Firavun Kedisi Özellikleri


Firavun Kedisi Özellikleri

Firavun kedisi özellikleri direkt olarak görüntüsü itibariyle anlaşılabilir. Aynı zamanda sfenks kedisi adı da verilen bu kediler tüysüz bir yapıya sahiptir. Bu sayede diğer tüm kedi türlerinden ayrılır ve kendine özgü bir özellik olarak karşımıza çıkar. Oldukça farklı bir yapıya sahip olan bu kediler son derece özel ve eşsizdir. Aynı zamanda bu özellikleri bakımından da özel bir ırk oldukları için çok pahalı bir kedi türüdür.

Firavun Kedisi Özellikleri
Firavun Kedisi Özellikleri

Firavun Kedisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Firavun kedisi nasıl ortaya çıkmıştır diye soracak olursanız bu kedilerin son derece özel bir tarihçesi vardır. Bu kediler aslına bakacak olursak tamamen bir tesadüf eseri ortaya çıkmıştır. Kanada’nın Toronto kentinde bir mutasyon sonucu doğmuş olan yavru bir kediden türeyen bir ırk olarak bilinir.

Firavun Kedisine Neden Firavun Kedisi Denir?

Firavun kedisine neden firavun kedisi denir konusunda da bir takım araştırmalar yapılmaktadır. Mısır’da firavun sfenksleri gibi pürüzsüz oldukları için bu kedilere sfenks ya da firavun kedisi adı verilmektedir.

Firavun Kedisi Özellikleri
Firavun Kedisi Özellikleri

Firavun Kedilerinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Firavun kedilerinin karakteristik özellikleri nelerdir diye soracak olursanız da şunlardan söz etmek mümkün olacaktır;

 • Doğal bir genetik mutasyon sonucunda meydana gelmiş olan bir kedi ırkıdır
 • Sahibinin onunla ilgilenmesini, sevmesini ve oynamasını ister
 • Tüysüz ve derisi sarkıktır
 • Değişik boyutlardadır ve deri renkleri birbirinden farklıdır
 • Son derece hassas bir yapısı vardır ve kendisi dışında başka biriyle ilgilenirseniz kıskanır
 • Dikkat çekmekten ve ilgi odağı olmaktan hoşlanır
 • Oldukça samimi ve insan canlısı bir türdür
 • Uysal olsalar da yabancılara karşı soğuk tavırlar sergilerler
 • Başka kedi türlerine göre gözleri çok daha geniş ve iridir
 • Metabolizmaları çok hızlı çalışır ve bu sebepten dolayı da pek fazla kilo almazlar
 • Bakımına dikkat edilmesi gerekir

Firavun Kedilerine Nasıl Bakmak Gerekir?

Firavun kedilerine nasıl bakmak gerekir? Firavun kedisi bakımı zor mu kolay mı? Bu kedilere ne yapmak lazım diye pek çok kişi bir takım sorular sormaktadır. Bu konuya giriş yapacak olursak ilk başta firavun kedilerinin bakımının diğer kedi türlerine nazaran biraz daha zahmetli olacağını söyleyebiliriz. Neden diye soracak olursanız bu kedilerin tüyleri olmadığı için derisinin özel bir bakıma ihtiyacı olacaktır.

Firavun kedilerinin derisinde herhangi bir rahatsızlık olmaması için bir takım yağlar ve losyonlar kullanılması gerekir. Aynı zamanda bu kedilerinin derisinin nemli kalmamasına da çok dikkat etmek gerekir. Firavun kedisi yıkanırken mutlaka hafif bir kedi şampuanı kullanılmalı ve iyice kurutulmaya özen göstermeli. Bu kedilerin kulaklarında da zaman içinde kir birikir. Bu nedenle de kiri temizlemek için elma sirkesini seğreltip uygulamak gerekir.

Bu kedilerin mutlaka ağız bakımının da haftalık olarak yapılması ve belirli zaman aralıklarıyla veteriner kontrolü yaptırılmalıdır.