Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Perro de Presa Canario

Canary ırkı köpekler kuvvetli, güçlü köpeklerdir. Uzun, geniş, köşeli olan baş Canary Dogkareye yakın biçimdedir ve iri, belirgin bir kafa yapısı vardır. Burun, ağız ve çene kısımları enli, geniş yapıdadır.
Göğüs derin ve belirgindir. Kalça bölümü hafifçe yüksek biçimdedir. Bu ırk köpeklerin derileri kalındır. Renkleri kahverengi ve tonlarındadır. Vücutlarında kimi zaman beyaz işaretlerde görülür. Vücutları iri kemikli yapıdadır ve kuvvetli kaslara sahiptir. Gözleri genelde kırpışmış gibi hafif aralık bir şekildedir.

Karakteri

Bu ırk köpekler söz dinlemeye meyilli olmadıkları için, genelde kuvvetli, baskın karakterli, köpek doğasından anlayan sahipler tarafından kolay yetiştirilebilirler. Çünkü bu ırk Alfa ismi verilen erkek ve dişi köpeklerin önderliğini kabul etmiş olan bir ırk yapısına sahiptir. Bu sebeple de dominant bir sahibe ihtiyaç duyar.

Bu ırk köpeklerinin kökeni evcil değildir. Kökeni Arjantin’li olup, İspanya’da doğmuş bir ırkdır.

Canary’ler iyi birer bekçi köpekleridir. Göründüklerinden çok daha güçlü ve vahşi yapıdadırlar. Yanlış sahiplerin elinde, bir hayli tehlikeli olabilecek bu ırk, karakterini anlayacak sahip sayesinde hoş ve sadık bir dost olacaktır. Bu ırk köpekler ilk defa köpek sahibi olacak kişiler için uygun değildir.

Yaşam Ortamı

Büyük bir bahçe ya da araziye ihtiyaç duyar.

Egzersiz İhtiyacı

Bu ırkın vücut olarak formda kalabilmesi için düzenli şekilde egzersiz yapması gerekir.

Bakımı

Kısa ve sert tüyleri kolayca temizlenir. Tüylerini kalın, sert kıllı fırçayla fırçaladıktan sonra havlu parçası veya güderi yardımıyla parlatabilirsiniz. Gerektiğinde ıslatarak veya kuru olarak şampuanla tüy temizliğini yapılabilir. Bu ırkın tüy dökümü orta düzeydedir.

Kökeni

Canary dog’ların kökeninin bugün soyu tükenmiş olan Bardino Majero ile İngiliz Mastifflere dayanan melez bir ırk olduğu zannedilmektedir. Bu ırk, 1800’lü senelerde Canary Adası’nda köpek dövüşleri için yetiştirilmiştir. O vakitler köpek dövüşleri çoğu Avrupa ülkesinde yaygın ve popüler bir eğlence aracıydı. Canary dog’lar da özellikle dayanıklı ve kuvvetli yapıları sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilerek yetiştirilmiştir.

İrlanda gibi diğer pek çok ülkede oldukça yaygın olmamakla beraber açık alanlarda yapılan köpek dövüşleri, Canary Adası’nda ringlerde yapılmıştır.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme **
Başka petlerle geçinme **
Çocuklarla anlaşma **
Yabancılara davranış **
İtaat seviyesi **
Eğitilebilirlik ***
Koruma özelliği *****
Egzersiz ihtiyacı ****
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Büyük
Yükseklik Erkekde 65 cm
Yükseklik Dişide 60-65 cm
Kilo Erkekde 40-60 Kg
Kilo Dişide 40-60 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Kısa ve Sert
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulaması veya banyo yaptırılabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Koyu Gri, kahve rengi, açık kahverengi üzerine benekli ve çizgili, sarı olarak bir çok renkte görülebilir. Arasıra beyaz beneklerin görülmesi de normaldir.
Irk Özellikleri
Kişilik Başına buyruk ve dominant
Kötü Huyları İyi eğitilmezse vahşi ve saldırgan olabilir
Yetenekli Olduğu Görevler Bekcilik
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar
Yaşam Süresi 13-15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Sportif
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp APRI
Kökeni Arjantin
 

E-Bülten