Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

DSÖ, koronavirüsün insandan hayvan dostlarımıza geçtiğini bildirdi

DSÖ, koronavirüsün insandan hayvan dostlarımıza geçtiğini bildirdi
28 - Temmuz - 2021

Koronavirüs ile mücadele kapsamında dünya çapında aşılama kampanyaları aynı hızla devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) covid-19ün insanlar ve hayvanlar arasında nasıl yayıldığı konusunda açıklama geldi.

"İNSANDAN HAYVANA BULAŞMA BULGULARI BULUNUYOR"

DSÖ'nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic yapmış olduğu açıklamada, covid-19ün insanlardan kedilere, köpeklere, vizonlara, rakun köpeklerine, aslanlara ve kaplanlara bulaşabildiğini ifade etti. DSÖ'nün covid-19ün diğer hayvanlar üstündeki etkilerini araştırdığını aktaran Vujnovic, "Koronavirüs esas olarak insandan insana bulaşma yolu ile yayılıyor, ancak covid-19 zoonotik bir virüs olması sebebiyle insandan hayvana bulaşma bulguları bulunuyor" diye konuştu.


"İNSANLARLA TEMAS EDEN BİRKAÇ HAYVANIN TESTİ POZİTİF"

Ara taşıyıcının henüz tanımlanmadığını belirten Vujnovic, "Aralarında vizon, köpek, evcil kedi, aslan, kaplan ve rakun köpeklerinin de bulunduğu enfekte insanlarla temas eden birkaç hayvanın covid-19 testlerinde pozitif sonuç tespit edildi. Virüsün diğer hayvan türleri üstündeki etkisini inceleme süreci ise devam etmektedir" dedi.

"KORONAVİRÜS HASTALARI HAYVANLARLA TEMASI SINIRLANDIRMALI"

Koronavirüs testlerinde pozitif sonuç alan kişilere evcil hayvanlarla temasını sınırlamaları tavsiyesinde bulunan Vujnovic, "Şu anda covid-19 hastalarının ve risk altındaki kişilerin evcil ve diğer hayvanlarla temaslarını sınırlamaları öneriliyor. Koronavirüs, insan ve hayvan popülasyonları arasında hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişiklikler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir" dedi.

Vujnovic ayrıca, diğer potansiyel hayvan rezervuarlarını tespit etmek ve gelecekteki salgınlardan kaçınmak için hangi hayvanların virüse en duyarlı olduğunu anlamanın önemli olduğuna dikkat çekti.

E-Bülten