Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Dandie Dinmont Terrier

Dandie Dinmont Terrier yüksek olmaktan çok uzun bir köpektir. Güçlü başıDandie Dinmont Terrier belirgin ipeksi dik tüylerle kaplıdır. Bacaklar kaslı ve güçlüdür. Vücudu ile orantılı iri başı belirgin bir alın çıkıntısına ve siyah bir burna sahiptir. Dişler makas ısırışı ile kapanır ve o boyutta bir köpeğe göre iridir.
 Ela gözleri zeki ve canlılık dolu bir ifadeye sahiptir. Kuyruk 20-25 cm uzunluğunda ve dikey bir kavisle taşınır. Kuyruk kökü kalındır. Kendine has 5 cm’lik kürkü yumuşak ve sert tüylerden oluşur. Vücudun yan tarafındaki tüyler üstündekilerden daha yumuşaktır. Baş ve kulaklarındaki tüyler ise ipeksidir. Irk iki renkte olabilir, gri ve hardal rengi. Hardal rengi yavrular koyu renkli doğar ve erişkin bir hayli kızılın farklı tonlarına bürünür. Gri yavrular siyah ve ten rengi doğar. Erişkin gri Dandie’ler gri Schnauzer gibi bir renge sahiptir.

Karakteri

Dandie Dinmont eğlence sever ve sevgi dolu bir köpektir. Harika bir ev köpeği olabilir. Zeki, korkusuz ve bağımsızdır. Yabancılara karşı mesafeli ve ailesine karşı koruyucudur. Birlikte büyüdüğü sürece çocuklar ile arası iyidir. Dominantlık derecesi bireye göre değişir. Bazı erkekler diğer erkeklerle anlaşamaz. İki erkek köpeği bir arada tutmak akıllıca değildir. Diğer ev hayvanları ile de yalnız bırakılmamalıdır. Birlikte büyütülürse ailenin kedisi ile anlaşabilir. Bu küçük köpeğin boyutuna göre çok büyük bir havlaması vardır. Eğitimi çok zor değildir. Yine de bir hayli inatçı olabilecekleri akılda tutulmalıdır.

Yaşam Ortamı

Dandie Dinmont Terrier apartman hayatı için uygun bir köpektir. Ev içinde orta derecede aktiftir ve küçük bir bahçe de yeterli olabilir. Bir kedi veya diğer bir hayvanın peşine takılacağından açık alanda tasmasız bırakılmamalıdır.

Egzersiz İhtiyacı

Bu ırk aile ortamına kolay adapte olur ve düzenli egzersizle zinde kalır.

Bakımı

Dandie Dinmont düzenli şekilde taranmalıdır. Profesyonel bir tüy bakımına da ihtiyacı vardır. Yılda bir iki kez ölü tüyler alınmalıdır. Bu ırk nerdeyse hiç tüy dökmez.

Kökeni

Dandie Dinmont İngiltere ve İskoçya arasındaki sınır bölgesinden çok eski bir terrier ırkıdır. Kemirgen avında çiftçilerce kullanılacak olan ve çingenelerce de beslenen nesli tükenmiş İskoç Terrier (günümüzün İskoç Terrieri ile karıştırılmamalıdır) ve Skye Terrier’den üretilmiştir. Dandie Dinmont adını 1800’lerde Sir Walter Scott’un ünlü romanı “Guy Mannering” ‘deki karakterden almıştır. Kemirgen avcısı özelliklerini hala korumaktadır. Dandie ayrıca tavşan, su samuru ve porsuk avında da kullanılır. İçgüdüsel olarak daima kusursuz bir fare avcısı olmuştur.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme ***
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış ***
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik **
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı **
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Küçük
Yükseklik Erkekde 20 – 28 cm
Yükseklik Dişide 20 – 28 cm
Kilo Erkekde 8 – 11 Kg
Kilo Dişide 8 – 11 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Yumuşak ve Sert Tüylerin karışımı, Baş ve kulaklarda ipeksi.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Gerektiğinde yıkanabilir, Kuru şampuan uygulanabilir, Profosyonel traş yapılmalıdır.
Tüy Dökümü Tüy dökmez
Taşıdığı Renkler Gri, Hardal rengi.
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, Zeki, Korkusuz, Bağımsız, Yabancılara mesafeli.
Kötü Huyları İnatçılık, Havlama.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Bilinen bir sağlık problemi yoktur.
Yaşam Süresi 12 – 15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 3), KC (GB), UKC
Kökeni İngiltere

 

E-Bülten