Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Cesky Terrier

Bohemian terrier de denen Cesky Terrier, kısa bacaklı orta uzunlukta birCesky Terrier köpektir. Sealyham Terrier’e benzer. Cesky Terrier’in sık sakal, bıyık ve kaşlarla çevrili uzun bir kafası vardır. Vücudu sağlam ama hantal değildir.
Çevik ve mukavemetlidir. Dalgalı ipeksi tüyleri, yavrular siyah doğsa da ten rengi, gri, beyaz veya sarı lekelerle kaplıdır ve genelde gri-mavidir. Yavru tüylerinin rengi kimi zaman köpek iki yaşına gelmeden açılmayabilir. Açık kahve rengi bir hayli nadirdir. Deri rengi mavi-gri köpekler için gri, kahverengi köpekler için yine kahverengidir. Gri köpeklerde gözler kahverengi, kahverengi köpeklerde ise sarıdır. Mavi-gri köpekler için burun ve dudaklar siyah, kahverengi köpeklerde ciğer rengidir.Baş uzun, ancak çok geniş değildir. Alın çıkıntısı belirgindir.

Karakteri

Cesky Terrier oyuncu, sportif, koruyucu ancak sakin bir köpektir. Çocuklarla arası iyidir. Sabırlı ve cesur, bir hayli itaatkar ve sadık bir ırktır. Çoğu terrier’den çok daha iyi eğitim alabilir. Yavruların iyi sosyalleşmesi önemlidir. İnsanları sever ve genel olarak yabancılarla arası iyidir, ancak çoğu terrier gibi kavgacı ve inatçı olabilir. Bu uyumlu köpek diğer köpek ve ev hayvanları ile iyi anlaşır.

Yaşam Ortamı

Apartman hayatı için idealdir. Ev içinde orta derecede hareketlidir. Ağaçlık alanda koşmaktan büyük keyif alır. Ayrıca uzun tasmalı yürüyüşlerden de keyif alır.

Egzersiz İhtiyacı

Ortalama bir egzersiz onun için yeterlidir.

Bakımı

Tüylerin uzun kısımları haftada en az iki kez fırçalanıp bakımı yapılmalıdır. Parmak araları ve kulak içlerindeki fazla tüyler alınmalıdır. Chesky çok az tüy döker.

Kökeni

Cesky Terrier, Çekoslavak üretici Frantisek Horak’ın gayretleri ile bugüne gelmiştir. Cesky, FCI tarafından 1963’de kabul gören yeni bir ırk sayılır. Cesky’nin orijinal amacı kovuklardaki fare ve tilkilerin avlanmasıydı. Horak tüyleri diğer terrierlerden daha yumuşak olan daha dar kafa ve göğüslü bir köpek üretmek istedi. Böylece inlere daha kolay girebilecekti. Ayrıca Chesky’nin kusursuz bir de ev arkadaşı olması için yumuşak huylu olmasına dikkat etti. Cesky Terrier ABD’ya ilk kez 1987’de ithal edildi. Cesky Terrier iyi bir avcı, iz sürücü ve bekçi köpeğidir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi ***
Eğitilebilirlik ****
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı ***
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Oyuncak
Yükseklik Erkekde 25 – 32 cm
Yükseklik Dişide 25 – 32 cm
Kilo Erkekde 6 – 10 Kg
Kilo Dişide 6 – 10 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Dalgalı, İpeksi.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı çok fazladır. Parmak araları ve kulak içlerindeki fazla tüyler alınmalıdır.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Ten, Beyaz, Sarı lekeli, Mavi – Gri veya Kahverengidir.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Koruyucu, Sabırlı, Cesur, Sakin, İtaatkar, Sadık.
Kötü Huyları İnatçı, Kavgacı.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Avcı, İz sürücü.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Bilinen sağlık problemi yoktur.
Yaşam Süresi 12 – 15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri Czesky, Bohemian Terrier
Bağlı Olduğu klüp CKC, FCI, UKC, KCGB
Kökeni Çekoslavakya
 

E-Bülten