Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Curly Coated Retriever

Kıvırcık-tüylü Retriever büyük, sağlam, atletik bir Retriever ırkı olup en belirgin özelliği küçük ve sık buklelerden oluşan kıvırcık kürküdür. Bu dikkatCurly Coated Retriever çekici kürk yapısı onu buzlu sularda ve dikenli çalılarda yaralanmaktan korur.
Küçük kulaklarından kuyruğa kadar vücudun her tarafı bı sıkı buklelerle kaplıdır. Sadece yüz, arka bacaklarda diz eklemi arkası ve bacakların ön kısmındaki tüyler düzdür. Sırtı düz ve geniş, bacakları kaslıdır. Kafatası üçgen yapılı ve uzundur. Burun giderek daralan bir yapıdadır. Burun ucu tüyleri siyah olan köpeklerde siyah, koyu kızıl olanlar da amber ya da kahverengidir. Küçük olan kulakları düşük durur. Gözleri siyah ya da kestane rengindedir. Kuyruk uzunluğu diz hizasına kadardır ve düz tutulur.

Karakteri

Curly başa çıkılması kolay, sadık ve sahibini mutlu etmekten hoşlanan bir ırktır. Eğitime yatkın, zeka seviyesi yüksek bir köpektir. Fakat sıradan biri yerine erken yaşta gerekli eğitimi sağlayacak, üstünlük kurabilecek, kararlı ve deneyimli biri tarafından sahiplenilmelidir. Erken yaşta uygun biçimde sosyalleştirilmezse sonraki dönemlerde yabancılara karşı çekingen, hatta ürkek bir yaklaşım sergileyebilir. Genellikle çocuklar ile arası iyidir fakat oyun sırasında istemedende olsa küçük çocukları devirebilir. Yüzmeyi sever, iyi bekçilik yapar. İyi huylu sevecen karakteri sayesinde terapi köpeği olarak kullanılabilir. İleri itaat eğitimleri ve uzman eğitimlerde Golden Retriever kadar olmasa da başarılı bir ırktır. Gelişimi yavaş ırklardan bir tanesi olan Curly, yaklaşık 3 yaşından itibaren olgunlaşır.

Yaşam Ortamı

Curly-coated Retriever apartman yaşamı için öneri edilmeyen bir ırktır. Gereksinimlerine uygun bir hayat sürmeleri için çok büyük bir bahçe gereklidir. Arazide ve suda yorulmak bilmeyen bir Retriever, ev içinde ise sakin bir arkadaştır. Curly ailenin bir parçası olmaktan hoşlanır, tüm gün yalnız başına bahçede bırakılmamalıdır.

Egzersiz İhtiyacı

Çok enerjik ve istekli bir ırk olan Curly’nin mutlu ve huzurlu bir yaşam devam etmesi için çok fazla fiziksel ve zihinzel egzersiz yaptırılması gerekir. Bu amaçla yüzme ve atılan nesneleri getirme egzersizleri tercih edilmelidir.

Bakımı

Curly’nin kıvırcık kürkünün bakımı kolaydır. Yıkanması gerekir, fakat taramak ve fırçalamak bukleleri bozar. Fırçaladıktan sonra buklelerin düzelmesi için ıslatılır. Tüy değişimi döneminde daha sık fırçalanması gerekir. Orta derecede tüy döken bir ırktır.

Kökeni

Curly-coated Retriever bilinen en eski Retriever ırklarından birisidir. İngiliz kökenli bir ırk olan Curly 16. Yy.Da Close-curled English Water dog, Old Water Spaniel ve Newfoundlan ırkları arasında çaprazlamalar yapılarak elde edilmiş, hatta bazı verilere göre Irish Water spaniel, Labrador ve Poodle ırkları da kullanılmıştır. Sonuçta kökeni ne olursa olsun Curly son derece başarılı bir yüzücü ve retriever’dır (getirici). Özellikle ördek ve bıldırcın için uygun olan yumuşak ve nazik bir ağız yapısına sahiptir. Avustralya ve Yeni Zelanda’da popüler olmasına karşın ABD’ya ancak 1907’de gelmiş ve 1924’te AKC tarafından fotoğrafı olarak kabul edilmiştir.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma *****
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi *****
Eğitilebilirlik ***
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 63 – 69 cm
Yükseklik Dişide 63 – 69 cm
Kilo Erkekde 29 – 36 Kg
Kilo Dişide 29 – 36 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Kıvrık, İp gibi bukleli, Sık.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Banyo ihtiyacı fazladır, Profosyonel tüy bakımına ihtiyacı vardır.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Siyah, Koyu Kızıl.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Zeki, Sadık, Enerjik, Sahibini mutlu etmekten hoşlanır, Yüzmeyi sever.
Kötü Huyları
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Avcı.
Yaşadığı iklim Soğuk İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Epilepsi, Göz problemleri.
Yaşam Süresi 8 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Sportif
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC (GB), UKC
Kökeni İngiltere

 

E-Bülten