Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Clumber Spaniel

Clumber Spaniel ağır bir köpektir. Göğsü geniş ve derindir. İri ve kare birClumber Spaniel kafası ve kahverengi iri bir burnu vardır. Belirgin bir alın çıkıntısı ve gelişmiş dudaklara sahiptir. Burun kısmı vurulan avı geri getirmesini kolaylaştıracak şekilde geniştir. Dudaklar biraz sarkıktır.
Boyun kalın ve tüylüdür. Kuyruk kısa ve tüylüdür. Beşinci tırnakların kesimi seçime bağlıdır. Omuzlar adaleli ve sağlamdır. Bacaklar kısa ve güçlüdür. Tüyleri kalın, düz ve ipeksidir. Beyaz en temel renktir ve sarı ya da portakal rengi lekelerle kaplıdır.

Karakteri

Clumber Spaniel, kibar, tatlı, zeki ve iyi huylu bir köpektir. Av köpekleri arasında en iyi huylu olanıdır. Oyun oynamayı sever. Erişkinliğe ulaştıklarında aktivite düzeyleri azalır. Clumber’lar beraber büyürlerse diğer ev hayvanları ve köpeklerle de iyi anlaşır. Tek bir kişiye bağlanma eğilimleri vardır ve inatçı olabilirler. Clumber genel olarak çocuklar ile güvenilirdir ancak yabancılarla hemen arkadaşlık kurmaz. Yine de çekingen veya saldırgan değildir. Bu ırk, kibar bir ırktır ve sert eğitim tekniklerinden hoşlanmaz. İyi bir hafızası vardır. Yavruyken heyecandan çişini kaçırabilir. Clumber spaniel av köpeği olarak kullanılabilir. Sülün ve bıldırcın avında daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca suda vurulan avı da geri getirebilir.

Yaşam Ortamı

Clumber Spaniel yeterli egzersiz olanağı sağlandığında apartman hayatına kolay uyum gösterir. Sık tüyü sebebiyle serin havada kendisini daha rahat hisseder.

Egzersiz İhtiyacı

Genç Clumberlar çok çabuk büyür ve bir hayli aktiftir. Olgunlaştıklarında ise yavaşlarlar. Erişkin bir Clumber’ın günlük egzersiz ihtiyacı günde bir kaç kez “tut-getir” oyunu ile karşılen temelbilir. Yine de uzun yürüyüşler yapmayı seven insanlar için de uygun birer seçenektirler.

Bakımı

Tüyleri düzenli şekilde fırçalanmalı ve gerektiğinde makasla düzeltilmelidir. Kulaklar ve gözler de itinayla temiz tutulmalıdır.

Kökeni

Spaniellerin en ağırı olan Clumber Spaniel Dük Noailles tarafından 1768 dolayında Fransa’da üretildi. Devrim sırasında tehdit altında olduğundan köpeklerini İngiltere’ye, yakın arkadaşı Newcastle Dük’üne gönderdi. Burada Clumber mükemmelleştirilerek ilk defa 19. Yüzyılda showlarda sergilenmeye başlandı. Prens Albert, Kral Edwardd VII ve oğlu Kral George V gibi bir kaç soylu bu ırka özel ilgi göstermiştir. Clumber Spaniel kimi zaman guruplar halinde kimi zaman ise tek başına sert arazide sülün ve bıldırcın avında kullanılır. Diğer spaniellerle karşılaştırıldığında çok daha yavaş olmasına karşın sessiz ve dikkatli bir avcıdır. Ayrıca vurulan avı geri getirmeye de eğitilebilir. Clumber Spaniel AKC tarafından kabul gören ilk köpek ırklarından birisidir. Tarihi hakkında çok net bilgiler olmasa da Basset Tazısı ve St. Bernard üretiminde kullanılmış olabilir. Nadir bir ırktır.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik ***
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı **
Oyunculuk ****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 41 – 51 cm
Yükseklik Dişide 41 – 51 cm
Kilo Erkekde 25 – 39 Kg
Kilo Dişide 25 – 39 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Kalın, Yumuşak, İpeksi.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Gerektiğinde makas traşı yapılır, Kulaklar ve gözler temiz tutulmalıdır.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Beyaz üzerine Sarı, Portakal rengi lekeli.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Kibar, Sevimli, Zeki, İyi huylu, Tek bir kişiye bağlanma eğilimi vardır, Bazen inatçı olabilirler.
Kötü Huyları Bazen inatçı olabilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Avcı, İz sürücü.
Yaşadığı iklim Soğuk İklim
En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Katarakt, Entropion, Gıda ve pire alerjisi.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Sportif
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC,(GB), UKC
Kökeni İngiltere
 

E-Bülten