Evde Kedi Yemi Tarifi


Evde Kedi Yemi Tarifi

Evde kedi yemi tarifi artan mama fiyatları karşısında birçok hayvan dostunun araştırdığı bir konu olarak yer almaktadır. Hem mamalar için gelen KDV oranları hem de fahiş fiyat artışları resmen sokak ya da ev hayvanlarının beslenmeleri konusunda zorluklar çekilmesine neden olmaktadır. Hem daha sağlıklı olması hem de daha uygun fiyatlar ile meydana gelmesi için de birçok kişi evde kedi maması yapımı aşamaları nelerdir ya da hangi malzemeler gereklidir gibi konuları merak etmektedir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Evde kedi maması yapmak bir yandan kedilerin besin ihtiyaçlarına göre daha rahat ayarlanabilecek olmasından ötürü de daha çok tercih edilmektedir. Bu alanda birçok mama yapma yöntemi ve tarifi vardır.

Evde Kedi Yemi Tarifi
Evde Kedi Yemi Tarifi

Evde Kedi Maması Tarifi 1

Evde kedi maması tarifi için gerekli olan malzemeler;

 1. 400 gram dana eti veya kıyması,
 2.  250 gram (4 baş sap) brokoli,
 3. 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya ayçiçeği yağı olarak malzemeler gerekli olmaktadır.

Et ya da kıyma hangisi tercih edilirse yıkanan brokoliler ile beraber ortalama olarak 1,5 litre su yardımı ile haşlamak gerekir. Haşlama işlemlerinin tamamlanmalarının ardından yağ da eklenerek püre kıvamı alana kadar iyi bir karıştırma işlemi gerekli olmaktadır. Et haşlanması tercih edilirse de bunları küçük olan parçalara ayırarak bir yandan da brokoli ile karıştırmak ve blender yardımları almak sürecin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

Evde Kedi Maması Tarifi 2

Evde kedi maması tarifi için gerekli olan malzemeler;

 1. 400 gram hindi eti
 2. 1 adet patates
 3. 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapım aşamaları sırasında patates soyulur ve küp halinde doğranır. Hindi eti ile beraber kısık ateş üzerinde pişirmesi sağlanır. Etler küçük olan parçalara ayrılması sağlanır ve yağ da eklenerek tüm malzemeler biri birine geçene kadar iyice karışım aşamaları sağlanır.

Evde Kedi Maması Tarifi 3

Evde kedi maması tarifi için gerekli olan malzemeler;

 1. 400 gram alabalık ya da istavrit tarzı herhangi bir balık
 2. 2 ila 3 sap kadar da ıspanak

Balıklar ile küçük parçalar haline getirilen ıspanaklar yarım litre kadar su ile kısık ateş üzerinde pişme aşamaları da yerine gelir. Haşlanma ardından balıkta kılçık varsa bunlar temizlenir ve tüm malzemeler çatal yardımı ile ezilerek hazır bir hale getirilir

Evde Kedi Maması Tarifi 4

Evde kedi maması tarifi için gerekli olan malzemeler;

 1. 400 gram hindi eti
 2. 1 adet havuç
 3. 1 adet kabak
 4. 3 sap ıspanak

Tüm malzemeler ince bir şekilde kıyılır ve 2 litre su ile tek bir tencerede haşlanır. Ardından çatal yardımı ile ezilir ve kedilere ılık bir hale geldiği zaman da servis edilir.