Telefon Et
time

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

phone

Telefon 05442861971

Sokaktaki canlara protez ve bakımlar sorunlar bitmiyor

Sokaktaki canlara protez ve bakımlar sorunlar bitmiyor
28 - Temmuz - 2021

“Yaşam merkezimizde darbeye, şiddete bağlı travma yaşamakta olan, kurşunlanmış, baltalı saldırıya uğramış, kulakları, patileri kesilmiş, köpek dövüşlerinde kullanılmış, tecavüz ve tacize uğramış pek çok hayvan var. Bu hayvanlar, insanlarca bu denli zarar gördükleri halde buraya geldikten sonra yine bir insan tarafından sevilmeyi öğrenebiliyorlar. Çünkü köpeklerin, insanlardan en büyük farkı art niyetleri olmaması ve kötülüğü çok çabuk unutabilmeleri. Hafızalarında kötülüğü tutup, insanlardan intikam alma gibi bir duyguları yok. Onlar sevgiye sevgiyle kısa bir süre içinde karşılık verebiliyor.”

Ardahan’da, 2019 senesinde dövüştüğü köpeğin sahibi tarafından devamlı kazandığı gerekçesi ile baltalı saldırıya uğrayan Kangal cinsi köpeğin, omurgasında balta yarasına bağlı kocaman delikle yaşam merkezine getirildiğini anlatan Sarıkoca, “Ağır yaralı olarak gelen köpeğimizin çok şükür tedavisi tamamlandı. Yaşadıklarına rağmen insan canlısı bir köpek olarak hayatına devam ediyor. Çünkü bir köpek siz ona ne verirseniz onu alıyor. Bir köpeği nasıl yetiştirirseniz davranışı da buna bağlı şekilleniyor” dedi.

Kulakları makasla kesilip, şiddet uygulanmakta olan Pitbull cinsi 'Turbonaz’ın dramını da anlatan Sarıkoca, “'Turbonaz'ın bizlere gelene kadar ne yazık ki yaşamadığı sıkıntı kalmamış. Dişi olduğu için üretimde adeta fabrikasyon usulü kullanılmış. Kulakları büyük ihtimalle makasla kesilmiş. Köpek dövüşlerinde kullanılmış, geldiğinde dövüşlerden kalan pek çok yarası ve izi vardı. Tedavi gördüğü halde izlerin bir bölümü hala duruyor. Bir deri bir kemik olarak bizlere gelen 'Turbonaz', dövüş köpeklerinin önüne dişleri çekilerek yem olarak atılmış. Bugüne kadar pek çok sıkıntı yaşamasına rağmen insanlarla hiçbir problemi yok. İlk defa gördüğü insanlara bile göbeğini açar, kuyruk sallar, kendini sevdirir. Aslında Pitbull'lar saldırgan, deniyor; 'yasaklı ırk' olarak adlandırılıyor fakat bunun sorumlusu da insanlar” ifadelerini kullandı.

E-Bülten