Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Evcil Hayvan Alacaklara Tavsiyeler

Evcil Hayvan Alacaklara Tavsiyeler


Evcil Hayvan Alacaklara Tavsiyeler

Evcil hayvan alacaklara tavsiyeler adlı bu yazımızda evcil hayvan bakımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken bir takım önemli hususlardan söz edeceğiz.

Evcil hayvan beslemek isteyen pek çok kişi bu süreçte hazırlıklı olması gereken şeyleri göz ardı etmektedir. İlk olarak bu yazımızda evcil hayvan beslemenin püf noktalarını ve bu hayvanlara neler yapılıp yapılmaması gereken şeyler ile ilgili tüm detaylı bilgiyi aktaracağız. Bazı insanlar evcil hayvan beslemenin sadece hayvanla oyun oynamak ya da evde öylece duran ve sadece karnını doyurmak olduğunu düşünmektedir.

Ancak evcil hayvan beslemek aslına bakacak olursak hiç de o kadar kolay bir şey değildir. Bu sebeple evde evcil hayvan beslemek istiyorsanız ilk olarak almak istediğiniz hayvanın her şeyiyle tam olarak ilgilenip ilgilenemeyeceğinizi ve bu hayvanların tüm ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağınızı etraflıca düşünmeniz son derece büyük bir önem taşır.

Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanlar hangileridir ya da hangi hayvanlar evde beslenebilir? Evde beslenebilecek hayvanlar genel olarak köpek, kedi, tavşan, kuş, hamster ya da civciv olabilir. Eğer ki apartman dairesinde oturuyorsanız saydığımız bu hayvanlar evde çok rahat beslenebilir.

At, eşek, koyun, keçi ya da tavuk da evde beslenebilen hayvanlardır fakat bu hayvanları evde apartman dairesinde beslemek pek de mümkün olan bir şey değildir. Bunun için bahçe gibi ayrı bir bölgeniz olması gerekir. Mesela evde at ya da eşek beslemek istiyorsanız çiftlik ya da köy evinde oturmanız gerekir. Tavuk için ise evinizin bahçesinde ya da balkonda kümes yapabileceğiniz bir alanınız olması lazım.

Evcil Hayvan Alacaklara Tavsiyeler
Evcil Hayvan Alacaklara Tavsiyeler

Evcil Hayvan Sahiplendirme

Evcil hayvan sahiplendirme konusu evcil hayvan sahibi olmak isteyen kişiler için çok önemlidir. Evcil hayvanları hayvan satan bir dükkândan parayla almak o hayvanın bir mal gibi alınıp satılması olacaktır. Bu sebeple evcil hayvanları sahiplenmek son derece büyük bir önem taşır.

Evde Köpek Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde köpek bakımı nasıl olmalı? Evde köpek beslemek için gerekli olan ortam ne tür bir yerdir? Köpek nasıl beslenir gibi pek çok soru evde köpek beslemek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Evde köpek beslemek için en başta almak istediğiniz köpeğin cinsine karar vermeniz gerekir. Yasak olmayan ırklar arasından sizin için en uygun olan köpek cinsine karar vermekle başlayabilirsiniz.

Evde köpek beslemenin en önemli püf noktalarından biri köpeğin mamasını saatli verip tuvalet eğitimini de doğru bir şekilde verdikten sonra ilgiyi de eksik etmemektir. Ancak en önemlisi, iç dış parazit ya da gençlik hastalığına yakalanmaması için yapılan bir takım aşıları aksatmamaktır. Köpekler her sabah aynı saatte dolaşmaya çıkartılmalıdır. Köpeğin temizliği de son derece önemli bir durumdur. Tüm bunların yanı sıra düzenli olarak veteriner kontrolü altında tutulması da gerekir.

Evde Kedi Beslemek

Evde kedi beslemek pek çok kişinin tercih ettiği bir şeydir. Evde köpek beslemeye göre kedi biraz daha kolay olacaktır. Kedilerin mamasını ve suyunu eksik etmediğiniz sürece kediler evde bir iki gün yalnız kalabilir. Fakat evde kedi bakımı ile ilgili en önemli şeylerden biri aşılarını tam olarak yaptırmak ve kısırlaştırmaktır. Kumunu da düzenli olarak temizlemek kötü koku yapmaması bakımından önemlidir.