Evde Kuş Yemi Tarifi


Evde Kuş Yemi Tarifi

Evde kuş yemi tarifi daha çok yem alarak masraf etmekten ziyade evlerde yapmak isteyen kişilerin ilk tercihleri olmaktadır. Bu yemlerin hazırlanmaları için ilk olarak besin kaynaklarının çok dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Dengeli karışımlar kuşların daha sağlıklı olması açısından etkili olacağı için blender yardımı ile hazırlanan besinler öne çıkmaktadır. Ufak hale getirilerek kaplara yerleştirmek kuşların daha rahat tüketim aşamalarına etki eder.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Sağlıklı olarak evlerde hazırlanan yemler kuşların daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Özellikle evlerde yapılan yemlerin içerisinde belirli besinlerin olmasına özen göstermek gerekir. Yumurta kabuğundan haşlanmış yumurta ya da havuca kadar birçok malzeme ile evde kuş yemi yapmak kolay bir yöntem olacaktır.

Evde Kuş Yemi Tarifi

Evde kuş yemi yaparken dikkat edilmesi gerekenler kısmında ilk sırada dengeli besin seçimleri gelmektedir. Bu yüzden de kişilerin çok dikkatli olmaları gerekir. Böylece istenilen besin değerleri ile kuşların çok daha sağlıklı olmaları ve kendileri için en uygu olan yemleri hazırlamaları da ek masraflarda kurtularak daha sağlıklı olmaları için etkili olmaktadır.

Evde Ballı Kraker Kuş Yemi Tarifi

Evde ballı kraker kuş yemi tarifi için gerekli olan malzemeler;

  1. -Kuş Yemi
  2. -Tatsız Jelatin
  3. -Mısır Şurubu (Mısır şurubu yerine bal ve toz şeker karışımı kullanmanızı öneririm)
  4. -Pipet
  5. -Yağlı Kağıt
  6. -Sicim İp
  7. –Su olarak yer almaktadır.

Evde ballı kraker kuş yemi yapmak için ilk olarak boş bir kabın içerisine yarım su bardağı boyutlarında sıcak su üzerine iki paket jelatin boşaltılması ve karışması gerekir. Ardından da karışımların üst kısmına yarım su bardağı daha soğuk su eklenerek toplam su miktarının bir su bardağı kadar olmaması tamamlanır.

Jelatinlerin tamamen çözümlenmelerini sağlanmasının ardından lezzet vermesini sağlamak için de daha iyi yapışmasına yardımcı olmak için karışımların iç kısmına mısır şurupları ya da bal ile şeker karışımları eklenir. Ardından da karışımlar içerisine kuşlar için alınan tohumlar eklenir.

Kuş yemi ilk başlarda biraz sıvı ve akışkan bir hal alabilir. Bu anlarda endişe duyulmasına gerek yoktur. Ballı kraker karışımları buzdolabına alınır ve on dakika kadar dinlenir. Dinlenme ardından da kuş krakerlerinin kıvamı katı bir hal aldığı zaman kalıba hazır bir hal alana kadar devamlılığı öne çıkacaktır. Ardından da ellerde yer alan kurabiye kalıpları ile istenilen şekiller verilir.

Plastik pipet yardımı ile de krakerlere delik açılarak parçalara bölünerek yerleşme aşamaları sağlanır. Çok kenar kısımlardan olmamasına özen göstermek gerekir. Krakerlerin orta kısımlarından yapmak kırılmalara engel olacaktır. Tüm işlemler ardından donma sağlanır ve buzdolabında dinlendirilir. Kalıplardan çıkarma aşamaları yapılarak iplere takılır ve direk kuş kafeslerine takılır. Oldukça basit yapım aşamaları ile de yer almaktadır.