36 – 65 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift katmanlı, Su geçirmez özellikte, Sert, Telsi, Sık, Dalgalı.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Yılda 2-3 kez profesyonel bir tüy bakımı, Kulakları ve patilerindeki tüylerin kısa tutulması gerekir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, Uysal, Cesur, Dikkatli, Zeki, İtaatkar, Yalnız kalmayı sevmez, Geç olgunlaşır.
Kötü Huyları
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Arama, Asker, Çoban, Kurtarma, Polis
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Kulak iltihabı.
Yaşam Süresi 10 – 11 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri Chornyi, Terrier Noir Russe, Russian Bear Schnauzer, Black Terrier, Tchiorny Terrier.
Bağlı Olduğu klüp CKC, FCI, BRTCA, SKC, NKC, BRAGG, ANKC, APRI, AKC
Kökeni Rusya
 

E-Bülten