Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Labrador Retriever

Labrador Retriever yalnızca sarı, siyah ve çikolata kahverengisi olabilen kısaLabrador Retriever ve düz su geçirmeyen kürkü ile kuvvetli, dayanıklı ve hafif dikdörtgen bir köpektir. Geniş bir kafası, kuvvetli burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır. Gözler zeki ifadeli ve kestane veya ela rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. 

Karakteri

Labrador Retriever, duygusal ve sabırlı bir köpektir. Oldukça zeki, sadık, itaat etmeye hevesli ve hareketlidir. Özellikle de suda oynama bayılır. Çocuklara karşı olmak üzere kusursuz bir karakteri vardır. İnsanlarla olmayı çok sever ve ailesinin parçası olduğunu hissetmeye gereksinimi vardır. Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla bazıları mesafeli olabilir. Bu köpekler bekçi köpekliği yapabilir; ama her ne kadar bazılarının koruma yapmış olduğu bilinse de koruma köpeği değildir. Kendi başlarına çok bırakılırlarsa eşyalara zarar verici olabilirler. Labrador’a çok kuvvetli bir boynu olduğu için erken yaşta tasmasını çekmeden yürümesi öğretilmelidir. Yarışma kanından gelenler av kanından gelenlerden genelde daha ağır ve uysaldır. Av kanından gelenler daha enerjik ve hareketli olabilir. En iyi eşlik köpekleri genelde bu iki kanın karışımıdır. Bu ırk bir hayli popülerdir. Labrador, Golden Retriever’dan biraz daha dominant ve bağımsızdır. Av, iz sürme, vurulan avı geri getirmek, bekçi köpekliği, narkotik, körler ve sakatlar için rehber köpek, arama & kurtarma, agility ve itaat yarışmalarında başarılıdır.

Yaşam Ortamı

Labrador Retriever yeterli egzersiz olanağı tanındığında apartman hayatına da adapte olabilir. Yine de orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyacı vardır.

Egzersiz İhtiyacı

Labrador Retriever çalışmayı seven enerjik bir köpektir. Bol egzersize gereksinimi vardır. Labrador obur olabilir bu sebeple diyetine ve egzersiz düzeyine özen gösterilmelidir..

Bakımı

Kısa çifte kürkünün bakımı kolaydır. Düzenli fırçalama yeterli olacaktır. Orta derecede tüy döker.

Kökeni

Bir vakitler “St John Köpeği” diye bilinen Labrador Retriever en popüler köpek ırklarından birisidir. Kanada, Newfoundland’da geliştirilmiş bir ırktır. Labrador buzlu sulara atlayarak balıkçıların ağlarını kıyıya çekmek için eğitilirdi. 1800’lü senelerde Labrador’dan Ingiltere’ye getirilen köpeklerin vurulan avı geri getirme güdüleri daha güçlendirildi. Kibar ve sevgi dolu karakteri sebebiyle en iyi aile köpeklerinden birisidir. Eğitilebilirliği yüksek Labrador, uyuşturucu bulma, sakatlara rehberlik etme ve itaat yarışmalarında bir hayli başarılıdır.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme *****
Çocuklarla anlaşma *****
Yabancılara davranış *****
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik *****
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı *****
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 56 – 61 cm
Yükseklik Dişide 53 – 58 cm
Kilo Erkekde 27 – 34 Kg
Kilo Dişide 25 – 32 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Su geçirmez.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Sarı, Siyah, Çikolata Kahverengisi.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Duygusal, Sabırlı, Zeki, Sadık, İtaatkar, Hareketli, Suda oynamayı, Yüzmeyi sever.
Kötü Huyları
Yetenekli Olduğu Görevler Arama, Bekçi, Kurtarma, Polis.
Yaşadığı iklim Soğuk İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça ve Dirsek displazisi, Prograsiv Retinal Atrophy.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Sportif
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC (GB), UKC
Kökeni Kanada

 

E-Bülten