Avrupa Kısa Tüylü Kedi


Avrupa Kısa Tüylü Kedi

Avrupa kısa tüylü kedi hangisidir, özellikleri nelerdir, bakımları nasıl yapılır gibi birçok konu günümüzde en çok merak edilen detaylar arasında yer almaktadır. Bu kediler daha çok European Shorthair olarak bilinen kedilere verilen bir isimdir. Tipik olarak daha çok sokak kedilerine benzer özellikler göstermelerinden ötürü de sokak kedilerinden ayırt etmek onları neredeyse imkansız denecek kadar azdır.

Sevecen ve oyuncu bir yapıları varken bir yandan da çok sakinlerdir. Fakat yabancı olan kişilerden hoşlanmadıkları da bilinen bir gerçektir. Dışarı çıkma eğilimleri sürekli olsa bile European Shorthair kedileri dışarı çıktıkları zaman da çok korkar. Bu kedilerin üstün zekaları olmasından ötürü de kendileri kapıları açarak dışarı çıkabilirler. En eski cinslerden birisi olarak bilinen bu kediler bakımları da çok kolay olmasından ötürü herkesin rahatlıkla sahiplenebilecekleri bir kedidir.

Eskişehir Veteriner Kliniği olarak 7 gün 24 saat yanınızdayız!

European Shorthair Kedisi Ne Kadar Yaşar?

European Shorthair kedisi ne kadar yaşar sorusu da birçok kişi için en önemli olan konular arasında yer alır. Bu kediler daha çok 16 ila 18 yaşlarına kadar rahat bir şekilde yaşarken yirmili yaşlar üzerine de rahat bir şekilde çıkabildikleri gözlenmektedir. 1983 yılından bu yana kadar tanınan bir kedi olsa bile bu cins isimlerini ilk olarak 2007 yılında almışlar ve hayatımızın birçok alanında yer almaya başarmıştır.

European Shorthair Kedisi Tüy Döker Mi?

European Shorthair kedisi tüy dökme oranları da normale oran ile diğer kedilerden daha az olduğu bilinmektedir. Bu kediler daha çok mevsim geçişleri sırasında normale oran ile biraz daha fazla tüy dökme oranları artsa bile normal zamanlarda çok az tüy dökmeleri de bilinen konular arasında yer almaktadır.

Kedilerin tüy dökme oranlarını en aza indirmek için normalde günlük taranması gerekiyor olsa bile bu kedilerde haftada bir ila iki kere taramak dahi yeterlidir. Fakat mevsim geçişleri sırasında düzenli olarak her gün taranmasına özen göstermek gerekir.

Avrupa Kısa Tüylü Kedi
Avrupa Kısa Tüylü Kedi

European Shorthair Bakımı

European Shorthair bakımı genel anlamda en kolay olan kedilerden bir tanesidir. Seçici yapılarının olmaması onların rahat bir hayat sürmesine olanak sunmaktadır. Mamaları düzenli olarak bir yerde olduğu zaman sahiplerini yormak nedir bilmeden direk giderek mamalarını yerler ve su içme konusunda onlar kadar anlayışlı kediler yoktur denilebilir.

Suya karşı çok ilgilerinin olmasından ötürü neredeyse her mama yemenin ardından su içmeye gittikleri de gözlenen konulardan bir tanesidir. Cins olarak yer alan bu kediler insanların en iyi arkadaşları olurken pek fazla sağlık sorunları yaşamazlar. Diş eti ve diş bakımları düzenli olarak yapıldığı zaman bu kedilerde sağlık sorunu yaşanması neredeyse imkansız denilebilir.

Bakım sırasında kullanılan malt macunlar daha da sağlıklı bir halde olmaları için en etkili olan konulardandır.