Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Brussels Griffon

Griffon, kare biçiminde vücuda ve vücuduna oranla büyük, yuvarlak bir kafa şekline sahiptir. Toy gruba dahil olan Griffon’un basık bir yüzü vardır. BurnuBrussels Griffon çok kısa, gözleri dışa doğru çıkıntılı, büyük ve siyah, alt çenesi üst çeneden uzun, alt dişler dışa çıkıntılıdır.
Bazılarına göre ise o tam bir minyatür Boxer’dır. İsteğe bağlı olmakla beraber, genelde kulaklar ve kuyruk kesilir. Tüyler rough (dalgalı) tipi ve smooth (düz) olarak iki tiptedir. Amerikan standartına göre kızıldan siyaha, ince tüylü Smooth tipi dahil olmak üzere kızıl, kızıl-kahverengi ve siyah, siyah ve ten, düz siyah gibi bütün renk varyasyonlarına izin verilmektedir. Bunun tersine FCI ırkı üçe bölmüş, ince tüylü Petit Brabancon, kaba-kızıl Brussels Griffon ve diğer renklerde kaba tüylü olanları Belgian Griffon olarak sınıflandırmıştır. Bu sebeple Avrupa’daki showlarda ayrı ırklar olarak kabul edilirler.

Karakteri

Griffon, Terrier’e benzer bir karaktere sahip, akıllı, neşeli ve hareketli bir köpektir. Sahibine çok iyi bir arkadaş olur. Sevecen, hareketli ve şımarmaya yatkın bir yapısı vardır. Griffon sahibine yakından bağlı olmakla beraber herkesle iyi anlaşır, yabancılara yaklaşır, diğer köpeklerle, hatta kedilerle beraber bakılabilir. Bazen hassas ve alıngan olabilir. Bu ırk, oburluk ya da fazla seçici olma gibi bozuk beslenme alışkanlıklarına yatkındır. Havlamayı sever, iyi bekçilik yapar ve çeşitli numaralar öğretilebilir. Belli yaşın üstündeki çocuklar ile çok daha iyi anlaşır.

Yaşam Ortamı

Griffon apartman yaşamı için uygun bir köpektir. Bahçesi olmayan bir evde rahatça bakılabilir. Griffon için önemli olan tek şey her zaman sahibiyle beraber olabilmektir. Neredeyse sahibinin gölgesi gibidir. Bu ırk ona ayıracak fazla zamanı olmayan insanlar için iyi bir seçim değildir.

Egzersiz İhtiyacı

Bu küçük köpekler ev içinde bir hayli aktif oldukları için sahipleri tarafından çok fazla egzersiz yaptırılmasına ihtiyaç duymazlar. Günlük egzersiz gereksinimlerinin büyük kısmını kendi hareketlilikleri sayesinde giderirler.

Bakımı

Dalgalı Griffon’un kürkü bir hayli fazla bakım gerektirmektedir. Sadece show amaçlı yetiştirilmeyenlerin kürkü traş ettirilebilir. Petit Brabancon ise ince tüylüdür ve çok az bakım yapılması gereken kürk yapısına sahiptir, ancak mevsimsel bir tüy dökülmesi vardır. Brussels Griffon ise hiç tüy dökmez ya da çok az tüy döker. Bakımlı bir görünüm elde etmek için senede üç-dört kez traş ettirilmesinde fayda vardır.

Kökeni

Brussels Griffon ilk defa 1880’de Brüksel’de sergilenmiştir. Griffon, Yorkshire, Affenpincher, minyatür Schnauzer ve Pug cinslerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir.Griffon’ların Brussels Griffon, Belgian Griffon ve Petit Griffon olarak üç tipi vardır. Belgian Griffon’un tüyleri uzun ve serttir, yüzünün çevresinde saçak oluşturur. Brussels Griffon’un tüyleri ise sert ve uzundur. Petit Brabancon daha kısa ve yumuşak tüy yapısına sahiptir. Ancak yalnızca Brussels Griffon olarak bilinen tip AKC tarafından ırk olarak kaydedilmiş ve Brussels Griffon içinde ince tüylü (Petit Brabancon olarak bilinen tip) ve kaba tüylü (Brussels Griffon ve Belgian Griffon olarak bilinen tipler) olmak üzere iki alt grup olduğu kabul edilmiştir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi ***
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı **
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Oyuncak
Yükseklik Erkekde 18 – 20 cm
Yükseklik Dişide 18 – 20 cm
Kilo Erkekde 2,5 – 5,5 Kg
Kilo Dişide 2,5 – 5,5 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Kaba yapılı, Dalgalı.
Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı yılda 3 – 4 kezdir.
Tüy Dökümü Tüy dökmez
Taşıdığı Renkler Kızıl, Kızıl – Siyah – Kahverengi, Siyah, Siyah – Ten.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Akıllı, Neşeli, Hareketli, Şımarmaya yatkın, Bazen Hassas ve Alıngan.
Kötü Huyları Aşırı havlamak, Seçici olma gibi bozuk beslenme alışkanlıklarına yatkındır.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Zor doğum, Çiftleşme güçlüğü, Diz kapağı çıkığı, Göz ve Solunum Problemleri.
Yaşam Süresi 12 – 15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Oyuncak
Diğer İsimleri Griffon Bruxellois, Griffon Belge, Belgian Griffon
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB), UKC
Kökeni Belçika
 

E-Bülten