Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Bullmastiff

Bullmastiff, geniş kırışık yüzlü başı ve basık burnu ile bir hayli sağlam yapılıBullmastiff kuvvetli bir köpektir. Burun siyah ve iridir. Koyu kahverengi, orta büyüklükteki gözleri zeki ve dikkatli bir ifadeye sahiptir.
V şeklindeki kulakları düşük ve koyu renklidir. Dişler birbirinin tam üstüne gelecek şekilde veya hafif alttan konumlu kapanabilir. Kısa sırtı düz ve omuz ile bel arası yere paraleldir. Uca doğru incelen kuyruğu topuklara kadar iner. Kısa ve sert kürkü genelde % siyah lekelerle kaplan deseni, sarı veya kızıl olabilir.

Karakteri

Bullmastiff ara sıra inatçı olsa da iyi huylu ancak dikkatli bir bekçidir. Kışkırtılmadığı sürece sakin, korkusuz ve koruyucudur. Nedensiz saldırmasa da davetsiz misafiri yere yıkar ve onu zarar vermeden orda tutar. Aynı zamanda çocuklara karşı töleranslıdır. Bu köpekler insan sevgisine gereksinim duyar. Bullmastiff aşırı derecede kuvvetli bir köpektir ve onun için disiplinli ve kuvvetli bir sahip idealdir. Güvenlik açısından sıkı bir itaat eğitimi şarttır. En azından tasmayı çekmeden yürümesi öğretilmelidir. İnsanlar ve diğer köpeklerle çok iyi sosyalleştirildiğinden emin olunmalıdır. Bullmastiff diğer köpeklere karşı saldırgan ve insanlara karşı mesafelidir. Yavruyken beraber büyütülürse diğer ev hayvanları ile arası iyidir. Bullmastiff, Mastiff’den daha agresif bir ırktır. Horlama ve salya akıtma eğilimi olabilir. Yavrular erişkin oluncaya kadar biraz sakardır. Bu köpekler ses tonuna karşı çok duyarlıdır. Zor bir ırk değildir ancak disiplinli bir sahibe ihtiyaç duyar. Bullmastiff asla bir yere kapatılmamalıdır.

Yaşam Ortamı

Bullmastiff, yeteri kadar egzersiz olanağı sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Ev içinde çok hareketli değildir ve küçük bir bahçe de ihtiyaçlarını karşılayabilir. Isı aşırılıklarına karşı hassastır.

Egzersiz İhtiyacı

Bu köpekler tembel olabileceklerinden düzenli egzersiz onları zinde tutacaktır. Kilo alma eğilimindedirler.

Bakımı

Kısa ve sert tüylerinin bakımı yalnızca haftalık fırçalama gerektirir. Büyük gövdesini taşıdığından tırnaklar düzenli kontrol edilmeli ve kısa tutulmalıdır.

Kökeni

Bu ırk 19. Yüzyılda Mastiff ile Bulldog melezlenerek elde edilmiştir. Bullmastiff büyük toprak sahiplerinin arazisindeki kaçak avcıları izlemek, bulmak ve zaptetmek amacı ile üretilmiştir. Sert ve tehdit edici olan bu köpeklere kaçak avcıları yakaladıklarında ısırmamaları öğretilirdi. Bekçilerin bu köpeklere ihtiyaçları azaldıkça gece kamuflajına yardımcı olan koyu kaplan deseni rengin yerine sarımsı açık kahve olanlar popüler olmaya başladı. Av sırasında koruyucu, ordu ve polis görevlerinde yardımcı ve Güney Afrika elmas şirketlerinde bekçi köpekliği yapmıştır. Günümüzün 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme **
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış *
İtaat seviyesi ***
Eğitilebilirlik **
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı **
Oyunculuk **
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Dev
Yükseklik Erkekde 63 – 69 cm
Yükseklik Dişide 61 – 66 cm
Kilo Erkekde 50 – 60 Kg
Kilo Dişide 45 – 54 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Sık, Düz, Parlak.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir. Tırnaklar düzenli kontrol edilmeli ve kısa tutulmalıdır.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Yüz Siyah lekeli, Kaplan desenli, Sarı, Kızıl renkte.
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, İnatçı, İyi huylu, Korkusuz, Dikkatli, Kışkırtılmadığı sürece sakin.
Kötü Huyları Aşırı salya, Horlama.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Göz hastalıkları, Dudak uçukları, Mide dönmesi.
Yaşam Süresi 10 Yıl ve Daha az
Diğerleri
Irk grubu İş Köpeği
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 2), KC (GB), UKC
Kökeni İngiltere
 

E-Bülten