Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Malta Teriyeri ( Maltez Terrier)

Malta Terrieri sırtın yere kadar uzanan ipeksi düz beyaz kürkü ile küçük; Malta Terrieri ama sağlam yapılı bir köpektir. Alt kürkü yoktur ve tüyleri dalgalı ya da kıvırcık değildir. Parlak ve ipeksi kürkü 22 cm’e kadar uzayabilir.
Renk beyazdır; ancak açık fildişi rengi de kabul edilebilir. Uzun düşük kulakları ve kuyruğu sık tüylerle kaplıdır. Kuyruk sırt üzerinde kıvrık taşınır. Gözleri yuvarlak, koyu renkli ve göz kenarları yine koyu renklidir. Burun kısmı zarifçe uca doğru sivrileşir ve toplam kafa uzunluğunun 1/3’ünü oluşturur. Siyah bir buruna ve keskin bir alın çıkıntısına sahiptir. Düz sırt çizgisi ile vücut uzunluğu omuz yüksekliğine göre biraz daha fazladır. 

Karakteri

Malta Terrieri canlı, oyuncu ve hayat doludur. Sahibine karşı kibar, sevgi dolu ve sadıktır. Oldukça zekidir ve doğru biçimde ödüllendirilirse küçük numaralar öğrenebilir. Şüpheli durumlar karşısında iyi bir alarm köpeğidir. Diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Malta Terrieri dışarıda oynamaya bayılır; ancak su birikintilerini sevdiğinden eve gelince banyo şart olabilir. Bu köpekler dikkatsiz, çocuklara karşı huysuz olabilir ve bazıları zor tuvalet eğitimi alır. Bazen çok yemek seçici olabilir. Bu ırka karşı fazla şımartılıp aşırı korumacı olunmamalıdır. Aksi takdirde misafirlerden sahibini kıskanabilir.

Yaşam Ortamı

Malta Terrieri apartman hayatı için uygundur. Ev içinde bir hayli aktiftirler.

Egzersiz İhtiyacı

Malta Terrieri uzun park yürüyüşlerinden büyük keyif alır ve yaşlansa da uzun seneler aktif bir köpek olarak kalır.

Bakımı

Yumuşak ve uzun kürkün günlük fırçalanması büyük önem arzeder. Gözler ve ağız çevresi de lekelenmeye karşı hergün temizlenmelidir. Düzenli olarak kuru şampuanlama ile yıkanabilir. Kulaklar temiz tutulmalı ve düzenli şekilde içeride uzayan tüyler kısaltılmalıdır. Başının üstündeki tüyler genelde bir toka ile toplanır. Bazı köpek sahipleri tüyleri kısa keserek bakımını kolaylaştırır. Malta Terrieri hemen hemen hiç tüy dökmez. Bu da allerjik kişiler için uygun bir alternatiftir.

Kökeni

Bu çok eski ırk, Yunanlı filozof Theophrastus tarafından Malta’nın eski adı olan “Melita” ırkı olarak tanımı yapılmıştır. Minyatür spaniel ve poodle kanı karıştırılarak Italya’da üretilmiştir. İngiltere’ye Haçlı Savaşlarından dönen şövalyelerce getirildiğine inanılmaktadır. Irk özellikle de bayanlar arasında oldukça yaygındır. Malta’nın Romalı Valisi Publius, Malta Terrierini o kadar severdi ki onun bir fotoğrafını yaptırmış ve adına şiir yazdırmıştır. Bu gün Malta Terrieri çok sevilen bir pet ve kıymetli bir yarışma köpeğidir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış *
İtaat seviyesi ****
Eğitilebilirlik ****
Koruma özelliği *
Egzersiz ihtiyacı *
Oyunculuk *****
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Oyuncak
Yükseklik Erkekde 21 – 25 cm
Yükseklik Dişide 20 – 23 cm
Kilo Erkekde 3 – 4 Kg
Kilo Dişide 3 – 4 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Düz, Parlak, İpeksi.
Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Düzenli olarak kuru şampuanlama ile yıkanabilir, Beyaz rengi nedeniyle sık yıkama gerekir, Gözler ve ağız çevresi de lekelenmeye karşı her gün temizlenmelidir, Kulaklar temiz tutulmalı ve düzenli olarak içerde uzayan tüyler kısaltılmalıdır.
Tüy Dökümü Tüy dökmez
Taşıdığı Renkler Beyaz
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Canlı, Oyuncu, Sahibine karşı Kibar, Sevgi dolu, Sadık, Zeki, Küçük numaralar öğrenebilir.
Kötü Huyları Yemek seçici olabilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Kucak köpeği.
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Diz kapağı çıkığı, Fontanel’in (bıngıldak) açık kalması, Hipoglisemi, Hidrocephalus, Distichiasis, Entropion, Sağırlık, Tüylerin sırtta ayrıldığı çizgide deride güneş yanığı, Deri problemleri, Solunum problemleri, Göz problemleri, Diş problemleri.
Yaşam Süresi 15 Yıl ve Üzeri
Diğerleri
Irk grubu Oyuncak
Diğer İsimleri Maltese, Bichon Maltiase
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB), UKC
Kökeni Malta

 

E-Bülten