Ankara Kedisi Özellikleri


Ankara Kedisi Özellikleri

Ankara kedisi özellikleri ile ilgili olarak Ankara kedisi sahibi olmak isteyen kişilere ya da yeni bir Ankara kedisi almış olanlara ilk başta bu kedilerin son derece atletik ve çevik olduklarını belirterek bu konuya bir giriş yapabiliriz. Ankara kedileri evde bulduğu her deliğe girebilen ve evin altını üstüne getirme huyuna sahip olan kedilerdir. Aynı zamanda bir o kadar da cana yakın kedilerdir. Onlara mutlaka zaman ayırıp sevmeniz ve ilgilenmeniz gerekir.

Ankara Kedisi Özellikleri
Ankara Kedisi Özellikleri

Ankara kedisi son derece zeki bir kedi türü olarak karşımıza çıkar. Sahiplerine son derece bağlı olan Ankara kedileri, Van kedisinin tam tersi bir özellik olarak sudan pek fazla hoşlanmazlar. Ankara kedileri genel olarak sahibinin yanından ayrılmak ister ve evin her alanında bulunmaya çalışır. Ayrıca dış görünüş itibariyle de son derece güzel ve alımlı olan bu kediler, son derece atletik bir vücut yapısına sahiptir.

Kedimin Ankara Kedisi Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedimin Ankara kedisi olduğunu nasıl anlarım diye soracak olursanız ilk görüşte anlaşılabilecek bir takım özelliklerinden söz etmek mümkün olacaktır. Son derece kaslı bir vücut yapısına sahip olan Ankara kedileri, aynı zamanda uzun tüylere sahiptir. Ortalama bir kafa büyüklükleri vardır ve üçgen bir buruna sahipleridir. İri iri, yuvarlak gözleri vardır.

Ankara Kedisi Özellikleri
Ankara Kedisi Özellikleri

Ankara Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Ankara kedileri kaç yıl yaşar konusunda da Ankara kedisi sahiplerinin bir takım kaygılı soruları bulunmaktadır. Ankara kedileri için genel olarak bilimsel verilere ve istatistiksel bilgilere dayalı olarak 12 ile 18 yıllık bir yaşam süresinden söz etmek mümkün olacaktır. Kedinizin sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürmesini istiyorsanız mutlaka rutin veterinerlik kontrollerini yaptırmayı unutmamaya özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda vitaminli mamalar alarak gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Gerekli olan tüm aşılarını zamanında yaptırmak da kedilerin uzun ömürlü olmasına karşı yapılması gereken en önemli şeylerden biri olarak tüm kedi sahipleri tarafından bilinmelidir.

Ankara Kedisi Tüy Döker Mi?

Ankara kedisi tüy döker mi sorusu genel olarak çok fazla ve uzun, kabarık tüylere sahip olduğu için çok fazla tüy döktüğü düşünülerek sorulmaktadır. Fakat bu kediler çok az tüy döken kedilerdir. Haftada bir ya da iki gün tüylerini taramanızı tavsiye ederiz.

Ankara Kedisi Evde Yalnız Kalır Mı?

Ankara kedisi evde yalnız kalır mı? Genel olarak kediler evde yalnız kalabilir. Ama yine de bu sürenin 2 günden daha fazla olması, kedinin bunalıma girmesine sebep olabilir. Çünkü bu kedi türü sahibiyle hoş vakit geçirmeyi çok sever ve sürekli olarak oyun oynamak ister. Aynı zamanda da Ankara kedileri aşırı derecede ilgi istedikleri için çok fazla evde tek başına bırakmamanızı ve yeterli ilgiyi göstermenizi tavsiye ederiz.