Evcil Uzun Tüylü Kedi Evcil uzun tüylü kedi tabiri pek çok farklı kedi cinsine uygun olarak algılanabilir. Bu noktada Selkrik Rex ve İran kedisi akıllara gelecektir. Aynı zamanda Amerikan Curl cinsi kedileri de evcil uzun tüylü kedi şeklinde tanımlamak mümkün olacaktır.  Kedilerin pek çoğu için uzun tüylü ve evcil olduklarını söyleyebiliriz.

Eskişehir Veteriner Kliniği olarak 7 gün 24 saat yanınızdayız!

 Afrika kıtasından Avrupa’ya kemirgenleri ortadan kaldırmak için ve bu sayede erzak depolarını sağlıklı bir şekilde tutabilmek için getirilmiş olan bu Kediler dünyanın her bir bölgesine günümüzde yayılmış durumdadır. Özellikle de son yıllarda insanların pek çoğunun kedi beslediğini ve sahiplendiğini görmekteyiz. Son derece şirin bir görünüme sahip olan evcil, uzun tüylü kediler oyun oynamayı çok sever ve sürekli olarak hareket halinde olmak isterler.

 Uzun Tüylü Kedi Bakımı Zor Mu?

Uzun tüylü kedi bakımı zor mu konusunda bu tür bir kedi sahiplenmek ya da satın almak isteyen kişilerin son derece büyük bir merakta olduğunu görmekteyiz. Kısa tüylü kedilerle kıyaslayacak olursak uzun tüylü kedilerin biraz daha zor bir bakıma ihtiyaç duyduğunu söylemek mümkün olacaktır. Çünkü uzun tüylü kedilerin tüylerinin kısa tüylü kedilere göre çok daha sık bir şekilde taranması gerekiyor. Ancak bazı kediler tüylerini taratmakla zorluk çektirebilir. Kedinin tüylerini tarayacağınız zaman bir anda hırçınlaşıp ona kötü bir şey yapacağınızı düşünerek üstünüze atlayabilir ya da tüylerinin taranmasından hiç de hoşlanmıyor olabilir.

Evcil Uzun Tüylü Kedi

Tüy dönemi dışında hemen hemen her gün bu kedilerin tüylerini taramak gerekir. Bu açıdan bakıldığı zaman da uzun tüylü kedi bakımı biraz daha zor olarak algılanabilir.

 Uzun Tüylü Kedilerin Tüyü Kesilir Mi?

 Uzun tüylü kedilerin tüyü kesilir mi? Uzun tüylü kedilerin tüy toplulukları vücutlarında biriktiği zaman terlemeye ve dolaylı olarak da zamanla bir takım cilt rahatsızlıklarının meydana gelmesine sebep olur. Bu sebepten dolayı da kedilerin uzun tüylü olanlarının belli bir zaman zarfı içerisinde mutlaka tıraş edilmesi gerekir.

 Uzun Tüylü Kediler Tüy Döker Mi?

 Uzun tüylü kediler tüy döker mi konusunda da bir takım inanışlar söz konusudur. Genel olarak bu kedilerle ilgili olarak tüyleri uzun olduğu için çok daha fazla tüy döktükleri konusunda bir algı vardır. Fakat bu konuda doğrusunu söylemek gerekirse uzun tüylü kedilerin kısa tüylü kedilere göre çok daha fazla tüy döktüğü yüzyılın en büyük yalanlarından biridir. Çünkü tüy dökme durumu kediler için ırklara bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durum şeklinde karşımıza çıkar. Yani bu açıdan bakacak olursak Belki de kısa tüylü bir kedinin uzun tüylü bir kediden çok daha fazla tüy döktüğü düşünülebilir. Eğer ki evde kedi beslemek istiyorsanız uzun tüylü bir kedi ile kısa tüylü bir kedi tercih etmek arasında da kalmışsanız bu durumda kedilerin kısa ya da uzun bir ölçüye sahip olup olmadıklarının yanı sıra daha çok cinslerine bakmanız ve bu konuda bir araştırma yapmanız gerekecektir.