Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kaplumbağa Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kaplumbağa Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?Kaplumbağa cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusu büyük bir merak noktası olarak ön planda yer alan konular arasında olmaktadır. Evlerinde evcil kaplumbağa beslemeye devam eden kişiler haklı olarak kaplumbağa cinsiyetleri kız mı yoksa erkek mi diye büyük merak noktası olarak öne çıkmaktadır. Fakat birçok memeli hayvanlardan farklı bir şekilde meydana gelir ve dış cinsel organları yer almaz. Bu durumun olmasından ötürü kaplumbağa cinsiyetlerinin belirlenmesi çok daha zor bir hal alabilir. Fakat yine de imkansız olarak yer almaz.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Erkek ve dişi kaplumbağalar arasında farklı farklar vardır ve bunlar güç algılamalarına neden olabilir. Fakat karşılaştırmaların yapılabilmesi için de iki farklı cinsiyetten olan kaplumbağaların olması tespit aşamalarının daha kolay olmasına yardımcı olur. Eğer karşılaştırma yapmak için birden fazla kaplumbağası olmayan kişiler de farklı ipuçlarından yardım alarak yol izlemeleri gerekir.

Kaplumbağa Cinsiyeti Anlama

Kaplumbağa cinsiyeti belirleme sırasında belirli adımlara dikkat etmek gerekir. Bu adımlar;

  1. Kaplumbağa kabuklarını incelemek ile işe bağlanmaktadır. Bu yöntem sınırlı olsa bile kaplumbağaların tam büyüme evrelerine erişmiş olmaları gerekir. Büyük olanlar erkek olurken küçük olanlar dişidir.
  2. Plastronların incelenmesi gerekir. Göbek kısımlarında yer alan ve eş değerleri yer alan kabukların alt kısmına verilen isimdir. Bunları kontrol etmek için ters çevirmek gerekir. İç bükey konumda olanlar çiftleşme sırasında erkeklerin üst kısmında durmalarına yardımcı olur. Dişilerin daha düz olurken yumurtaların yerleşebilmeleri için de daha fazla alan sağlamaktadır.
  3. Kuyruk çentiklerinin kontrol edilmesi gerekir. Erkeklerde kabukların arka kısımlarında genel olarak V ya da çentik kısmı yer alır. Çiftleşme sırasında kuyrukların yerleşebilmesi için önemlidir. Aksi durumlarda kabukların alt kısımlarında yer alarak ezilmeler gözlenir.
  4. Türlere göre de ip uçları bulmak gerekir. Bazı kaplumbağaların türlerine göre cinsiyetlerine özel olan dış özellikleri yer alır. Renklerine göre cinsiyetler de yer alabilir. Amerikan kutu kaplumbağaları daha çok yüzde 90 oran ile erkek kutu kaplumbağalarına kırmızı ya da turuncu irisleri vardır. Dişiler ile daha çok kahverengi ya da sarı olarak öne çıkar. Bir yandan da daha yüksek oranlarda kubbeli olurken daha yuvarlak bir kabukları olma eğilimleri erkek olduğuna işaret ederken daha oval ya da dikdörtgen konumda olanlar da dişi içindir.
  5. Güneş kaplumbağalarında karınlarda mavi renk olanlar erkek olurken mavi renk olmayanlar da dişi olarak öne çıkmaktadır.

Kaplumbağa Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kaplumbağa cinsiyeti belirleme sırasında ön pençelerin incelenmesi de etkili bir adım olur. Erkeklerde dişilere oran ile çiftleşme sırasında ayin kısımları kullanılır. Bir yandan da ön pençeler savaşma sıralarında bölgelere göre hak iddia edilmesi ya da bölgelerin savunulması için kullanılan bir konum olarak da yer almaktadır. Bu yüzden de erkeklerin ön ayaklarından anlaşılabilir.