Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Black Tan Coonhound

Coonhound’lar Black and Tan, Bluetick, English, Redbone, Treeing Walker ve Plott hound olmak üzere altı ayrı safkan ırktan oluşan bir tazı grubudur. Black -Tan Coonhound Black and Tan Coonhound büyük, kuvvetli ve kıvrak bir iş tazısıdır.
Enerjisi ve dayanıklılığı sayesinde her çeşit hava ve iklim şartlarında iz sürmede, geyik, ayı, dağ aslanı avında kullanılabilir. Esas olarak rakun avında kullanılacak olan Coonhound, bütünüyle koku üzerine hareket etmektedir. Coonhound’un genel duruşu ve ifadesi güç, kıvraklık ve zekayı çağrıştırır. Vücudu çok dengeli ve orantılıdır. Kafatasının üst yüzeyi ile burun kemiğinin üst tabanı birbirine paraleldir. Burun ucu siyah renkte ve burun kanatları geniştir. Gözleri yuvarlak ve rengi açık kahverengi ile koyu kahve arasında değişir. Göğüs geniştir, derinliği en az dirseklere kadar uzanır. Kısa tüylü kürkü vücut genelinde siyah, burun, bacaklar ve göğüste ten rengidir. Beslenirse obezite ve tembellik oluşabilir.

Karakteri

Coonhound’ların tümü av için yetiştirilmelerine rağmen çok iyi birer pet olabilirler. Nazik, sevecen, zeki, sadık ve müthiş sabırlı bir karaktere sahiptir. Kulağa hoş gelen bir sesleri vardır. Bireysel olarak bazılarında koruma içgüdüleri daha kuvvetli olup yabancılara karşı daha temkinli bir yaklaşım sergileyebilir. Oyun sırasında hareketleri çok küçük çocuklar için kaba olabilir. Bu ırk yaşamı boyunca devam edecek sıkı fakat sabırlı bir eğitime ihtiyaç duyan, sahibini memnun etmekten hoşlanan bir iş köpeğidir. Yabancı köpeklere karşı agresyon gösterebilir. Show ve saha olmak üzere iki tür Black and Tan Coonhound vardır. Show tipleri biraz daha büyük, daha az enerjik ve iş odaklı olduğundan ev hayvanı olarak daha elverişli bir mizaca sahiptir. Irk özelliği olarak bol salyalı bir köpek olan Coonhound’un ağzından sürekli salya akması çok normaldir.

Yaşam Ortamı

Black and Tan Coonhound apartman yaşamı için öneri edilmez. Ev içinde fazla hareket edemeyeceğinden büyük bahçesi olan bir evde bakılmaları uygun olur.

Egzersiz İhtiyacı

Günlük yorucu egzersizlere ihtiyaç duyan enerjik bir iş köpeğidir. Kokuların peşinden gitme içgüdüleri çok kuvvetli olduğundan her zaman sınırlı ve kontrollü bir çevrede olmaları ve daima tasma ile dolaştırılmaları gereklidir.

Bakımı

Arada sırada fırçalanması ve ölü tüylerden arındırılması kürkün parlak olması için yeterlidir. Kulakların temiz tutulması ve enfeksiyonlardan korunması için düzenli kontrol edilmesi gereklidir.

Kökeni

Black and Tan Coonhound, 11. Yüzyıldan itibaren ABD’da Bloodhound ile Foxhound’un renkleri ve rakun üzerine ustalıkları baz alınarak melezlenmesi ile elde edilmiş bir ırktır. Rakun avcısı olarak bilinen bu ırk, ayı, geyik, opossum (sarig), dağ aslanı avında da başarılıdır. 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme **
Başka petlerle geçinme **
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi ***
Eğitilebilirlik ***
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Dev
Yükseklik Erkekde 58 – 68 cm
Yükseklik Dişide 58 – 68 cm
Kilo Erkekde 45 – 64 Kg
Kilo Dişide 45 – 64 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek katmanlı, Düz.
Fırçalanma İhtiyacı 2 haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Vücut genelinde Siyah, Burun, bacaklar ve göğüste Ten rengi.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Nazik, Sevecen, Sadık, Çok Sabırlı.
Kötü Huyları Aşırı salya.
Yetenekli Olduğu Görevler İz sürücü, Avcı
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Obezite.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Tazı
Diğer İsimleri Amerikan Black-Tan Coonhound
Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, FCI (Group 6), UKC
Kökeni Amerika
 

E-Bülten