Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Canaan Köpeği

Canaan Köpeği, dayanıklı, orta büyüklükte, dikkat kesildiğinde sırtınınCanaan Dog üzerinde kıvrılan tüylü kuyruğu ile kare görünümlü bir köpektir. Dik kulakları geniş tabanlı, yuvarlak uçlu ve kafanın üzerinden konumludur. Kafası belirgin bir alın çıkıntısı olmaksızın burna doğru zarifçe sivrileşir.
Burun koyu renklidir. Badem biçimli gözleri koyu renkli ve kürk rengi ile uyumlu yine koru renkli göz kenarlıdır. Diagonal gözleri dikkatli ve ilgili bir bakışa sahiptir. Dişler makas ısırışıyla kapanır. Ön bacaklar yere dik olmalıdır. Kedi benzeri yuvarlak patilerini sert tabanlar tamamlar. Tam siyah, kahverengi ve beyaz olmasının beraberinde bu renklerin karışımı da olabilir.

Karakteri

Canaan Köpeği yalnızca sürü güdümünde değil itaat ve güvenilirlik gerektiren çeşitli alanlarda da başarı ile kullanılabilir. Bu zeki ve bağımsız köpek itaat yarışmalarında bir hayli başarılıdır. Pozitif ve motive edici eğitime iyi cevap verir; ancak sıkıcı tekrarlardan çabuk sıkılır. Kibar, sadık ve uysal; ancak hemde canlı, dikkatli ve koruyucudur. Çok havlamaya eğilimli bir bekçi köpeği olmasının beraberinde doğal bir koruma köpeğidir de. Aynı cinsiyetten olan köpekler birbirine saldırganlık gösterebilir. Canaan Köpeği tek bir kişiye veya aileye bağlanma eğilimindedir. Bölgelerini sıkı bir biçimde korurlar. Tanıdıkları ile arası iyi olsa da yabancılara karşı mesafeli olduğundan çocuklar ile ilk sırada olmak üzere yavruyken iyi sosyalleştirilmelidir.

Yaşam Ortamı

Canaan, yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Ev içinde orta derecede hareketlidirler; yine de geniş, çitlerle çevrili bir bahçede daha mutlu olur. Sık alt kürkü onu aşırı iklim şartlarından koruduğundan dışarda da yaşayabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Canaan, sakince bir köşede oturarak mutlu olamayacak bir iş köpeğidir. Bol egzersize ve zihinsel ve fiziksel harekete ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları uzun koşular ya da sıkı bir eğitim antremanı ile karşılanabilir.

Bakımı

Canaan Köpeği köpeğe has kokusu olmayan temiz bir ırktır. Tüy bakımı da kolaydır. Haftalık fırçalama yeterse de yoğun bir tüy dökme söz konusu olduğundan mevsim değişimlerinde ekstra dikkat gösterilmelidir.

Kökeni

Canaan Köpeği, 1930’larda İsrail’in vahşi köpeklerinden üretilmiştir. Bedeviler koyunlarının korunması, güdülmesi ve kontrol altına alınması için hala bu köpekleri kullanmaktadır. Öğrenme yetisi çok kuvvetlidir ve bekçi köpeği, mayın tespitçisi, arama ve kurtarma köpeği hatta körler için rehber köpek olarak kullanılıyor. İÖ 2200 yıllarına ait bölgedeki benzer köpek çizimleri mezar taşlarında mevcuttur. Irk ABD’ya ilk kez ırkın yaratıcısı Dr. Rudolphina Menzel tarafından 1965’de ithal edilmiştir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği ***
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 48 – 61 cm
Yükseklik Dişide 48 – 61 cm
Kilo Erkekde 16 – 25 Kg
Kilo Dişide 16 – 25 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift katmanlı, Sert, Tel tel, Kaba yapılı, Düz, Yatık durur.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Çok tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah, Kahverengi, Beyaz, Bu renklerin karışımı.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Zeki, Kibar, Sadık, Canlı, Dikkatli, Bağımsızlığına düşkün.
Kötü Huyları Aşırı havlama eğilimi.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Nadiren Kalça Displazisi.
Yaşam Süresi 12 – 15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Çoban
Diğer İsimleri Kelef K’naani
Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, FCI (Group 5), KC (GB)
Kökeni İsrail
 

E-Bülten