Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Bull Terrier

Adaleli ve atletik bir ırk olan bull terrier beyaz, siyah, kaplan desenli, kızıl,Bull Terrier açık kahve ve üç renkli olmak üzere kısa ve sık tüylü bir köpektir. En ayırt edici özelliği bir rugby topunu andıran uzun, üst kısmı nerdeyse düz ve hiç alın çıkıntısı olmaksızın bir kavisle burunda son bulan kafa şeklidir. Gözleri küçük, koyu renkli, badem şeklinde ve birbirine yakındır. Vücudu sıkı ve yuvarlak hatlı, omuzları adaleli ve kuyruğu yere yatay taşınır. 

Karakteri

Cesur, korkusuz, kabadayı, aktif; ancak oyun düşkünü ve gerçek bir komedyendir. Bull terrier temelde sadık ve kibar bir köpektir. Hayattaki tek gayesi sahibi yanında olduğu sürece yaşamın tüm konforlu yanlarından faydalanmaktır denebilir. Sahibine çok fazla bağlanır. Farklı görünümü aksini düşündürtse de çok fazla insan sevgi ve ilgisine ihtiyaç duyar. Bu ırk doğru sosyalleştirilip eğitildiğinde muhteşem bir dost olmasına karşın yine de her eve öneri edilmez. Bağımsız ve başına buyruk olma eğilimi fiziksel gücü ile de birleşince onu bir çok köpek sahibinin sıradan yeteneklerinin ötesinde bir köpek yapar. Genç bull terrierler küçük çocuklar için çok enerjik olabilir. Kendi ailesi için sonsuz töleranslı olsa da başkalarınca kızdırılmaktan hoşlanmaz. Yine de dost yaklaşan herkesle dostluk kurmaya hazırdırlar.

Oldukça inatçıdır ve bu eğitilebilirliğini bir hayli düşürür. Disiplinli; ama övgüye dayalı bol sabır ile yoğrulmuş bir eğitim verilmelidir. Sert yöntemler içerisine kapanmasına ve efsanevi inadının ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Doğal koruma köpeğidir. Bu sebeple ailesini muhafaza etmeye cesaretlendirilmemeli veya aşırı kıskanç olmasına izin verilmemelidir. Bull terrierler ailesiyle bol vakit geçirmek ister, aksi takdirde eşyaları kemirmesi kaçınılmazdır. Bu da eşyalar bir yana köpek için tehlikeli olabilir. Yavruyken (2-6 aylar) diğer hayvanlar ve köpeklerle iyi sosyalleştirilmelidir. Kişiliklerinin henüz oturmadığı ve hala çocuk sayıldıkları ilk bir kaç sene boyunca sahibi adına büyük ölçekte sabır ve deneyimli bir eğitim dönemi gerektirir. Aksi takdirde kontrolü çok güç enerjik ve dediğim dedik bir köpeğe dönüşür. Bu dönem atlatıldıktan sonra sessiz, aşırı sadık ve güven duyulan bir köpek ortaya çıkar. Ancak tüm bunlar sabır ister. Köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Bu sebeple parkta serbest bırakılmamalıdır. Kavgayı genel olarak o başlatmasa da suçlanan hep o olur. Diğer ev hayvanlarıyla pek öneri edilmez. Birlikte büyüseler bile ilişkileri kıskançlık yaratmayacak şekilde kontrol altında tutulmalıdır.

Yaşam Ortamı

Bull Terrier, yeterli egzersiz sağlanıyorsa apartman daielerinde mutlu olabilir. Evde çok aktif değillerdir ve küçük bir arka bahçe bile iş görür. Sıcak iklimi tercih ederler.

Egzersiz İhtiyacı

Bu ırk, sıkı bir günlük egzersize gereksinim duyar ancak diğer köpeklerle kavga edebileceğinden daima tasmayla dolaştırılmalıdır. Yeterli egzersiz olanağı sağlanmadığında tembelleşip şişmanlamaya eğilimi vardır.

Bakımı

Bull Terrier’in tüy bakımı kolaydır. Haftalık tarama yeterli olacaktır. Bu ırk orta derecede tüy döker.

Kökeni

1830’larda İngiltere’de Bulldog ve boğalar arasındaki dövüşler yasaklanınca bu sözde sporun meraklıları bu sefer popülerleşen köpek dövüşleri için daha çevik bir ırk yaratmak istediler ve en kuvvetli bulldog ve en korkusuz terrierleri melezleyerek “bull ve terrier” ırklarının temellerini oluşturdular. Bunlar bütünüyle melez ve göze daima hoş görünmeyen köpeklerdi. Birmingham’lı bir köpek yetiştiricisi olan James Hinks, Bulldog ve şimdi nesli tükenmiş olan Eski Beyaz Ingiliz Terrieri ilk sırada olmak üzere Dalmaçya gibi birkaç ırkı melezleyerek beyaz ve zarif bir köpek yarattı ve buna Bull Terrier ismini verdi. Ancak bu yeni ırk ümit edildiği gibi dövüş ringlerinde başarılı olamadı. Yine de “Beyaz Kavalye” adı ile en başından itibaren köpek yarışmalarında ve İngiliz Aristokrasisinde kuvvetli bir yer edinerek bu günlere ulaşmayı başardı. Irk koruma, fare avcısı ve bekçi köpeği olarak kullanılıyordu. Minyatür olanlar daha kontrol edilebilir bir boyutta aynı fonksiyonları taşıyan örnekler olarak üretilmiştir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme **
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi ***
Eğitilebilirlik **
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı ***
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 53 – 56 cm
Yükseklik Dişide 53 – 56 cm
Kilo Erkekde 20 – 27 Kg
Kilo Dişide 20 – 27 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Sık, Düz, Parlak.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Beyaz, Siyah, Kaplan desenli, Kızıl, Açık Kahve.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Cesur, Korkusuz, Aktif, Oyuncu, Sadık, Kibar.
Kötü Huyları Bağımsız ve başına buyruk olma eğilimi, Yalnız bırakıldığında eşyaları kemirme eğilimi yüksektir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Çinko eksikliği, Diz kapak çıkığı, Dış parazitlere hassasiyet, Doğmasal Sağırlık.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri English Bull Terrier
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 3), KC (GB), UKC
Kökeni İngiltere
 

E-Bülten