Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Brittany

Brittany Spaniel (Epagneul Briton), Fransız kökenli cesur, enerjik, hafif kemik yapısına sahip orta boy bir köpek ırkıdır. Yuvarlak bir kafatası ve ortaBrittany uzunlukta burun çıkıntısına sahiptir. Tek tabakadan oluşan hafif ve güzel bir kürk yapısı vardır. Tipik kürk rengi siyah-beyaz olmakla beraber, potakal-beyaz, kızıl-beyaz, siyah tricolor ya da kızıl tricolor (üç renkli) olabilir.
AKC (Amerikan Kennel Club) ve CKC (Kanadian Kennel Club) siyah rengi kabul etmemekte, diğer klüpler tüm renkleri kabul etmektedir. Tüyleri düz ya da hafif dalgalı olabilir. Tüyler ipeksi olmamakla beraber tel gibi kalın da değildir. Kulakları kısadır, uçlarında hafif püskül tarzında tüyler görülür. Gözleri amber ya da açık kahverengidir. Burun ucu siyah olmamalıdır. Derisi ince ve hafif gevşektir. Hızlı ve kıvrak, daima tetikte duran ifadesi ve küçük yapısıyla büyük köpeklerin giremediği yerlere girebilme özelliği sayesinde popüler bir av köpeğidir. 

Karakteri

Brittany bir av köpeği olarak “minimum boyut ve maksimum kalite” prensibi dikkate alınarak yetiştirilmiştir. Akıllı, eğitimi kolay zeki bir köpektir. Küçük olmasına karşın kompakt ve zarif bir yapısı vardır. Dayanıklı ve enerjiktir. Doğal içgüdüleri sayesinde hem pointer (işaretçi), hem de retriever (bulup getirici) olarak görev yapar. Genellikle ağaçkakan, keklik ve yabani tavşan avında kullanılır. Brittany aktif av köpeği olarak yetiştirilmiş olmasına karşın nazik ve sevecen tabiatı ile çok iyi aile köpeği olabilir. Bütün av köpeklerinde olduğu gibi bir miktar bağımsız bir yapıya sahiptir. Genellikle çocuklar ile ve diğer petlerle iyi geçinir. Yalnız kuş avı için yetiştirilmiş bir ırk olduğundan pet kuşlarla arkadaş olması beklenmemelidir. Ancak bebeklikten itibaren diğer petlerle beraber yetiştirilirse onları kabul etmeyi öğrenebilir. Her türlü iklim ve yaşam koşullarına adapte olabilir, nemli ve soğuk havalara mukavemetlidir.

Yaşam Ortamı

Atletik ve enerjik bir ırk olan Brittany, bahçesi olan bir evde bakılmalıdır. Apartman yaşamı için öneri edilmez. Ev içinde de bir hayli aktif olan Brittany için geniş araziler çok daha uygun olur. Soğuk ve nemli havalar dayanıklı olması sayesinde ev dışında bakılabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Oldukça aktif bir köpek olan Brittany fazla miktarda fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyan bir köpektir. Yeterince egzersiz yaptırılmadığı durumda çevreye zarar veren davranış bozuklukları oluşumuna yatkındır.

Bakımı

Gerektikçe fırçalanmalı ve yıkanmalıdır. Çok aktif bir ırk olduğu için atletik yaşam biçimini destekleyecek nitelikli ve dengeli bir dietle beslenmelidir. İş ya da av köpeği olarak kullanılacaksa normalden iki kat daha sık kist aşısı yaptırılması ve ayakların ot batmalarına karşı düzenli kontrol edilmesi gereklidir. Avdan döndükten sonra kulak muayenesinin yapılması da yararlı olur. Yıl boyu az miktarda tüy döken bir ırktır.

Kökeni

Brittany, ismini Fransa’da British Channel ile Atlantik Okyanusu arasında kalan Bretagne ilinden alan Fransız asıllı bir av köpeğidir. 1850’lerde bölgeye gelen İngiliz avcıların beraberlerinde getirdiği iyi yetiştirilmiş setter ve pointer’lar, yerel köpek ırklarıyla çiftleşmiş, sonrasında ise Braque (Fransız pointer) ile çaprazlanmıştır. Böylece kuyruksuz bir köpek elde edilmiştir. Bu özellik ırkın erken oluşum devresinde ayırıcı bir karakter olarak kullanılmış olduğundan çağımızda hala bazı Brittany’ler kuyruksuzdur. Brittany, 1934 senesinde AKC tarafından Spaniel Brittany olarak kabul edilmiş, 1982’de ismi Brittany olarak değiştirilmiştir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 48 – 50 cm
Yükseklik Dişide 47 – 49 cm
Kilo Erkekde 16 – 18 Kg
Kilo Dişide 14 – 18 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakadan oluşan ince, Düz, Hafif dalgalı, İpeksi olmamakla birlikte, Tel gibi kalın da değildir.
Fırçalanma İhtiyacı 2 haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanmalıdır.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah – Beyaz, Portakal – Beyaz, Kızıl – Beyaz, Siyah tricolor, Kızıl tricolor.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Zeki, Enerjik, Cana yakın, Nazik, Sevecen, Dayanıklı, Bağımsızlığına düşkün.
Kötü Huyları
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Avcı.
Yaşadığı iklim Soğuk İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Deri problemleri, Glaucoma ve Nöbetlere duyarlıdır.
Yaşam Süresi 12 – 13 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Sportif
Diğer İsimleri Epagneul Breton, Brittany Spaniel
Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, ANKC, KC, AFDSB, FCI ( Group 7), NAVHDA, UKC
Kökeni Fransa
 

E-Bülten