Japon Balığı Neden Ölür?


Japon Balığı Neden Ölür

 Japon balığı neden ölür konusunda pek çok kişi bir takım sorular sormaktadır. Son derece güzel bir görünüme sahip olan, renk renk veri yapısı ve görüntüsü açısından pek çok kişi tarafından sevilen ve benimsenen balıklardan olan Japon balığı, ne yazık ki çok çabuk ölebilir. Özellikle de Japon balığı beslemeye meraklı olan küçük çocuklar Japon balıklarının ölmesinden dolayı son derece büyük bir acı çekip üzülürler. Bu durumda da Japon balıkları neden ölürler şeklinde bir soru sorarak Japon balıklarının ölmesine sebep olan rahatsızlıkları bilmek isteyebilirler.

Eskişehir Veteriner Kliniği olarak 7 gün 24 saat yanınızdayız!

 Sadece çocuklar değil aynı zamanda Japon balığı tutkunu pek çok yetişkin insan da vardır. Özel bir şekilde akvaryum yapıp Japon balığı beslemek isteyen pek çok kişi, bu balıkların ömrünün çok kısa olduğunu düşünebilir. Ancak belki de bu durumda Japon balıklarının ömrünün kısa olması değil onun bakıldığı şartlarda çok önemli bir rol oynar. Bu sebepten dolayı da Japon balıklarının ölüm nedenleri sizlere bu aşamada anlatmaya çalışacağız.

 Japon Balıkları Durduk Yere Neden Ölür?

 Japon balıkları durduk yere neden ölür diye soracak olursanız Japon balıklarının aslında durduk yere ölmediklerini söyleyebiliriz. Genel olarak bir takım parazitler ya da hastalıklar söz konusu olduğu zaman Japon balıklarının ölmesi son derece normaldir. Fakat bu durumda bir de bakım şartlarını gözden geçirmek gerekiyor. Mesela bir Japon balığının yaşadığı yer çok önemlidir. Küçük bir akvaryumda soğuk bir suyun içerisinde beslenmeye çalışılan bir Japon balığı Kısa bir süre içinde elbette ki ölecektir. Çünkü bunun en büyük sebeplerinden biri suyun normalde Japon balığının yaşayabileceği bir su sıcaklığından daha düşük olması olacaktır. Üstelik bu suyun temiz tutulmaması halinde de Japon balıkları ölebilir.

Japon Balığı Neden Ölür
Japon Balığı Neden Ölür

 Japon balıkları aynı zamanda hafıza olarak da çok parlak hayvanlar değillerdir. Yani hafızaları sadece 5 ya da 6 saniye içerisinde unutmaya meyillidir. Üstelik Bununla birlikte bir de bu balıkların doyma hissinin olmadığını da düşünecek olursak Japon balıklarının pek çoğunun çatlayarak öldüğünü söyleyebiliriz. Japon balıklarına gereğinden fazla yem verdiğiniz sürece bu balığın çatlamasına ve ölmesine sebep olabilirsiniz.

 Japon Balığı Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 Japon balığı hasta olduğu nasıl anlaşılır diye bir soru ile Japon balığınızın hasta olup olmadığını anlayabilirsiniz. Genel olarak Japon balıkları hasta oldukları zaman yüzgeçlerinde ve kuyruklarında beyaz beyaz noktalar belirecektir. Aynı zamanda söz konusu bölgede yırtılma ya da bir takım şekil bozuklukları ve deformasyonlar söz konusu olabilir. Vücudunda bir renk değişimi ya da sürekli olarak uyku hali gibi bir durum söz konusu ise Japon balığınızın hasta olduğunu ve bir an önce bir veteriner hekimin görmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer ki bu tür bir durum söz konusu ise Japon balıkları kaç günde ölür şeklinde bir soruya bir ya da iki gün diyebiliriz.