Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Bloodhound

Bloodhound, uzun yüzü, sarkık kulakları ve kırışık derisi ile kuvvetli bir tazıdır.Bloodhound Yüzündeki sarkık deri Bloodhound’a mağrur, ama hüzünlü bir ifade verir. Boyun bir hayli kaslı ve yine sarkık derilidir. Sırtı köpeğin boyutuna göre aşırı derecede kuvvetlidür.
Güçlü omuzları saatlerce başı yerde koku peşinde çalışmasına yardımcı olur. Ön bacaklar kuvvetli ve yere diktir. Kuyruğu zarif bir orak şeklinde sırt çizgisinin üstünde taşınır. Gözler içe gömülü gibidir. Göz kapaklarının alt kısmı içini ortaya çıkaracak biçimde aşağı sarkıktır. Uzun yüzünün üst kısmında konumlanmış siyah bir burnu vardır. Yüzündeki kırışıklıkların koku partiküllerini burna kanalize ettiği söylenir. Tüyleri kısa ve ele sert gelir. Başında ve kulaklarındaki tüyler daha yumuşaktır. Kürkü siyah ve ten rengi, kızıl ve ten rengi veya kızıl ve kahverengi olabilir.

Karakteri

Bloodhound kibar, sabırlı, asil ve sevgi dolu bir köpektir. Çocuklarla arası mükemmeldir. Tamamen iyi huylu bir arkadaştır. Bu köpekler çocukların üzerine tırmanmasına izin vererek öylece yerde yatabilir. Ancak köpeğe karşı adil olmak için çocukların bu sabırlı arkadaşı çok sıkıştırmamasını sağlamak gerekebilir. Gençken bir hayli enerjik ve bağımsızdır. Disiplinli ancak yumuşak bir eğitim gerekir. İnatçı olabilir. Bu ırkın sahipleri eğitim sırasında deneyim ve bol sabıra ihtiyaç duyar. En önemlisi tutarlı olmaktır. Bu köpekler asık suratla neler elde edebileceklerini bildiklerinden bunu sonuna kadar kullanmak isteyebilirler. Fazla itaat beklenmemelidir.

Doğal olarak kibar hayvanlar olmalarına rağmen kendilerine has bir düşünme tarzları vardır. İtaat etmektense kendi başlarının dikine gitmeyi tercih ederler. Erkekler 1-2 yaşından önce olgunlaşmaz. Bu dönemde uygun yönlendirme ve kontrolle kusursuz bir köpeğe dönüşürler. Bazı Bloodhound’lar çekingendir. Bu sebeple erken yaşta sosyalleştirme son derece önemlidir. Nadiren saldırganlaşır.

Ayni cinsiyetteki köpeklerle kavga etme eğiliminde kimi zaman olsalar da insanları çok sever. Bazıları ise eve sahipleri yokken kimseyi sokmaz. Bazısı ise iyi bekçi köpeğidir. Bloodhound’un uluma eğilimi vardır. Her yeri ve her şeyi koklama ve iz peşinde evden uzaklaşma gözlenebilir. Bu ırk bir haftalık izleri bile takip edebilme yeteneğine sahiptir. Öylesine kararlıdır ki 100 mil boyunca izi takip ettiği olmuştur. Bloodhound dünya genelinde ünlü bir iz sürme köpeğidir. Çevresi çitlerle çevrili bir bahçede olmazsa enteresan bulduğu bir koku peşinden alıp başına gidebileceğinden devamlı kontrol altında tutulmalıdır.

Yaşam Ortamı

Bloodhound yeteri kadar egzersiz olanağı sağlandığında apartman dairesinde de yaşayabilir. Orta büyüklükte bir bahçe gereksinimlerini karşılayacaktır.

Egzersiz İhtiyacı

Bloodhound koşmaya bayılır ve bol egzersize gereksinimi vardır. Ancak enteresan bir koku yakalarsa sizi dinlemesini sağlamakta zorluk çekebilirsiniz. Tam erişkin olmadan eklemlerine ekstra stres yükleyen egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Bakımı

Kısa tüyleri temiz ve bakımlı tutmak için tüm gerekli olan haftalık fırçalamalardır. Kulakların içi sık sık kontrol edilip temizlenmelidir. Bloodhound’ların bazı insanlara hoş gelmeyen belirgin bir köpek kokusu vardır.

Kökeni

Bu ırk en az bin yıllıktır. Belçika’daki St. Hubert keşişlerince mükemmelleştirilmiştir. Daha sonra Normanlarca İngiltere’ye oradan da ABD’ya götürülmüştür. Ayrıca Flemish Tazısı olarak da bilinir. Dünya çapında ABDn Coonhound, İsveç Jura Tazıları, Brezilya Fila Brasileiro, Bavyera Dağ Tazısı ve bir çok benzer köpek ırkı kökenini bu ırktan alır. Bugün tüm Bloodhound’lar siyah & ten rengi veya kızıldır; ancak Orta Çağlarda diğer tek renklerde de mevcuttular. Orta Çağ Avrupa’sında var olan beyaz tipine Talbot Tazısı denmekteydi. Bloodhound avı öldürmektense onu bulmayı amaçlar. Av hayvanları, kayıp kişiler, suçlular ve kaçak kölelerin izlerinin sürülmesinde kullanılmışlardır. Bu gün bu ırk hem iz sürücü hem de eşlik eden bir köpek olarak kullanılıyor. Yumuşak huylu olsa da itaat eğitiminde pek başarılı değildir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme **
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma *****
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik **
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı ****
Oyunculuk **
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Dev
Yükseklik Erkekde 63 – 69 cm
Yükseklik Dişide 58 – 63 cm
Kilo Erkekde 41 – 50 Kg
Kilo Dişide 36 – 45 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakadan oluşan, Düz, Sert yapılı.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah – Ten rengi, Kızıl – Ten rengi, Kızıl – Kahverengi.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Kibar, Sabırlı, Asil, Sevecen.
Kötü Huyları Uluma eğilimi, Kokuların peşinden gitmesi, Başına buyrukluk.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, İz sürücü.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Mide dönmesi, Kulak Enfeksiyonları, Kalça Displazisi, Entropion.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Tazı
Diğer İsimleri St. Hubert Hound, Chien St. Hubert
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 6), KC (GB), UKC
Kökeni Belçika
 

E-Bülten