İran Kedisi Özellikleri


İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi özellikleri neler, İran kedileri ne tür bir karaktere sahiptir? İran kedilerini diğer kedi türlerinden ayıran en büyük özellikler neler? İran kedileri en çok neler yapmaktan hoşlanır, ne sever ne sevmez? Tüm bunları İran kedisi almak ya da sahiplenmek isteyen pek çok kişi merak etmektedir. Sizleri İran kedileri hakkında bilgilendirmek için sizlere bu yazıyı hazırladık.

İran Kedisi Özellikleri
İran Kedisi Özellikleri

İran kedisiyle ilgili en başta söz edeceğimiz şey bakımı en kolay kedi türlerinden biri olduğu olacaktır. İran kedilerini herhalde tek bir sözle anlatacak olsak bu Garfield olurdu. Tam olarak Garfield adlı çizgi film gibi İran kedileri keyif çatmayı ve bütün gün minderine yayılıp uyumayı çok sever. Onlarla oyun oynamak çok zor olacaktır. Çünkü onlar sadece kendi canları oyun oynamak isterse sizle oyun oynayacaktır. Aynı zamanda dünyanın en tembel kedileri oldukları için hareketleri de diğer kedilere göre biraz daha yavaş sayılabilir.

Bir Kedinin İran Kedisi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir kedinin İran kedisi olduğu nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız, aslında İran kedilerini dış görünüşünden tanımak çok kolay olacaktır. Yüzleri basık ve her zaman için ciddi bakışları olan İran kedilerinin tüyleri uzuna yakın ama orta boydur desek hiç de yanlış olmaz.

İran Kedisi Özellikleri
İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi genel olarak kabarık tüylere sahiptir. Diğer kedi türleri ile kıyaslayacak olursak bu kediler biraz daha hantaldır. Hatta bu sebepten dolayı da genel olarak pek çok kişi tarafından “şişko kedi” şeklinde tanımlanırlar. Bacaklarının çok kısa olması ve tüylerinin adeta bir aslan kürkü gibi görünmesi nedeniyle şişman görünen bu kedilerin birbirinden farklı renklere sahip olduklarını da söylemek gerekir.

 İran Kedisi Nelerden Hoşlanır?

 İran kedisi nelerden hoşlanır konusu ile ilgili olarak ilk başta sessiz ve rahat ortamlardan söz etmek mümkün olacaktır. İran kedileri genel olarak sevdikleri oyuncaklarla oynamaktan hoşlansa da yine de daha çok yumuşak bir minder bulup orada uyumayı tercih eder. Bu kedilerde güvenli bir alan son derece büyük bir önem taşır ve mutlaka kendilerini iyi ve rahat hissetmek isterler. Bu sebepten dolayı da İran kedilerinin kesinlikle yerinin değiştirilmemesi gerekir.

 İran Kedisi Neyi Sevmez?

 İran kedisi neyi sevmez diye soracak olursanız curcunayı kalabalığı ve hareketli ortamlardan hoşlanmaz diyebiliriz. Eğer ki İran kedisi bakmak isterseniz mutlaka sakin ve gürültüsüz bir hayata sahip olmanız gerekir.

 İran Kedisi Ev Yemeği Yer Mi?

 İran kedisi ev yemeği yer mi konusu ile ilgili olarak pek çok kişi bir takım sorular sormaktadır. Ancak İran kedilerine kesinlikle ev yemeği vermek zararlı olacaktır. Çünkü mide yapıları ev yemeğini kaldıramaz ve ev yemeği onlara ağır gelir. Bu sebepten dolayı da onlara her zaman için özel mamalar vermek ve kısırlaştırılmış olan İran kedilerine ayrı kısırlaştırılmamış olan İran kedilerine ise ayrı mama türleri tercih etmek doğru olacaktır.