Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Cairn Terrier

Cairn Terrier, tilkivari bir ifadeye sahiptir. Bu sağlam yapılı küçük terrierinCairn Terrier kürkü yumuşak bir alt kürk ile bol ve tüylü bir dış kürkten oluşur. Kızıl, kaplan desenli, siyahımsı, kum sarısı ve grinin çeşitli tonları olabilir.
Beyaz dışında bütün renkler kabul edilir. Gelişme süresinde devamlı değiştiğinden yavruyken erişkin rengini tahmin etmek güçtür.  Göğüs kemiğinden arka kısma kadar olan uzunluk yaklaşık 35 cm’dir. Güçlü kemik yapısı ile beraber kısa bir köpektir. Kafası geniştir. Kaşları belirgin olarak tüylü, burnu ise siyahtır. Güçlü ama çok iri olmayan çeneleri makas ısırışı ile kapanır. Gözleri koyu kestane rengi ve derindir. Kulakları küçük, sivri uçlu ve diktir. Kısa kuyruğu dik taşınır.

Karakteri

Cairn Terrier, canlı, sağlam yapılı ve hareketli bir köpektir. Sanki küçük bir bedende çok büyük bir köpek var gibidir. Dikkatli, sadık, mutlu, sevgi dolu ve haylazdır. Bağımsız, fakat arkadaş canlısıdır da. Dişiler diğer ırkların tam tersine daha bağımsızdırlar ve bazı üreticilere göre erkekler daha sıcak kanlıdır. Çok meraklı, cesur ve korkusuzdurlar. Kolay öğrenirler ve şirin numaralar yapmaya bayılırlar. Çocuklara karşı sabırlıdırlar ve onlarla oynamayı severler. Cairnler yeni evlerine de çabuk adapte olurlar. Aşırı duyarlı olmaları sebebiyle disiplinli ancak çok sert olmayan bir eğitim gereklidir. İlgi ve eğitim olmadan Cairnler eşyalara zarar verici veya gürültücü olabilirler. Cairnler kemirgen avı için kazmaya alışık olduklarından bahçede başı boş bırakılmamalıdırlar. Bu ırk diğer küçük hayvanları kovalayabileceği için tasmasız dolaştırılmamalıdır. Ayrıca kendisinden büyük köpeklere trajik sonuçlarına rağmen kafa tutacağından kontrol altında olmalıdır.

Yaşam Ortamı

Cairn Terrier yeterli egzersiz sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. İçerde bir hayli aktiftir ve bahçesiz bir evde de bakılabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Küçük bir bahçede yapacağı koşular onu zinde tutacaktır ancak apartmanda yaşamaktaysanız düzenli yürüyüşlere çıkmanız gerekir.

Bakımı

Telsi karışık tüylerin doğal güzelliğinin korunması için biraz çaba gerekir aksi takdirde pis ve keçeleşmiş bir görüntü alabilir. Haftada bir kaç kez taranmalıdır. Ayda bir yıkanmalı ve kuruturken fırçalanmaya devam edilmelidir. Küt uçlu bir makasla düzenli şekilde gözler ve kulak çevresindeki tüyler kırpılmalıdır. Cairn’ler diğer ırklara göre çok daha az tüy dökerler.

Kökeni

1500’lerden beri bilinen bu köpek ilk kez 1909’da topluma tanıtıldı ve 1930’lardan sonra popüler oldu. Cairn, muhtemelen İskoç, West Highland Beyaz Terrieri, Skye Terrier ırklarının gelişimine katkı sağlayan İskoçya’nın gerçek terrieridir. Adını İskoç çiftlik ve mezarlıklarının sınırlarını işaretlemek için kullanılacak olan taş yığınlarından alan Cairn Terrier’in işi bu taş yığınlarının içerisine saklanan kemirgenleri kaçırmak veya yok etmekti. Yüzyıllar boyunca bu tür işler için kullanılmış olsa da Cairn Terrier bu gün temel olarak ev hayvanı olarak tanınmaktadır. Cairn’in yetenekleri arasında avcılık, iz sürme, bekçi köpekliği sayılabilir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme *
Çocuklarla anlaşma *****
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik ***
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı ***
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Küçük
Yükseklik Erkekde 25 – 33 cm
Yükseklik Dişide 23 – 30 cm
Kilo Erkekde 6 – 8 Kg
Kilo Dişide 6 – 8 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı İki tabakalı, Sert, Tel tel, Kaba yapılı, Sık üst tabaka, Yumuşak alt tabaka.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Ayda bir yıkanmalı, Düzenli olarak gözler ve kulak çevresindeki tüyler kırpılmalıdır.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Kızıl, Kaplan desenli, Siyahımsı, Kum Sarısı, Gri tonları, Beyaz dışında tüm renkler kabul edilir.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Dikkatli, Sadık, Mutlu, Sevgi dolu, Meraklı, Cesur, Korkusuz.
Kötü Huyları İlgi ve eğitim olmadan eşyalara zarar verici ya da gürültücü olabilir, Toprağı kazmayı sever.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Avcı, İz sürücü, Koruma.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Pire alerjisi, Kolay kilo artışı, Patella çıkığı.
Yaşam Süresi 12 – 15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, FCI (Group 3), KC (GB), UKC
Kökeni İngiltere
 

E-Bülten