Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?


Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir

Kedi tırnağı nasıl kesilir diye soran acemi kedi anne ve babaları, yani bir kediyi sahiplenmiş olan kişiler ilk başta bu konuyu merak etmektedir. Çünkü kedilerin belli bir süre aralığında, uzadıkça tırnaklarının kesilmesi hem bir yerleri tırmalayıp zarar vermemeleri için hem de kendi sağlıkları ve dış görünüşleri için son derece önemli bir yer tutar.

Eskişehir Veteriner Kliniği olarak 7 gün 24 saat yanınızdayız!

Bir kedinin tırnağını nesil kesmek gerekir sorusunun cevabı olarak kedinin ilk önce psikolojisinin korunması gerektiğini belirterek sözlerimize başlayacağız. Çünkü kediler özellikle de yavru bir kedi son derece hassas olacaktır. Ona kötü bir şey yapacağınızı düşünüp hırçınlaşabilirler. Bunu engellemek için ilk başta kediye biraz şefkat göstermek gerekir. Bir süre tüylerini okşayarak kedinin size alışmasını ve o anda ona kötü bir şey yapmayacağınızı anlamasını sağlamanız son derece büyük bir önem taşır.

Kediler, tırnaklarını her an çıkartmazlar. Bu yüzden kedinin patisine ilk önce hafif bir dokunuşla bastırmanız gerekecek. Daha sonra patisinden çıkan tırnağını düzgün bir şekilde tırnak makasıyla kesebilirsiniz. Düzgün bir şekilde kesmekten kasıt burada kedinin pembe renkte olan tırnak diplerine zarar vermemek olacaktır. Eğer ki pembe olan tırnak diplerine tırnak makası değdirirseniz kedinin canı yanar ve son derece hırçınlaşır. Böyle olunca da sahibi bile olsanız size karşı bir kin gütmeye başlar. Bu sebepten dolayı bu işlemi yaparken kediye karşı son derece hassas bir yaklaşım sergilemeniz gerekiyor.

Kedinin tırnaklarını aynı zamanda çok muntazam ve küt bir şekilde kesmenizde de fayda var. Tırnak uçları sivri kalırsa, kedi hem kendisine hem de onu sevmek isteyen kişilere zarar verecektir. Bu sebepten dolayı kedinin tırnaklarını sivri kalmayacak şekilde kesmek son derece önemli olacaktır.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir
Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir

Kedinin Tırnağını Kesmek Doğru Mu?

Kedinin tırnağını kesmek doğru mu? Şeklinde de pek çok soru soran kedi sahibi vardır. Bu sebeple de kedilerin tırnakları kesilir mi? Sorusu da bu konuda son derece popüler bir konu olarak karşımıza çıkar. O zaman sizleri bu konuda merakta bırakmayıp hemen bir cevap verelim ve bu konuyu açıklığa kavuşturalım. Kediler, sürekli oraya buraya patileriyle ulaşmaya çalışır ve bu durumda uzun olan tırnakları bir yerlere takılıp da kırılır. Bu da kedilere son derece büyük bir acı verecektir. Ayrıca sevmek istediğinizde kendisini sevdirmek istemezse ya da sizle oyun oynamak isterse sizi de tırmalayıp çizebilir.

Kedi Tırnağı Kaç Günde Bir Kesilir?

Kedi tırnağı kaç günde bir kesilir diye soracak olursanız aslında uzayınca diyebiliriz. Bu uzama da 2 hafta ya da 10 günde bir olur.

Kedi Tırnağı Normal Tırnak Makasıyla Kesilir Mi?

Kedi tırnağı normal tırnak makasıyla kesilir mi? Bunun için kediler için özel tırnak makası vardır.