Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Boxer

Bazı köpek kulüpleri beyaz Boxer’ları kayıt etmez ve bu rengi müsabakalarda diskalifiye sebebi sayar. Kuyruk genelde kesiktir ve kulak kesimi isteğe bağlı şekilde yapılır. (Kuyruk ve kulak kesimi bazı ülkelerde yasaklanmıştır). Başı vücuduyla orantılı, zarif ve kırışıksız olmalıdır. Alt çenesi yukarı kıvrılarak üst çene hizasını geçer. Ne dişler ne de dil, ağız kapalıyken görünmemelidir. Burun iri ve siyahtır. Gözler koyu renklidir. Boyun uzun, kuvvetli, adelelidir. Vücut kare şeklindedir. Kuyruk yukarıda taşınır. Ön ayakları yere dik ve birbirine paraleldir.

Karakteri

Boxer mutlu, canlı, oyuncu, meraklı ve enerjik bir ırktır. İtaat yarışmaları için uygun bir köpektir. Sürekli aktif olmasının beraberinde ailesiyle yakın ilişki kurar. Sadık ve sevgi dolu Boxer çocuklar ile iyi anlaşmasıyla tanınır. İyi sosyalleştirilmiş bir Boxer ayrıca kendi türü ve diğer ev hayvanları ile de iyi anlaşabilir. Boxer’ın doğası sizi ve ailenizi korumaktır. Tanıdık misafirler ise sevgiyle karşılanır. Her zaman çalışmaya veya oynamaya hazırdırlar. Boxer’ın bol bol insanlarla olmaya ihtiyacı vardır. Oldukça enerjiktirler ve yaşlandıklarında bile atletik yapılarını korurlar. Boxer’a çok hareketli olmaması ve insanların üzerine çıkmaması gerekli olduğu öğretilmelidir. Bu ırk cesareti ile tanınır ve mükemmel koruma köpeğidirler. Askeri ve polis görevlerinde kullanılır. Eğitim erken, disiplinli ve tutarlı olmalıdır. Bu ırk dominant bir sahip ister.

Yaşam Ortamı

Boxer’lar yeteri kadar egzersiz yaptırılırsa apartmanda da mutlu olabilirler. Ev içinde bir hayli hareketlidirler ve geniş, çitlerle çevreli bir bahçede daha mutlu olurlar. Aşırı soğuk veya sıcağa karşı hassas olduklarından iyi bir bahçe köpeği olamazlar.

Egzersiz İhtiyacı

Aktif, atletik bir ırk olan Boxer günlük sıkı bir egzersiz programına gereksinim duyar. Ayrıca top oyunları ve diğer türden oyunlara da bayılır.

Bakımı

Boxer’ın kısa tüylerinin bakımı kolaydır. Haftalık fırçalama yeterlidir. Derinin doğal yağını aldığından gerekmedikçe yıkanmamalıdır. Boxerlar temizdirler ve kendilerini kedi gibi temizleyebilirler. Mevsim dönümlerinde orta derecede tüy dökerler.

Kökeni

Boxer’ın ataları iki Alman mastif tipi köpekti; Bullenbeiszer ve Barenbeiszer. Bunlar daha sonra kuvvetli Mastif ve Bulldog’larla çaprazlanmıştır. Başlarda bu köpekler av, boğa dövüşleri ve araba çekiminde kullanılmıştır. Aile ağacındaki bazı Boxer’lar sürü güdümünde kullanılacak olan kasap köpekliği de yapmıştır. Kolay öğrendikleri için sirk köpekliği geçmişleri dahi vardır. 1904’da ilk Boxer damızlık kayıtları tutulmaya başlanıncaya kadar üretimler dikkatsizdir. Alman orijinine rağmen Boxer ismi köpeğin yumruklamayı andıran dövüş stiline istinaden İngilizlerce verilmiştir. İlk Boxerlar sert yaratılışlı olsa da ırk bugün bir hayli kibar ve duyarlı bir aile köpeğidir. Bekçi köpekliği, koruma, polis ve askeri görevler, arama ve kurtarma, itaat yarışmaları Boxer’ın yeteneklerinden yalnızca bazılarıdır.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi ***
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı ***
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 56 – 63 cm
Yükseklik Dişide 53 – 61 cm
Kilo Erkekde 27 – 32 Kg
Kilo Dişide 24 – 29 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Düz, Parlak, Sık.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Beyaz lekeli Kahverengi, Çizgili, Kızıl tonları.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Mutlu, Neşeli, Oyuncu, Meraklı, Enerjik, Sadık.
Kötü Huyları Aşırı salya, Horlama.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Arama, Asker, Kurtarma, Polis.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Cardiomyopathy, Sub-aortic stenosis, Kalça displazisi, Omurga sorunları, Kalp hastalıkları,  Allerjiler, Beyaz Boxer’larda sağırlık riski, İleri yaşlarda kanser riski.
Yaşam Süresi 11 – 14 Yıl
Diğerleri
Irk grubu İş Köpeği
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, FCI (Group 2), KC (GB)
Kökeni Almanya
 

E-Bülten