Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever ABD’da üretilmiş kuvvetli ve dayanıklı bir Retriever ırkıdır. Chesapeake’in hem karada, hem de suda iyi bir avcıChesapeake Bay Retriever olmasını sağlamayı başaran kuvvetli vücudu, orta boy sınıfına girmektedir. Göğsü derin ve geniş, vücudun uzunluğu ile bacakları orantılıdır.
Güçlü bir yapısı olmasına karşın hantallığa yol açmayacak şekilde dengeli bir kas yapısına sahip, çevik bir köpektir. Kafatası hafif yuvarlak, burun uzunluğu ve burun kemeri ördek ve kaz gibi büyük kuşları rahatlıkla taşıyabilecek uzunluktadır. Kulakları küçük ve aşağı doğrudur, gözleri sarımsı kahverengidir. Kuyruk ortalama 30-37 cm uzunluğundadır. Ön bacakları düzdür ve genel itibari ile düzgün bir kemik yapısına sahiptir. Arka bacakları bir hayli kuvvetlidir ve kusursuz bir yüzücü olmasının sırrı olarak ayakları perdelidir.  Diğer Retriever’lara göre tüyleri daha kısa, hafif dalgalı ve kahverengi, kızıl ya da ten rengi gölgelere sahiptir. Irk standartında genelde düz renkler tercih edilmektedir, fakat ayak uçlarında ve göğüste az miktar beyaz kabul edilmektedir.

Karakteri

Chesapeake canlı, neşeli karakteri ile ünlüdür. Zeki, hassas ve sevecen bir doğası vardır. İtaatkar yapıları, cesur, istekli karakteri ile öğrenme hızı fazla olmamasına rağmen eğitimi basit bir ırktır. Genellikle çocuklar ile iyi anlaşır. Yüzmeyi ve arama-getirme oyununu sever. Evde yaşamakta olan diğer pet olarak kedilerle anlaşabilir, fakat yabancı kedileri kovalama eğilimindedir. Bağımsız bir yapıya sahip olması sebebiyle otoritesi kuvvetli, deneyimli biri tarafından sahiplenilmesinde fayda vardır. Bu ırk için en ideal davranış biçimi yumuşak fakat kararlı ve ısrarcı olmaktır. Temel itaat eğitimi aldırılabilir. Uygun şekilde eğitim ve sosyalleştirme uygulanmazsa baskın karakterinden kaynaklanan davranış bozuklukları gelişebilir. Diğer Retrieverlardan farklı olarak Chesapeake’de agresiflik, inatçılık ve yabancılara karşı çekingenlik daha sık karşılaşılan davranış problemleridir.

Yaşam Ortamı

Chesapeake Bay Retriever apartman yaşamı için uygun bir köpek değildir. Ev içinde fazla aktif olmadığı için en azından orta büyüklükte bir bahçeye gereksinim duyar. Chesapeake dışarıda uyumayı sever. Yakınlarda girip çıkabileceği bir su birikintisi yoksa sıcak iklimler yerine soğuk iklimlerde daha rahat yaşar.

Egzersiz İhtiyacı

Chesapeake, bir hayli fazla miktarda yorucu egzersize ihtiyaç duyar. Mümkünse yüzme bu egzersizlerin içinde olmalıdır. Gereksinim duyduğu miktarda egzersiz yaptırılmadığı takdirde can sıkıntısından kaynaklanan davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.

Bakımı

Sık, kaba ve kısa tüylerin fırçalanması kolaydır. Ölü tüylerin uzaklaştırılması amacı ile sık dişli bir tarakla fırçalanmalıdır. Kötü kokuların önlenmesi amacı ile gerekli olduğu sıklıkta yıkanabilir ancak fazla sık banyo tüylerin yağlı yapısına zarar vererek soğuk suya karşı dayanıklılığı azaltır. Bu ırk orta derecede tüy döker.

Kökeni

Chesapeake Bay Retriever ırkı ABD’da yetiştirilmiş tek Retriever cinsidir. İsmini Maryland’de yer alan Chesapeake Bay’den alır. Bir rivayete göre ırkın ortaya çıkması, bir deniz kazası sonucu olmuştur. 1807’de Maryland kıyılarında gerçekleşen kazanın ardından kurtarılan iki köpek, bölgedeki Retrieverlar ile çiftleştirilmiş ve ortaya çıkan birleşimin olağanüstü enerjik ve başarılı av köpekleri meydana getirdiği görülmüştür. Yıllar içinde dikkatli ve seçici olarak yapılan yetiştirmelerde buzlu sularda bile kolayca yüzen, üstelik sudan nerdeyse hiç ıslanmadan çıkan ve günde 200 ördek avlayabilen köpekler yetiştirilmiştir. Chesapeake Bay Retriever 1878 senesinde AKC tarafından fotoğrafı olarak kabul edilmiştir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik ***
Koruma özelliği ***
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 58 – 66 cm
Yükseklik Dişide 53 – 61 cm
Kilo Erkekde 29 – 36 kg
Kilo Dişide 25 – 32 kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift katmanlı, Su geçirmez, Sert yapılı dış tabaka, Yumuşak iç tabaka hafif yağlı bir yapıda, Düz sayılabilecek hafif dalgalı.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Kahverengi, Kızıl, Ten rengi gölgeli.
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant.
Kötü Huyları
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Progresive Retinal Atrophy, Mide dönmesi, Dirsek çıkığı, Entropion.
Yaşam Süresi 10 – 13 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Sportif
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC (GB), UKC
Kökeni Amerika
 

E-Bülten