İguana Nasıl Beslenir?


İguana Nasıl Beslenir

İguana nasıl beslenir sorusu birçok kişinin büyük bir merak ile araştırdığı bir konu olarak ilk sıralarda yer alan bir konu olmaktadır. İguana bilindiğinin tam aksi olarak otçul olan hayvanlardan bir tanesidir. Genel olarak kanı İguanalar daha çok sinek ya da böcek yer diye düşünülüyor olsa bile daha çok kuru ot, sebze ve meyveler İguana sağlığı için önemli gıdalar arasında yer almaktadır. Bir yandan da onların hayvansal gıdalar ile beslenmesi ölümlerine dahi neden olabilir. Bu yüzden de meyve ve sebzeden meydana gelen karışımlardaki diyetler onlar için ideal beslenme şekli olarak da bilinmektedir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

İguana beslenmesi sırasında marul, dere otu, tere, dut yaprakları, turp ya da roka gibi birçok yeşillik ön planda olurken adeta onlar için büyük  bir ziyafet konumunda sayılır. Doğal yaşamları içerisinde günlük besinlerinin ortalama olarak %60 seviyesine kadar yeşillik tüketimi yaparak karşıladıkları bilinir. Salatalık, kabak, havuç, fasulye, bezelye, bamya, ıspanak, kereviz, yonca gibi birçok sebze en çok tercih edilen gıdalar arasında yer almaktadır.

İguana Nasıl Beslenir
İguana Nasıl Beslenir

İguana İçin Zararlı Gıdalar

İguana için zararlı gıdalar kısmında her ne kadar etçil olan hayvanlar arasında yer aldıkları düşünülüyor olsa bile tam aksi olarak otçul hayvanlar olduklarını bilmek gerekir. İguana beslenmesi için et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, böcek, kurt, mama, yabani otlar, brokoli gibi besinler tüketmesi sağlıkları açısından pek de yararlı olan besinler arasında yer almaz.

Hatta yemeleri durumları gözlense bile et ve et ürünleri İguana metabolizmalarında bozulmalara neden olabileceği için onların ölümlerine dahi neden olabilecek kadar etkileri yer almaktadır.

İguana Beslenmesi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İguana beslenmesi sırasında dikkat edilmesi gerekeler vardır. Onlar için hazırlanması gereken tarifler de vardır. Yemeleri uygun olan besinler incelenecek olduğu zaman;

  1. Yeşillikler: Kara lahana, şalgam yeşillikleri, karahindiba yeşillikleri (çiçekli), su teresi.
  2. Diğer sebzeler: Yeşil fasulye, bal kabağı, ezilmiş veya doğranmış bezelye, yabani havuç, kuş konmaz, bamya, soğan, mantar, tatlı patates, kabak, havuç.
  3. Meyveler: İncir (kuru veya işlenmemiş), böğürtlen, çilek, üzüm, mango, kavun ve karpuz, papaya, muz, elma olarak da yer almaktadır.

Evlerde İguana beslemeyi tercih eden kişiler günlük olarak oranlama yapılarak hayvanlarda 4 birim yeşillik, 4 birim sebze ve bir birim olarak da meyvelerden meydana gelen beslenme adımlarını da tercih edebilirler.

Tüm bunların hazırlanması ile birleşimlerinin imkansız bir hal alacağı için hazır olarak üretilen İguana yemleri ön plana çıkarken hayatın daha kolay bir halde olmasına da yardımcı olmaktadır. İçerik kısmında her türlü İguana besin ihtiyaçları yer alacak olmasından ötürü bu ürünler hayvanların severek tüketebilecekleri ve onların daha sağlıklı olarak hayatlarına devam etmelerinde etkili olacaktır.