Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Danua

Danua, güçle asalet ve zerafetin birleştiği dev bir ırktır. Belirgin bir alınGreat Dane çıkıntısı ve iri burun delikleri ile uzun ve dar bir başa sahiptir. Boynu uzun, kavisli ve adalelidir. Ön bacakları yere dik basar.
Karakteri

Danua, kibar bir devdir. Mağrur, iyi huylu ve sevgi doludur. Çocuklara karşı sabırlıdır. Herkesi sever ve insanların çevresinde olmaktan hoşlanır. Fazla havlamaz ve yalnızca gerekli olduğunde saldırganlaşır. Kontrollü, sorumluluk sahibi ve güvenilirdir. Cesur ve sadık Danua iyi bir bekçi köpeğidir. Erken yaşta doğru sosyalleştirilerek saldırganlaşması önlenmelidir. Asla ailesini muhafaza etmeye cesaretlendirilmemelidir. Erişkinliğe ulaştığı 3 yaşından sonra o gerekli olduğunde harekete geçmeye zaten hazır olacaktır. Dev cüssesi sebebiyle kontrol edilebildiği küçük yaşlarda erkenden dikkatle eğitilmelidir. Bu dev köpeğe insanlarla özellikle de çocuklara yaslanmaması gerekli olduğu öğretilmelidir. Bazı Danualar köpeklere karşı saldırgandır. Yavruluğundan itibaren beraber büyütülürse diğer hayvan ve köpeklere karşı töleranslı olacaktır. Bu ırkın eğitimi biraz güç olabilir.

Yaşam Ortamı

Danuaya yeteri kadar egzersiz sağlandığı takdirde apartmanda da yaşayabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Danua bol harekete gereksinim duyar ve günde en az bir kez uzun bir yürüyüş yapmalıdır.

Bakımı

Kısa tüylerin bakımı kolaydır. Sert bir fırça ile taranması yeterlidir. Böylesine çok büyük bir köpeğin yıkanması güç olabileceğinden günlük tüy bakımı ile yetinilmelidir. Tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

Kökeni

MÖ 36 senelerinde bazı Yunan paralarının üzerine resmedilmiş köpek, bugünün Danua’sına çok benzemektedir. Danua köpek dünyasının Apollosu olarak tanınır. MS 407’de Almanya, İspanya ve İtalya’nın bir bölümü, yanlarında mastif benzeri kuvvetli köpeklerini de getiren Asyalılarca işgal edildi. Özellikle Almanya’da ayı ve yaban domuzu avında kullanılarak hayranlık kazanan bu köpekler için seçici üretim başladı. Köpekler İrlanda Tazısı ile çaprazlandı. Amaç, bugün Danua olarak tanınan güzel, büyük ve zarif bir köpek yaratmaktı. İngilizce “Büyük Danimarkalı” manasına gelen “Great Dane” olarak tanınsa da bu köpeklerin Danimarka ile ilgisi yoktur. Irk “Alman Mastifi” olarak da bilinir. İz sürme, bekçi köpekliği ve araba çekimi Danuna’nın yetenekleri arasındadır.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ***
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ****
Yabancılara davranış ****
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik ***
Koruma özelliği ****
Egzersiz ihtiyacı ***
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Dev
Yükseklik Erkekde 76 – 86 cm
Yükseklik Dişide 71 – 81 cm
Kilo Erkekde 54 – 72 Kg
Kilo Dişide 45 – 59 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Yumuşak, Düz, Parlak.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Açık Kahve, Çizgili, Siyah, Mavimsi Gri, Alacalı, Siyah – Beyaz.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Cesur, Sadık, Kibar, Mağrur, Güvenilir.
Kötü Huyları Erken yaşta doğru sosyalleştirilerek saldırganlaşması önlenmelidir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça diplazisi, Mide dönmesi, Tümörler, Kalp hastalıkları, Kuyruk yaralanmaları, Wobbler Sendromu ( CVI ).
Yaşam Süresi 10 Yıl
Diğerleri
Irk grubu İş Köpeği
Diğer İsimleri Deutsche Dogge, Danua
Bağlı Olduğu klüp AKC, UKC
Kökeni Almanya

E-Bülten