Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Briard

Briard, sık ve uzun hafif dalgalı çifte kürkle iri ve kuvvetli bir sürü gütmeBriard köpeğidir. Briard genelde siyah, gri veya tütün rengidir. Tütün rengi yavrular açık renge sonra da zengin erişkin kürk rengine döner.
Erişkin kürk 16 cm uzunluğunda gür yapısı ile köpeğe çekici bir görünüm kazandırır. Yüzde ise belirgin bir sakal, kaş ve bıyık vardır. Kulaklar kesilebilir veya doğal halde bırakılır. Genellikle tüyler üzerinden zarifçe dökülmesi için yuvarlak bir şekile göre kırpılır. Yüz kare ve uzun, burun siyah ve iridir. Uzun ve tüylü kuyruk aşağıda ve ucu kıvrık olarak taşınır. Briard’ın, diğer Fransız çoban köpeği ırkları gibi, arka bacaklarında çifte tırnak vardır. Briard pürüzsüz ve çevik yürüyüşü ile sanki yere değmiyormuş gibi haraket eder.

Karakteri

Briard, bir çiftlik köpeğidir ve hemen herşeyi gütmek ister. Sıradışı bir duyma yetisine sahiptir ve temel olarak iyi huylu olsa da kuvvetli bir koruma güdüsü vardır. Briard mükemmel bekçi köpekliği yapar. Duyarlı, oyuncu ve itaatkardır; fakat kendisine has bir karakteri vardır. İnsanlarla uzun bir beraber çalışma geçmişi olduğundan iyi huylu olduğu kadar cesur, sadık ve korkusuzdur da. Irkın kuvvetli bir hafızası vardır ve insiyatif kullanabilen bir zekaya sahiptir. Eğitilebilirliği yüksektir. Liderliğini kanıtlamış kuvvetli bir sahibe gereksinim duyar. Bu sebeple herkese uygun bir ırk değildir. Çoğu kez nasıl bir sorumluluk gerektirdiğini anlamayan kişiler tarafından hayvan barınaklarına terk edilirler. Doğru yetiştirilmedeğinde inatçı ve saldırgan olabilir. Mutlu olmak için bol egzersiz ve eğlenceye ihtiyacı vardır. Başını biraz okşadıktan sonra bütün gün unutabileceğiniz köpeklerden değildir. Briard, ailesine çok bağlıdır ve diğer insanları görmezden gelme eğiliminde bile olabilir. Çocuklar ilk sırada olmak üzere erken yaşta dikkatle sosyalleştirilmelidir. Birlikte büyütülürlerse çocuklar ile arası iyidir. Bu ırk kızdırılmaktan hoşlanmaz. Erken eğitmeye başlar ve bol sevgi verirseniz kusursuz bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Eğitim bol sabır, disiplin ve ödül üzerine kurulmalıdır. Adil olmayan sert metodlara cevap vermez. Yanlış yaklaşım Briard’ın içerisine kapanmasına hatta saldırganlaşmasına neden olabilir. Briard yabancılara şüpheyle yaklaşır ve köpeklere karşı biraz saldırgandır. Briard topuklarından hafifçe ısırarak insanları da gütmek isteyebilir.

Yaşam Ortamı

Briard yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda da mutlu olabilir. Ev içinde orta derecede hareketlidir. Bu köpek kapalı tutulmaya uygun değildir. Ailesinin bir parçası olduğunda kendisini gerçekten mutlu hisseder.

Egzersiz İhtiyacı

Briard bir iş köpeğidir ve yeteri kadar hareket etme olanağı tanınmadığında huzursuz olur. Yüzmekten ya da yanınızda koşmaktan büyük keyif alırlar.

Bakımı

Briard`ın tüyleri düzenli bakım olmazsa keçeleşir. Alt tüyler döküldüğünden düzenli şekilde taranmalıdır. Kulakların için temiz tutulmalıdır. Kulak içleri ve parmak aralarındaki aşırı tüyler alınmalıdır.

Kökeni

Briard asırlardır tanınan bir ırktır. Charlemagne, Napoleon, Thomas Jefferson ve Lafayette Briard beslemiştir. Bu eski koyun bekçisi ve güdü köpeği, Fransız ordusunca bekçi, mesaj taşıma köpeği ve yaralı bulma köpeği olarak kullanılmıştır. Beauceron ve Barbet ile çaprazlanıp görünümünün göze daha hoş gelmesinin sağlanmasından sonra popülerliği artmıştır. Briard ismi ya Montdidier’li Aubry, ilk Briard’a sahibi olduğu düşünülen adam, veya her ne kadar oradan gelmiyorsa da Fransa’nın Brie bölgesinden almıştır. Briard bu gün hala sürü bekçisi ve güdü köpeği olmanın beraberinde aile köpeği olarak da görev yapmaktadır.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme **
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış *
İtaat seviyesi ***
Eğitilebilirlik **
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı ****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 62 – 68 cm
Yükseklik Dişide 56 – 64 cm
Kilo Erkekde 35 Kg
Kilo Dişide 35 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Sık, Dalgalı, Yumuşak.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı yılda 3 – 4 kezdir. Kulak içlerindeki, Parmak aralarındaki aşırı tüyler alınmalıdır.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah, Gri, Tütün rengi.
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, Duyarlı, Oyuncu, İtaatkar, İyi huylu, Cesur, Sadık, Korkusuz.
Kötü Huyları Topuklarından hafifçe ısırarak insanları gütmek isteyebilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Çoban
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Progressive Retinal Atrophy, Katarakt, Kalça displazisi.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu İş Köpeği
Diğer İsimleri Berger de Brie
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 1), KC (GB), UKC
Kökeni Fransa
 

E-Bülten