Evde Köpek Yemi Tarifi


Evde Köpek Yemi Tarifi

Evde köpek yemi tarifi nasıl yapılır, evcil hayvanları beslemek için hangi adımlar takip edilir gibi birçok soru en çok araştırılan konular arasında yer alır. Kediler gibi köpekler de evlerde hazır olan mamalar ile beslenebilecekleri gibi ebeveynlerin yedikleri yemekleri yiyebilirler. Fakat bunlar tüylerinde dökülme gibi farklı sorunların meydana gelmesine de neden olabilir. Bu yüzden de kedi ve köpekler için evde onlara uygun mamaların yapılması gerekir. Bu mamalar sayesinde herkes rahatlıkla evlerinde köpeklerini besleyebilirler.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Evde köpek maması yapımı için birden fazla tarif vardır. Bu tarifleri gelin beraber inceleyelim.

Evde Köpek Yemi Tarifi
Evde Köpek Yemi Tarifi

Evde Köpek Maması Tarifi 1

Evde köpek maması tarifi için gerekli malzemeler;

  1. Bayat etmek
  2. Kemik
  3. Elma sirkesi olarak öne çıkar.

Kemiklerin daha hızlı pişmesi için tencere içerisinde kemik miktarına göre ortalama olarak 2 ila 3 litre su ile kaynatılır. Ardından da doğraması yapılan bayat ekmekler hazır hale getirilir. Ocaktan alınan kemikler ılık bir hale gelmesi sağlanır. Ardından da ekmekler kemik içine atılır ve ortalama olarak 1 ila 2 yemek kaşığı kadar sirke eklenir. Sirke köpeklerde genel olarak ağız kokusu olmasına engel olurken ağız içi sağlık sorunlarını yok eder. Ama tek başlarına sirke vermek yerine mamalar içerisinde vermek gerekir. Mamalara tercihlere göre farklı sebzelerin eklenmesi de sağlanabilir.

Evde Köpek Maması Tarifi 2

Evde köpek maması tarifi için gerekli olan malzemeler;

  1. 500 gram dana, tavuk ya da hindi kıyması
  2. 1 su bardağı kadar kuru fasulye
  3. 1 kabak
  4. 1 adet havuç
  5. Birkaç dal ıspanak
  6. 1 adet yumurta

Yukarıda yer alan malzemelerin olması gerekir. Kabak ile havuçlar küp halinde doğranır. Ispanaklar da bir güzel yıkanır ve ince bir şekilde kıyılır. Ardından da fasulye bir gece önceden suya koyularak beklenir ve sabah suyu süzülerek üstü geçene kadar su eklenerek bir tencere yardımı ile haşlanır.

Geniş bir tencere içerisine kıyma, doğranan sebzeler, kıyılan ıspanak ve haşlanan fasulye koyulur. Üstünü geçecek kadar su eklenir ve kısık ateş yardımı ile ortalama olarak 30 dakika işer. Ardından da tahta kaşık yardımı ile karışarak bir yumurta kırılır ve yeniden karıştırılır.

Ilık bir hale geldiği zaman servis edilir.

Köpeklerin yemek yeme zevkleri çok farklı olabileceği için bazı köpekler sebzeli gıdaları daha çok sevebilirken bazı köpekler de daha çok etli olan gıdaları tercih edebilir. Bu yüzden de üretimler sırasında birçok kişinin dikkatli bir şekilde her bir adıma dikkat etmeleri, bu adımlar sayesinde de kişilerin kendileri için en uygun olan yöntemleri yerine getirmeleri gerekir. Bu sayede herkes kendileri için köpeklerine en uygun olan besinleri yapabilirler.